Kostarika

Kostarika

Jen málokterá země na světě se těší po všech stránkách natolik pozitivním přívlastkům jako právě Kostarika. Nejen pro svou okouzlující přírodu a krajinu plnou rajsky vyhlížejících tropických pralesů, mlžných lesů, řek, vodopádů a malebných jezírek, hor i impozantních vulkánů, nýbrž i pro svůj poklidný politický vývoj, sociální stabilitu a vysokou životní úroveň, si vysloužila honorifikující přezdívku „Švýcarsko Latinské Ameriky“.

Kostarika je bezpochyby jednou z prvních zemí světa, která vizi svého rozvoje spojila s koncepcí ekoturismu, což se jí takénesmírně vyplatilo. V současnosti je jednou z nejnavštěvovanějších zemí Latinské Ameriky a turismus tvoří zhruba 6% jejího HDP. Výhodou této země ovšem je, ženavzdory její oblíbenosti se zde na většině místech není třeba obávat všudypřítomných davů turistů. Tím, že zde turistická sezóna není na rozdíl od mnoha jiných turisticky oblíbených zemí jasně definovaná a také tím, že turisticky atraktivních míst je v Kostarice opravdu spousta, příliv turistů se tady rovnoměrně jaksi přirozeně rozprostíráv čase a prostoru.

Kostarika je zemí, ve které se můžete zregenerovat na rajských plážích Karibského moře i Pacifiku a to během jediné dovolené! Kostarická příroda a krajina však oplývá tolika idylickými, romantickými a celkově lákavými místy, že zde člověk sotva vydrží pouze ležet na pláži. Pro úspěšnou a efektivní ochranu zdejší flory a fauny ji mnozí dokonce považují za jednu velkou botanickou a zoologickou zahradu!

Kostarika je unikátním příkladem exotické země, která se vzpírá veškerým pejorativním stereotypům o rozvojovém světě a je tak vynikající alternativou pro ty, kteří po exotice touží, ale bojí se do ní vycestovat. Stane se každopádně oblíbenou destinací všech, kteří si umí vychutnat pobyt v nádherné přírodě, ale i těch, kteří prostě jen touží po dovolené v pohodové zemi plné úsměvavých a vřelých lidí, v zemi oplývající sluncem, vodoua spoustou syté zeleně – zkrátka Životem!

 

Když se Kostaričana zeptáte, jak se má, jeho odpověď v kostarické španělštině většinou zní: „Pura vida!“, což lze doslova do češtiny přeložit jako „Čistý/Naprostý život!“

V tomto duchu Kostaričané tedy hodnotí svou každodennost. Nad tím, jaká pak asi bude v téhle zemi „nevšednost“dovolené návštěvníka z vystresované Evropy, zřejmě nemusíme ani moc dlouho přemýšlet.????

 

Úvod

 

Rozloha: 51 100 km²

Počet obyvatel: 5 057 000 1​ hab. (2019)

Politické uspořádání: prezidentská republika

Jazyk: španělština – nejužívanější s oficiálním statusem

angličtina – v turistických oblastech je velmi rozšířená její znalost na komunikativní úrovni

Na území autonomních indiánských rezervací se užívá jazyků domorodých etnik Bribri, Cabécar, Ngobé-Buglé, Maleku; revitalizací prochází i téměř vymřelé jazyky etnik Boruca a Térraba.

Náboženství: katolické křesťanství – podle článku 75 ústavy má oficiální status (Kostarika je tak jediným konfesním státem amerického kontinentu.), podle téhož článku je však uznávána svoboda vyznání.

 

Počasí

Kostarika je neotropickou oblastí s tropickým klimatem bez výrazných změn teploty během roku a pouze s dvěma jasně definovanovatelnými obdobími: Období sucha (obvykle zvané “léto”) trvá od prosince do konce dubna, období dešťů od počátku května do konce listopadu (obvykle zvané “zima”). Vzhledem k variabilitě kostarické topografie zde však existuje celá řada mikroklimatických zón. V nejhrubší formě se rozlišují tři klimatické zóny – pobřeží Pacifiku, pobřeží Atlantiku a vnitrozemí.

Kdy nejlépe jet

Vzhledem k tomu, že se většina turistického ruchu koncentruje kolem pobřežních oblasti s cílem rekreace u moře, za turistickou sezónu se obvykle považuje období sucha, tj. ideálně mezi lednem až dubnem. Pokud ovšem člověk míří do hor a za poznávací turistikou do oblastí národních parků na severu země, doporučuje se přechodné období s výrazným poklesem srážek I teploty v prosinci. Vzhledem k variabilitě lokálních mikroklimat je však poměrně složité určit nejideálnější období pro návštěvu země, kterou má návštěvník většinou ambici procestovat křížem krážem celou.

Zdraví

Kostarika se těší kvalitnímu zdravotnictví a v kontextu středoamerického regionu i celkově slušným hygienickým standardům.

Do Kostariky není povinné žádné očkování. Doporučuje se ovšem očkovat proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Pro návštěvu národních parků se rovněž doporučuje vybavit se antimalariky. Pokud člověk přijíždí do Kostariky z některých jihoamerických, afrických či asijských zemí, vyžaduje se doklad o očkování proti žluté zimnici. /Detailní informace je vhodné konzultovat na některém ze středisek cestovní a tropické medicíny v ČR/.

 

Peníze a měna

100 kostarických colonů = 3,9 CZK /listopad 2019/

Je však běžné užívání amerických dolarů. Je obvyklou praxí akceptovat platbu v amerických dolarech a vrátit rozdíl v kostarických colonech se zaokrouhleným kurzem 500 colonů = 1 USD.

 

Praktické informace

Zásuvky:V Kostarice se užívají zásuvky amerického typu. Je proto třeba vzít s sebou adaptér (jako např. Do USA)

Alkohol: Je součástí kostarické kultury a jeho konzumace není nijak omezována.

 

Důležité kontakty

Záchranná telefonní čísla:

Policie: 117

Záchranná služba:128

Hasiči:118

 

 

Kostarickévelvyslanectví v Praze
bylo k 1. 3. 1999 uzavřeno a zastupitelský úřad pro ČR nyní působí v
Berlíně – SRN

http://botschaft-costarica.de/,
emb@botschaft-costarica.de, consulado@botschaft-costarica.de).

 

Konzulát v ČR

Adresa:

Jungmannova 28/17,

110 00 Praha 1

 

Telefon:606 700 033

 

 

 

 

Konzulát ČR v Kostarice

Adresa:

Consulado Honorario de la República Checa en San José, Costa Rica
Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte
Rohrmoser
San José
Costa Rica

 

Telefon:(+506) 2296 3605, (+506) 8821 3828

 

Víza a cestovní doklady

 

Občané ČR mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza –bezvízový pobyt za účelemturistiky. Tento pobyt nelze prodloužit a pojeho skončení je nutno vycestovat z Kostariky na alespoň 90 dní.

Občané ČR potřebují pro vstup a pobyt na území Kostariky:
- platný cestovní pass minimální délkou platnosti 6 měsíců po datuplánovaného opuštění území
- doklad o způsobu vycestování (zpáteční letenka nebo jízdenka)
- finanční prostředky ve výši 1500 USD na každý měsíc pobytu

 

 

Zajímavá místa

 

Parque Nacional Chirripó

Unikátní národní park jižně od hlavního města, s nejvyšší horou Kostariky (3812m), odkud lze za příznivého počasí pozorovat Pacifik a Atlantik zároveň. Národní park oplývá spoustou mikroklimatických zón a tedy i přepestrým krajinným rázem. Charakteristické jsou horské savany a louky s impozantními skalistými útvary.

 

Parque Nacional Tortuguero

Jedinečný národní park na karibském pobřeží. Je nazván podle španělského názvu pro želvy /tortuga/, které jsou charakteristickým zástupcem zdejší fauny. Je tvořen pobřežní džunglí a labyrintem vodních kanálů. Por množství a koncentraci tropické fauny si vysloužil přezdívku “Amazonie Střední Ameriky”.

 

Vulkán Arenal

Je jedním z nejvyhledávanějších činných vulkánů světa. Je oblíben jednak pro svůj malebně kónický tvar, ale taképro svou situovanost v nádherné krajině stejnojmenného národního parku.

 

 

 

 

Vulkán Poás

Jeden z nejkurióznějších vulkánů Střední Ameriky mající tři krátery, přičemž v jednom je gejzír. I přes jeho aktivitu je možné jeho vrchol navštívit, zakusit jeho atmosféru a vychutnat si jedinečnou krajinu kolem s nezaměnitelnými výhledy po stejnojmenném národním parku, ve kterém je situován.

 

Río Celeste

Tzv. Nebeská řeka proslulá svými tyrkysově modravými vodami uprostřed pralesa Národního parku Volcán Tenorio. Koupání je zde vzhledem k ochraně prostředí povoleno jen v určitých místech. Je zde možné zajistit sjezd na plovacím kruhu, který obecně patří mezi návštěvníky Kostariky k nejidyličtějším zážitkům.

 

Mlžný les v rezervaci Monteverde

Rezervace s jedinečným biotopem tropického mlžného lesa, který je ceněn nejen pro zdejší koncentraci rozmanité vegetace, která v mnohém připomíná obří botanickou zahradu, nýbrž i pro obrovskou koncentraci exotického ptactva - při ranních expedicích lze pozorovat na 500 různých druhů. Oblíbené jsou rovněž stezky po visutých mostech vysoko v korunách stromů.

 

Kokosový ostrov

Isla de Coco vzdálený zhruba 550 km (cca 36 hodin lodí) od kostarického probřeží proslavený v dějinách pirátství coby ideální skrýš pokladů je dnes sám považován za pokladnici biodiverzitys maximálním stupněm environmentální ochrany. Je prakticky neobydlený. Je zde však možnost poměrně nákladných exkurzí na lodi, které jsou obecně považovány za bezkonkurenčně unikátní celoživotní zážitek.

 

Parque Nacional Manuel Antonio

Národní park na pobřeží Tichého oceánu disponující jedněmi z nejkrásnějších pláží ve Střední Americe. Je proslulýhojností rajsky vyhlížející tropické vegetace a až nezvyklou koncentracíexotických zvířat jako jsou tukani, lenochodi, několik druhů opic, krokodýli, leguáni.

 

Parque Nacional Cahuita

Národní park na pobřeží Karibského moře oplývající opět bohatostí tropické fauny a flory. Je vyhledáván rovněž pro bohatství svého mořského života a nádheru zdejších korálových útesů. Přilehlé městečko Cahuita přitahuje návštěvníky svou afrokaribskou kulturou a vřelou společenskou atmosférou.

 

 

 

Informace k destinaci

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5