Omán

Omán

Sultanát Omán je zemí plnou krásných kontrastů – najdete zde fascinující poušť, horské masivy, zelené louky a v neposlední řadě přenádherné panenské pláže. Tato arabská země, které se masový turismus, zatím nedotkl, si také uchovala svoji jedinečnou kulturu a nádech autenticity.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Muscat
Hranice: Spojené arabské emiráty, Jemen, Saudská Arábie
Rozloha: 309 500 km2
Počet obyvatel: 4,7 milionu obyvatel
Jazyk: arabština, angličtina
Náboženství: islám

Kdy nejlépe jet

V Ománu je obecně klima tropické až pouští, pro které jsou typická horká, vlhká léta a teplým jarem a podzimem. Zimy jsou mírné. Průměrná celoroční teplota je příjemných 29°C. Nejideálnějším obdobím je říjen až duben, kdy by denní teploty neměly přesáhnout 35°C, noční klesají maximálně k 19°C. V květnu a červnu, v nejteplejších měsících, mohou teploty vystoupat až 50°C.

Časový posun oproti ČR

+ 3 hodiny

Měna

Ománský riál (OMR) - cca 58 Kč

Praktické informace

Bezpečnost
Omán je bezpečná země, kde se nevyskytují pří dodržování základních bezpečnostních pravidel, žádná rizika. Největším rizikem můžou být vysoké teploty, které při nedodržování pitného režimu mohou způsobit úžeh, úpal či dehydrataci. Je nutné dbát zvýšené pozornosti při přecházení silnice, protože místní nejsou zvyklí dávat chodcům přednost.

Jak se správně chovat
Etiketa chování: Omán je muslimská země, a je vhodné respektovat jejich zákony a tradice. Ženy by měly mít zahalená ramena a také nohy alespoň po kolena. Není vhodné fotit místní obyvatelstvo bez jejich souhlasu či pořizovat fotografie v okolí vládních a vojenských budov. Alkohol lze koupit pouze v licencovaných hotelích, restauracích či barech.

Elektřina
Standardní napětí je 240V  - britského typu. Je tedy nutné pořídit redukci.

Banky, měna
Výměna peněz je možná po příletu na letišti nebo v jakékoliv směnárně či bance kdekoliv v zemi. Směnárny najdete v každém větším městě, nejlepší kurzy bývají ve velkých obchodních centrech. Bankomaty jsou téměř všude, akceptují karty Visa, MC nebo American Express.

Stravování
Ománská kuchyně není tak ostrá jako asijská a je plná rozmanitých chutí. Základem je rýže, doplněná o maso – kuřecí, rybí či skopové. Svátečním jídlem je Shuwa, tedy pomalu pečené kozí maso v podzemní peci. Maqbous je další národní jídlo a skládá se z šafránové rýže, která je vařená s kořením a masem. Nejznámější je ale ománský chléb, tedy placka z mouky a vody, servírovaná s kebabem nebo masovou směsí, případně i nasladko s medem, datlemi či jogurtem.  Typická je i halva, sladký pokrm s medem. Síť restaurací je hustá, od těch luxusních v hotelích, tak i levnější indonéské či palestinské restaurace. Možnost je také jíst na trzích.

Internet
Internet je možné použít v hotelu, přes wi-fi a nebo přes místní připojení. Pokud nemáte svůj počítač, můžete využít internetových kaváren, které se nacházejí ve větších městech            .

Pošta
K zasílání pohledů či dopisů je možné využít služeb hotelové recepce nebo místní poštu.

Očkování

Není povinné žádné očkování.
Doporučujeme preventivně následující očkování:
hepatitida A (pro delší pobyt doporučujeme i B) – dvě dávky (druhá dávka po 6 až 12 měsících)
břišní tyfus (očkování 10 – 14 dnů před odletem) překontrolovat si očkování proti tetanu (každých 15 let do věku 60 let)
Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí jaké je vhodné očkování přímo pro Vás.

Zajímavosti

Muscat (Maskat)
Hlavní město vás překvapí nízkými bílými stavbami, mrakodrapy tu nenajdete. Co je ale chloubou hlavního města, tak to jsou nekonečné pláže lemované luxusními resorty. Mezi architektonické skvosty patří také Sultánův palác či Královská opera.

Wahibská poušť
Zažijte život beduínů při přenocování v jednom z beduínských kempů a prozkoumejte netradiční faunu a flóru. Mezi oblíbení atrakce patří i sandboarding – sjíždění písečné duny.

Vádí BaníChálid
Nádherné místo pro odpočinek i pro objevování místní bohaté fauny a flóry. Křišťálová jezírka, skály, jeskyně a dokonce i ukrytý vodopád, za návštěvu a poznání místních obyvatel lze navštívit jednu z okolních malých vesniček.
 
Zelená hora
Náhorní plošina ve výšce necelých 3000 m.n.n., která nabízí nezapomenutelné a dechberoucí výhledy na v Ománu tak vzácnou zeleň.

Vízová povinnost

Při krátkodobých cestách do Ománu si občané České republiky musejí požádat o vízum ke vstupu do země prostřednictvím online aplikace webové stránce Ománské královské policie (hyperlink: https://evisa.rop.gov.om/), v sekci „Apply for Unsponsored Visa“. Jednovstupové vízum pro pobyt do 30 dní stojí 20 OMR, vícevstupové vízum pro pobyty do 30 dní s platností na 1 rok stojí 50 OMR. Vízum je nutné využít do 6 měsíců od udělení souhlasu. Pro podání online žádosti je zapotřebí sken kopie pasu a digitální fotografie. Vízum lze jednou prodloužit. Překročení povolené délky pobytu je penalizováno pokutou 10 OMR/den.
Výše uvedené se týká běžných turistických víz pro české občany. Pro další typy víz, včetně turistických víz pro rezidenty dlouhodobě pobývající v zemích Zálivu, obchodní víza apod. navštivte výše uvedenou webovou stránku a zvolte příslušný typ víza.
Při vstupu do Ománu je nutné prokázat platnou hotelovou rezervaci a zpáteční letenku.
Případné technické problémy s obdržením víza je nutné řešit prostřednictvím kontaktní emailové adresy Ománské královské policie: Info-OmaneVisa@rop.gov.om.

Důležité kontakty

Velvyslanectví akreditované pro Českou republiku se nachází ve Vídni:
Velvyslanectví Ománu ve Vídni (Embassy of the Sultanate of Oman)
Wehringer Str. 224, 1494 Vienna
tel.: 00431-3108643, fax: 00431-3107268

Nejbližší čeká ambasáda se nachází v Saudské Arábii, v Rijádu
Saad Bin Gharir Street, Al-NuzhaDistrict, 11693 Rijád
P.O.B. 94305
Telefon: +966/11/4503617-8
Email: riyadh@embassy.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Ing. Jiří SLAVÍK, CSc.
Provozní hodiny: neděle, úterý, čtvrtek 10.00 - 15.00
 
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5