Tradiční léčitelé na Bali

7.7.2021, Miroslav Dub

 

Na Bali je léčitelství tradičním způsobem, kterým se odnepaměti léčili a stále léčí lidé s nejrůznějšími zdravotními obtížemi. Tradiční balijské pojmenování pro léčitele je BALIAN nebo DUKUN. Anglické pojmenování pro léčitele je HEALER nebo SHAMAN. Najdete tu opravdu nepřeberné množství léčitelů a dá se říct, že v každé vesnici najdete minimálně jednoho.

 

Léčitelé na Bali se liší podle toho, jak univerzální mají schopnost léčit zdravotní potíže. Někteří z nich mají určitou, z hlediska medicínského pojetí, specializaci. Jiní jsou schopni ošetřit či uzdravit prakticky cokoliv.

Svoje know how si velmi střeží a předávají jej zpravidla z generace na generaci, popřípadě svým žákům. Takové studium zpravidla trvá mnoho let. Velmi často se ale na otázku: mohu se to také naučit? setkáte s odpovědí, že nikoliv, že je to dar. Popsat tu co je základem léčení na Bali by byla dost troufalost a není snadné jej snadno rozklíčit. Ale dá se říci, že jsou zde společné prvky, které najdeme u většiny z nich a to:

- Léčení prakticky vždy probíhá na základě jakési předchozí komunikace/ rozhovoru s „pacientem“. Tzv. léčitel se ho poptá proč přišel, co ho trápí.

- Samotný proces je v naprosté většině spojen s odříkáváním manter. Někdo používá jednu oblíbenou mantru, někdo celou sérii. Jsou i léčitelé, kteří tvrdí, že mají speciální prastaré a velmi účinné mantry na konkrétní zdravotní potíže.

Léčitelé jsou vyhledáváni také proto, že jejich ošetření je zpravidla cenově dostupné pro místní obyvatele a většinou i velmi efektivní. Jsou tu léčitelé, kteří jsou známí svojí schopností okamžitého uzdravení, které zabere pouze několik minut.

Záhada? Neuvěřitelné? Pro nás ano, pro místní lidi známý fakt a prakticky jistota.

Pokud je vaším cestovatelským snem či přáním navštívit ostrov Bohů Bali, máte nějaký zdravotní problém a jste otevření možnostem, určitě doporučuji navštívit známé a ověřené léčitele, nebo si o alespoň přečíst knihu, ve které najdete rozhovory s nejznámějšími z nich. Knihu můžete zakoupit na www.samsobeterapeutem.cz/blog/moje-knihy/

 

Miroslav Dub, autor knih Rozhovory s balijskými léčiteli, Vědomé zdraví, ebooků Sám sobě terapeutem, cestovatel a propagátor sebe-léčení. www.samsobeterapeutem.cz

227x227.png
227x227.png
227x227.png
227x227.png
227x227.png