Indie změní váš život

Indie změní váš život

 

18.3.2019 Petr Kylián

 

 

Indie, je nádhernou zemí, která skýtá vše. Od krás himalájských velikánů až po pouště a pralesy, nejinak je tomu s místní kuchyní, zvyky a oblečením. Jen jediná věc je v Indii všude stejná, nesmírná pohostinnost a laskavost místních.

 

Po vystoupení z letiště čeká návštěvníka směsice barev, vůní, pachů a lidé. Davy Indů jsou jednoduše všude. Vzduch je prosycen kouřem všudypřítomných ohňů, smradem odpadků, neustálým troubením klaksonů a melodickými hlasy prodejců čehokoli. Vše je zkrátka naprosto jiné nežli v Evropě. Nelze se proto divit, že prvních několik hodin, či dokonce dnů čelí novopečený návštěvník něčemu, čemu se říká kulturní šok. Stojí to ovšem za to, protože návštěva Indie změní váš život jednou pro vždy.

 

Mírnost, klid a úsměv s jakou místní obyvatelé čelí každodenním problémům i populační explozi, uvádí nás, lehce podrážděné bílé „sáhiby“ v naprostý úžas. Indie je pro turisty naprosto bezpečnou destinací, a tak raději zamiřte namísto profláknutého a přeplněného známého turistického „zlatého“ trojúhelníku, Jaipur, Díllí, Taj Mahal, do „liduprázdných“ poutních míst severního státu Uttarákhand. V čarokrásném podhůří Himaláje je jedno z nejposvátnějších míst Indie Gangótrí. Právě tady pramení posvátná řeka Ganga a jsou zde další nádherná místa bez turistů. Mnoho jich nepotkáte ani v klenotu jihu, nádherné tropické jižní Kerale s unikátně propracovaným systémem jezerních kanálů. Prohlédněte si polopouštní stát Maharáštra, kde leží klenot řemeslné zručnosti chrám Ellora, největší jednolitý chrám na světě, vytesaný do nejmenších detailů z jediného kusu kamene. Seznamte se s muslimským Orientem a omamnou atmostférou křivolakých uliček prastarých měst v nádherném západním státě Gudjarát. Zde bez nepříjemností a otravností prodejců jaké člověk zažije například v Egyptě či Tunisku, nakoupíte autentické suvenýry za zlomek ceny.

 

Indický subkontinent je zmenšený celý svět. Indie donutí člověka přemýšlet i meditovat. Nádhera přírody ostře kontrastuje s pohledem na nekonečné skládky odpadků, na nichž žijí celé vesnice a hrají si tam děti. Krávy se proplétají ulicemi se stejnou samozřejmostí jako nejmodernější automobily. Vedle hloučků nezaměstnaných tísnicích se u ohýnků jen tak zapálených na ulici září do noci obchody s luxusním zbožím. Potkáte, zde svaté žebráky i lstivé svaté, chrámy, chrámečky, ašrámy, sošky bohů jsou zahrnovány dary a zasypávány květinami, aby za rohem žily rodiny od jednoho sousta jídla ke druhému a s naprosto vyrovnaným pohledem hleděli k reinkarnaci pro příští lepší život. Hledáte-li spiritualitu nikde jí nenajdete tolik jako v Indii, hledáte bohatství, málokterá země nabízí tolik okázalého luxusu, a žádná jiná země nemá tolik chudých, nikde není tolik přírody a města, tolik krásy a ošklivosti. Je to nejmaterialističtější společnost světa, kde 3 Kč znamenají rozdíl mezi jídlem a hladem, kde úsměv a pomoc jsou zcela zdarma, ale pokud si nedáte pozor zaplatíte za taxík osm set krát více nežli místní.

Indie je souladem protikladů, který musíte prožít. A jedno vím jistě, nenechá vás stejné jako předtím.

227x227.png
227x227.png
227x227.png