Ekvádor

Ekvádor

Ekvádor leží na rovníku, na severozápadě jižní Ameriky a je omýván Tichým oceánem. Jeho sousedy jsou Kolumbie na severu a Peru na východě a jihu. Neodmyslitelnou součástí Ekvádoru je přibližně 1000 km vzdálené souostroví Galapágy, které je lokalitou s bohatým výskytem exotické endemické fauny. Cestovatel tu nalezne přímořskou krajinu, deštný prales i velehory. V Andách žije stále mnoho původních obyvatel a domorodých indiánských kmenů v nížinách a v pralese Amazonie. Pro zemi jsou typickým znakem zasněžené vulkány, barevné indiánské trhy, bílé vesnické kostely, nádherná vysokohorská jezera a amazonské deštné pralesy s vlhkým tropickým klimatem a rozmanitou flórou a faunou. V chladnější a sušší centrální a jižní části najdete oblíbené plážové resorty. Geograficky je Ekvádor jednou z nejvíce proměnlivých zemí na světě. Se svou rozlohou 283 500 km2 je přibližně třikrát větší než Česká republika.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 283 560 km²
Počet obyvatel: 16 208 665 (2015)
Politické uspořádání: demokratická republika
Náboženství: cca 78 % obyvatelstva se hlásí ke katolicismu, 12 % jsou protestanté. Zbytek tvoří ateisté (cca 8 %) a ostatní náboženství (islám, judaismus, animismus) či jiná náboženství (Svědkové Jehovovi aj.).
Úřední jazyk: španělština
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 6h (zimní čas) a 7h (letní čas)

Počasí

Pro Ekvádor rozlišujeme dvě období. Období dešťů a období sucha. Počasí také velmi závisí na tom v jaké oblasti se pohybujete. Je velice nejisté a nikdy se nedá s jistotou říci, jaké můžete očekávat počasí. Tropicky žhavé pobřeží, kde průměrná teplota dosahuje 26°C (v období dešťů je ještě mnohem vyšší), se směrem na jih mění. Na jihu mnohem méně prší, počasí zde ovlivňuje Humboltův proud. Náhorní roviny jsou na srážky také poměrně chudé. Mírné horské klima je po celý rok poměrně konstantní (Quito 2 800m, průměrná teplota 15°C), rozdíly mezi denní a noční teplotou jsou však značné. V oblastech okolo rovníku jsou teploty mnohem nižší, než si většina lidí představuje. Vlhká východní nížina Amazonie, která se nazývá Oriente je pokryta stále zeleným deštným lesem, teploty jsou zde poměrně vysoké a srážky časté. Průměrné zdejší teploty jsou mezi 26-28°C.

Kdy nejlépe jet

Pokud cestujete k pobřeží, nejvhodnějším obdobím bude září až duben, kdy se tamější teploty pohybují mezi 25-32°C. V ostatních oblastech se teplota odvíjí od nadmořské výšky, ale období sucha, kdy je také vhodnější pro cestování je přibližně mezi srpnem a lednem.

Zdraví

Existují státní a soukromá zdravotnická zařízení s velkými rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb ve městech a na venkově. Poskytnutí první pomoci a následné lékařské péče a ošetření je ve veřejných nemocnicích a lékařských zařízeních zdarma pro všechny. I tak ale doporučujeme mít uzavřenou pojistku do zahraničí, jelikož složitější léčebné úkony a ošetření v privátních lekářských zařízeních se v Ekvádoru hradí okamžitě.

Očkování: Žádné očkování není povinné. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. Pro bližší informace prosím kontaktujte Centrum cestovní medicíny a pročtěte si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou.

Kultura

Na území dnešního Ekvádoru se již v 15. století rozkládal indiánský stát, který dobyli Inkové přicházející z Peru. V 16. století však Ekvádor obsadili Španělé a zotročili si místní obyvatelstvo na více jak 300 let. Země poté trpěla častými konflikty a boji o území, které vedla především se sousedním Peru. Takto přišel Ekvádor o podstatnou část svého území a jeho dnešní rozloha je významně menší než tomu bylo před válkami. Dvacáté století bylo pro zemi stoletím politické destabilizace, státních převratů a střídání vlád. Od roku 1979 byl zaveden demokratický režim.
Dominantní kultura je definována ekvádorskou většinou mesticů a jejich předky, je směsí evropské a jihoamerické domomrodé kultury s některými africkými prvky zděděnými po zotročených předcích. Ekvádor má ale také mnoho domorodých komunit se svými zvyky a kosmologií, které se rychle vytrácejí a děje se tomu již několi desetiletí. Většinou jsou víceméně integrované do těchto mainstreamových kultur, a to i v mnoha případech vzdálenější domorodé komunity Amazonské nížiny.
Kuchyně je v Ekvádoru velmi různorodá; mění se s nadmořskou výškou spolu s podmínkami pro zemědělství. Cuy (pečené morče) je populární v horských oblastech. Existuje celá paleta čerstvého ovoce, zejména v nižších polohách jako je například guanabana, chirimoya, maracuya, guayaba či granadilla. Mořské plody jsou populární na pobřeží, především corvina, treska a garnáti. I krevety jsou velmi populární a čerstvé. Strava nabízena na ulicích v Ekvádoru je pestrá a nabídka je ovlivněna nadmořskou výškou, brambory s opečeným vepřovým masem či sladká kukuřice choclo se sýrem je typická v horských oblastech. Fanesca je jídlo známé jen v Ekvádoru - je to čočková polévka se sušenou treskou, mlékem a četnými druhy fazolí a je typickým pokrmem o Velikonocích. A asi nejtypičtějším a nejvyhledávanějším pokrmem je Encebollado – rybí polévka s cibulí, yucou a kořením.

Peníze a měna

Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centávů

Směnárny nejsou rozšířené, peníze lze směnit na letišti (většinou za nejhorší kurz) v bankách a v určitých směnárnách, kterých není tolik, jako jsme zvyklí například v Evropě. Nejvhodnější měnou pro směnu jsou eura. Pohodlnější je vybrat hotovost z bankomatů, na které narazíte na mnoha místech, ale v malých vesnicích byste je těžko hledali a je nutné přijet již s připraveným obnosem. Většina z nich podporuje mezinárodní karty. Platba kartou v malých městech není vhodná a doporučujeme mít u sebe rozumnou výši v hotovosti.

Zkontrolujte si před odletem, že je vaše karta odblokována pro výběr v zahraničí.

Upozornění

Před cestou se doporučuje zaregistrovat se v databázi „Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí“ - DROZD.
Turistické zóny jsou relativně bezpečné, nicméně se doporučuje nenavštěvovat odlehlá a osamocená místa, nenosit cenné předměty a vyšší částky peněz.
Ekvádor leží v oblasti se zvýšenou tektonickou činností.

Praktické informace

Elektrické zásuvky: Elektrické napětí je 110 V a frekvence 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek. Lze zakoupit jen za pár dolarů na místě.
Toalety: V Ekvádoru se většinou setkáte se západními záchody, jak splachovacími, tak i spřipraveným sudem naplněným vodou a kbelíčkem, kterým si sami musíte spláchnout. Na veřejných místech je lepší být připraven a přinést si svůj vlastní toaletní papír. Skoro na všech místech se vhází použitý papír do odpadkového koše namísto spláchnutí.
Internet: Ekvádor má dobré pokrytí internetem a internetové cybery naleznete skoro v každém velké městě a v turisticky známých lokalitách. Hodina připojení na internet stojí přibližně 1 USD.
Alkohol: Chicha je po domácku vyrobený lehce alkoholický fermentovaný nápoj z kukuřice, yucy nebo rýže. Trago de caña (známé také jako aguardiente nebo guarapo)je destilát z cukrové třtiny a je oblíbený především v rurálních oblastech. V horských oblastech se aguardiente podává teplé a ochucené citrónem, cukrem a skořicí a takto vytvořený nápoj je znám pod jménem canelazo.

Zajímavá místa

Quito
Hlavní město se nachází ve výšce 2800 m.n.m. a je součástí andských kordiller. Koloniální centrum je součástí UNESCO kulturních památek a nabízí k podívání mimo Baziliky, kopce El Panecillo s obrovskou sochou Panny Marie a nezpočetně mnoho bílých kostelů s malebnými náměstíčky i trh s všehochutí řemeslných produktů domorodých etnik i místních umělců. Quito je obklopeno sopečnýmí vrcholy, které lze zahlédnout pouze v bezoblačných momentech, kdy je například vidět přibližně 80 km vzdálené Cotopaxi. Nejvýše položenou lanovkou v Jižní Americe je možné vyjet do výšky 3050 metrů a uskutečnit trek po hřebeni sopky Pichincha. Z Quita je blízko do indiánského městečka Otávalo, kde se koná tradiční kečuánský trh s ukázkou jejich řemeslné práce.
 
Tena & Puyo
Josu nevelkými městy, které se již nachází v Amazonii, ale stále ještě mají daleko do hlubokého deštného pralesa. Města jsou pro většinu cizinců, kteří přijíždějí navštívit oblast, základnou pro kratší výlety do okolních komunit a přírodních lokalit. Ale také pro mnohem delší výlety, které směřují o trochu více hlouběji do Amazonské nížinné pánve, kde je možné podniknout treky do džungle a poznat kolorit místních domorodých komunit Kichwa a Shuar, které jsou již převážně turistické, a všeobklopující flóru a faunu.
 
Mindo
Ekologická rezervace se rozkládá na západním úbočí sopky Pichincha, v oblasti mlžného lesa, v nížinách Choco a tropických And. Je vzdálena pouhé dvě a půl hodiny od Quita a přibližně stejně dlouho ze Santa Dominga. Jedná se o unikátní místo na světě pro pozorování ptáků.V okolí vesničky se nachází mnoho zajímavých lokalit. V případě jednodenních výletů lze podniknout túru po přírodní stezce k vodopádům Nambillo, návštěvu motýlí farmy či zkusit canopying nebo tarabitu, při níž je možno pozorovat rezervaci nad korunami stromů z ptačí perspektivy.
 
Národní parky
Cajas NP
Národní park, kde řeky, potoky a laguny společně vytvářejí přírodní chrám, je skvělým místem pro milovníky ptactva a mnoha vysokohorských zvířat s endemickou flórou v nadmořských výškách mezi 3500 až 4200 m.n.m.
 
Cotopaxi NP
Národním parkem byl prohlášen v roce 1975 a nachází se v oblasti kantónu Latacunga. Jeho největším vrcholem je vulkán Cotopaxi tyčící se do výšky 5897 metrů nad mořem.
 
Sangay NP
Tento národní park se rozkládá ve třech provinciích: Morona Santiago, Chimborazo a Tungurahua. Zasahuje hned do několika ekosystémů a rozděluje se na dvě hlavní části; na vysokohorskou, kde se tyčí tři sopky -  Sangay, Tungurahua a Altar a je oblastí andského párama a endemických druhů. Druhá část je nížinná s tropickým deštným lesem, zasahující do Amazonské pánve. Celkově se zde nachází až na 322 jezer a patří na seznam přírodních památek UNESCO.
 
Galapágy NP
Galapágy jsou tvořeny ekvádorským souostrovím 19 sopečných ostrovů (a přibližně 215 maličkých ostrůvečků) ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od pobřeží Ekvádoru. Jsou známy badatelskou činností Charlese Darwina a jeho evoluční teorii o vývoji druhů.Vulkanické procesy, které je formovaly, spolu s úplnou izolací ostrovů, vedly k vývoji unikátních druhů fauny, jako jsou leguáni mořští, želvy obrovské a mnoho dalších zvířecích druhů. Do světového dědictví UNESCO patří od roku 1978.
 
Machalilla NP
Národní park dostal jméno podle starodávné předkolumbovské kultury Machalilla. Nachází se na pobřeží v provincii Manabí. Nejzajímavějšími místy jsou zde ostrov Isla de la Plata a pláž La playa de los Frailes.
 
Komunita Tsáchilů
Komunita Tsáchilů je jednou z celkově 14 etnických domorodých skupin žijících na území Ekvádoru. Z určité části si uchovávají své kulturní zvyky a praktikují přírodní léčení v podobě ceremoniíí, které provádějí místní šamané.
 
Sluneční pobřeží
Lesy, mangrovníky, rybářské vesničky i turistická města a krásné pláže, které tvoří přibližně 2000 km dlouhý pobřežní pás omývaný Tichým oceánem.
 
Baňos
Nevelké městečko Baňos se nachází v centrální části Ekvádoru, v podhůří And a také pouhé dvě hodiny od Amazonie. Je zde velké množství vodopádů a je místem pro extrémní sporty: bungee jumnping, canopy, tarabitas nebo rafting. Pod vrcholem sopky Tungurahua se nachází slavná vysokohorská houpačka nad převisem. Oblast, hustě protkaná řekami, disponujeme třemi termálními lázněmi.
 
Quilotoa
Quilotoa je vulkanický kráter vyplněný jezerem, jehož barva se mění dopadem slunečních paprsků či plujících oblak. Nádherná podívaná je samozřejmě nejlepší, když svítí slunce a přeměňuje tak povrch z tmavě-modré na azurovou až zářivě zelenou vodní hladinu. Z jeho okraje jsou za jasného počasí vidět zasněžené vrcholy sopek Cotopaxi a Ilinizy Sur.Laguna a stejnojmenná kečuánská vesnice se nachází v nejzápadnější části ekvádorských And, přibližně 35 km severozápadně od města Latacunga.

Kontakty

Důležitá telefonní čísla
Pro volání do Ekvádoru předvolba +593
Policie 101
Dopravní policie 103
Hasiči 102
Červený kříž /ambulance: 131
První pomoc/civilní obrana: 911
Nemocnice:
Clínica Guayaquil: (593) 4 2563555
Clínica Internacional v Quitu: (593) 2 225 98 40
Clínica Pichincha v Quitu: (593) 2 256 97 98
 
Zastoupení Ekvádoru v Evropě, ČR není, nejbližší zastoupení:
Ekvádor - Velvyslanectví Ekvádorské republiky
Joachimstaler Strasse 10 - 12, 10719 Berlin
Telefon: 004930-800 96 95
Fax: 004930-800 969 699
E-mail: info@ecuadorembassy.de
Web: www.ecuadorembassy.de
Vedoucí úřadu velvyslanec: J.E. p. Jorge JURADO MOSQUERA
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 17.00 /Po-Pá/
 
Zastoupení ČR v Ekvádoru
Honorární konzulát Quito
Av. Eloy Alfaro y Mariana de Jesús, Edificio Gaya, piso 7, Oficina 72, Quito
Telefon: 00593/2-3325039
Vedoucí úřadu: Tommy Carlos Camilo Schwarzkopf Peisach. Provozní hodiny úřadu: pondělí, úterý, čtvrtek 09:00–12:00
 
Ekvádor – Honorární generální konzulát Guayaquil
Avenida Tercera 520 y Calle Cuarta, Los Ceibos, Guayaquil
Telefon: +593-4-2000023, 2000904
Fax: +593-4-2004530
E-mail: guayaquil@honorary.mzv.cz, gye.honorarycz@gye.puntonet.ec
Vedoucí úřadu: José Miguel AGUILAR MORA
Konzulární působnost: konzulární pro provincie Azuay, Bolivar, Cañar, Chimborazo, El Oro, Guayas, Loja, Los Rios, Morona, Santiago, Zamora Chinchipe
Provozní hodiny úřadu: pondělí, středa, pátek 09:00–12:00
Poznámka: diplomatickou a konzulární působnost pro Ekvádorskou republiku má ZÚ Lima.

Co s sebou

Kvůli proměnlivému počasí v Ekvádoru doporučujeme přibalit si pláštěnku, v deštivějším období se hodit může i nepromokavé nebo rychleschnoucí oblečení a boty.

Cestovní doklady a víza

Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců, vízum na 90 dnů pobytu v zemi není zapotřebí. Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Zajímavosti

Ekvádor dostal jméno podle rovníku, který ho protíná a na pomyslnou čáru s jednou nohou na jižní a s druhou nohou na severní polokouli si můžete postát přímo na severu Quita, kde se tato linie nachází.
Chtěli byste vidět skřítka? Jeďtě na území domorodých komunit, které praktikují šamanství – prý se zdržují právě tam, kde magie je denodenní realitou místních obyvatel. Šamanství se používá z různých důvodů, hlavním je přírodní a energetické léčení pomocí spirituálních ceremonií; jiné zase slouží k získání věcí, kterých sám člověk není schopen sám dosáhnout.
Chtěli byste vidět plejtváka obrovského z bezprostřední blízkosti? Na ekvádorském pobřeží je hned několik míst, kam se vydat na malé loďce k velrybám v momentě, kdy připlouvají z Antarktidy a urazí tak až 8000 km dlouhou cestudo teplejšího Tichého oceánu, kde se páří. Pokud budete mít štěstí, propluje vám přímo pod loďkou J

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5