Mekong, řeka devíti draků

Mekong, řeka devíti draků

14.1. 2019, Petr Kylián

 

V Jižní Americe mají Amazonku, v Severní Mississipi, v Indii Gangu a lidé jihovýchodní Asie mají Mekong. Desátá největší řeku světa protéká jednou z nejlidnatějších oblastí naší planety. Mekong tak přináší obživu nejvíce lidem na planetě ze všech řek. Z darů jejích vod se živí téměř 60 miliónů lidí, ti jsou na něm doslova životně závislí.

 

 

Mekong pramení v Tibetském Himaláji a teče přes Čínu, Laos, Kambodžu a Vietnam, kde tvoří devíti ramenou deltu – Devět Draků. Je zároveň hraniční řekou mezi Laosem, Thajskem a Nyanmarem (Barmou).

 

 

Mekong je také jednou z nejdivočejších a nejméně regulovaných řek světa. V Číně je Klikatá řeka domovem stovek vzácných endemických rostlin a tvoří obrovskou rezervaci. V Laosu je to, se 1600 km dlouhým splavným úsekem, nejdůležitější dopravní tepna země. Řeka pak na laoském jihu padá z výšky 21 metrů v mohutných peřejích Khone Phapheng širokých přes deset kilometrů, které patří mezi nejmohutnější vodopády světa. Ve své jižní části na území Kambodže napájí jezero Tonlé Sap, které v období deštů až zpětinásobí svou rozlohu. Stejnojmená řeka tedy teče každý půlrok opačným směrem. V jižním Vietnamu tvoří ohromnou deltu složenou z devíti ramen a desítek malých přítoků – děvět draků. I na konci své pouti je zásadním zavlažovacím, potravinovým a dopravním zdrojem sto miliónové země rýže.

 

 

Mekong je nezkrocený a divoký, rušený jen několika malými přehrady na začátku své pouti v Číně. V roce 2012, ale Laos oznámil svůj záměr přehradit veletok obří přehradou Pak Lay a na stavbě se již i přes protesty v tichosti započalo. To může mít negativní až katastrofální dopad na rovnováhu největšího vodního ekosystému v této části planety. Zatím, ale velký Mekong navzdoru masivnímu kácení unikátních pralesů, pašování vzácných dřevin i ohrožených druhů zvířat a obřímu rybolovu, laskavě poskytuje domov a potravu miliónům rostlin, zvířat i lidí.

 

227x227.png
227x227.png
227x227.png