7 věcí, které nevíte o Vietnamu

7 věcí, které nevíte o Vietnamu

23.11.2018, Petr Kylián

 

 

Přátelská povaha, skvělé jídlo a krásné výrobky na zakázku udělaly v posledních letech z Vietnamu oblíbený turistický cíl. Přestože jsou Vietnamci jednou z nejpočetnějších národnostních menšin u nás o jejich domovině toho víme celkem málo. Zde jsou fakta o Vietnamu o kterých jste možná ani netušili.

 

  1. Viet Nam jsou dvě slova - země Vietů. Ta je rozdělena historicky, klimaticky, jazykovými dialekty a částečně i etnicky na tři části (severní Tonkin, střední Anam a jižní Kočinčína). Dodnes panuje mezi severními a jižními Vietnamci jistá nevraživost a kolují urážlivé vtipy.

  2. Vietnamská kuchyně je jedna z nejzdravějších na světě - kombinace čerstvé zeleniny, množství ořechů, ovoce a tradičního koření je nenapodobitelná. Je založena na rovnováze pěti chutí ostré, kyselé, hořké, slané a sladké. Vietnam je také největší exportérem světově oblíbených kešu oříšků a pepře. Je možné zde ochutnat hady, hmyz i ještěrky. Po bujarém večeru si místní pochutnávají k snídani na čerstvě vyloupnutém kachním embryu. Není pravdou, že by Vietnamci jedli rádi psi, tento zvyk byl v zemi provozován zejména za japonské okupace z důvodů hladomoru. Dodnes se udržuje pouze v severních provinciích u tradičních horských etnik.

  3. Vietnam je ráj kávy - zejména Hanoj je jako malá Francie. Užijete si zde croissanty, bagety a různé druhy černého nápoje a to včetně vzácné cibetkové kávy. Vietnamci kávu nejraději sladí kondenzovaným mlékem.

  4. Země jednoho příjmení – ze 100 milionů Vietnamců se má téměř třetina stejné příjmení - Nguyen. Je to dáno jednak tím, že nově vládnoucí dynastie nutila příslušníky minulé dynastie změnit si své příjmení. Zejména, ale jméno této poslední vládnoucí dynastie bylo dáváno rolníkům, kteří neměli žádná příjmení při francouzském sčítání lidu za koloniální nadvlády.

  5. Ve Vietnamu existuje „love market“ - tento festival vznikl na základě legendy tragického příběhu velké lásky. Umožňuje setkání mladých příslušníků kmenů z různých horských vesnic. Ve Vietnamu také potřebujete k uzavření sňatku navštívit psychologa, aby potvrdil vaši důševní způsobilost.

  6. Vietnamci jsou bojovníci - historicky jediným národem na světě, který porazil Čingischánova vojska a odrazil Mongoly, opakovaně porazili mocného souseda - Říši středu. Jsou také národem, který to nikdy nevzdá, během tisíc let čínské okupace bylo zaznamenáno na 793 povstání proti okupantům. Za francouzské koloniální nadvlády dokázali vyvézt na bicyklech na 600 tun těžké vojenské techniky na kopce porostlé džunglí a vyhrát tak rozhodující bitvu proti Francii u Dien Bien Phu. Během Americké války (tak se nazývá Vietnamská válka ve Vietnamu) vykopali na 250 km podzemních tunelů jen pomocí ručních motyček.

  7. Vietnamské peníze - Vietnam je jedna z mála zemí, která nepoužívá mince. I při výměně několika málo eur se stanete milionáři, nejnižší bankovka 500 Dongů má hodnotu 50 haléřů a s bankovkami můžete v klidu skočit do bazénu jsou totiž z plastiku.

 

 

 

227x227.png
227x227.png
227x227.png
227x227.png
227x227.png