Ukrajina

Ukrajina

Ačkoliv Ukrajina nepatří mezi nejznámější dovolenkové destinace, z hlediska cestování má rozhodně co nabídnout. Od krásné přírody a historických památek až po malebná městečka a vynikající kuchyni. Je to země s bohatou minulostí, která promlouvá skrz každý její historický, kulturní i přírodní prvek.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Kyjev
Hranice: Rusko, Moldavsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Polsko a Bělorusko
Rozloha: 603 700 km2
Nejvyšší bod: Hoverla – 2 061 m. n. m.
Počet obyvatel: 42,4 milionu obyvatel (2018)
Jazyk: ukrajinština
Náboženství: Pravoslavné křesťanství 67 %
Tel. předvolba: + 380

Důležitá telefonní čísla

hasiči – 101
policie (milice) – 102
první pomoc – 103

Kdy nejlépe jet

Ukrajina se nachází v mírném klimatickém pásu kde převládají studené a drsné zimy, ale také horká a slunečná léta. Nejvhodnějším teplotním obdobím pro návštěvu této destinace jsou rozhodně měsíce duben až říjen, kdy je venkovní teplota příznivá a vhodná pro venkovní cestování a turistiku.

Časový posun oproti ČR

+ 1 hodina v době zimního času
+ 2 hodiny v době letního času

Měna

Ukrajinská hřivna (UAH), 1 hřivna = 100 kopějek, 1 UAH = 0.9 CZK, 5 UAH = 4.54 CZK, 100 UAH = 90.9 CZK

Praktické informace

Bezpečnost
Bavíme-li se o Ukrajině, hovoříme o zemi, kde ještě stále není kompletně vyřešena politická a válečná situace. Přesto, pokud se vyhneme nebezpečným oblastem (jako je například Doněcká a Luhanská oblast), nalezneme místo bezpečné pro cestování plné krásné přírody, zajímavých historických míst, rozmanité kuchyně a příjemných lidí. Je zde ovšem pár věcí, které by turista měl vědět před vycestováním na Ukrajinu.
 
Bezpodmínečné je dodržování všeobecných bezpečnostních pravidel pro cestování - nenechávat nic bez dozoru v kabině vozidla, zejména osobní doklady a doklady od auta, osobní doklady nenosit v otevřených kapsách či taškách, neprezentovat u čerpadel, směnáren a pokladen obchodů svou plnou peněženku či zbytečně upozorňovat na svůj zahraniční původ, nedávat osobní doklady do zástavy a při problémech okamžitě kontaktovat konzulární úsek Velvyslanectví ČR.
 
Obecně se také doporučuje pít pouze balenou vodu a chránit se na veřejných místech pomocí dezinfekčního gelu na ruce.
 
MZV doporučuje cestovatelům registrovat se před cestou na Ukrajinu v databázi cestovatelů DROZD (https://drozd.mzv.cz/).

Elektřina

Na Ukrajině využívají stejného elektrického napětí jako u nás v České republice, tedy 220 V při frekvenci 50 Hz. Elektrické zásuvky se také neliší od těch našich, tudíž při vycestování do této destinace není potřeba pořizovat žádný speciální adaptér pro vaše elektronické zařízení či spotřebiče.

Banky, měna

Na Ukrajině je pro platbu v hotelech, restauracích a větších obchodech možné využít platební či kreditní karty. Také se zde nachází velký počet ATM bankomatů, ze kterých může turista snadno vybírat peníze v místní měně. Co se týče výběrů z bankomatů a placení kartou je vhodné si před vycestováním zajít do Vaší banky a zjistit, jestli si banka vybírá za takovéto transakce jistý poplatek. Pokud by byl přidaný poplatek příliš vysoký je možné také využít směnáren již v Česku, kde se ovšem nevyplatí směňovat korunu za hřivnu. Raději směňte českou měnu za eura či americké dolary, které následně snadno směníte na Ukrajině za hřivnu. Dávejte si ovšem pozor na místní směnárny a využívejte pouze ty oficiální.

Stravování

Tradiční ukrajinská kuchyně je velmi rozmanitá a plná zajímavých chutí. Je to především směsice místních tradic a okolních vlivů. Obecně jsou její pokrmy založeny na místních plodinách jako jsou brambory, maso, ovoce, zelenina, houby a bylinky. Mezí její nejznámější pokrmy patří například polévka boršč, plněné těstovinové taštičky varenyky nebo kyselo-slaná polévka soljanka. Zavařeniny z místních plodů, jako jsou například nakládané okurky, houby, kompoty či ovocné marmelády, jsou také jedním ze známých a oblíbených prvků ukrajinské kuchyně.

Očkování

Pro vstup na území Ukrajiny není pro občany České republiky předepsáno žádné povinné očkování. Ze základního očkování se pouze preventivně doporučuje, a to pro vycestování do jakékoli destinace, očkování proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Nechá-li se člověk očkovat, je vhodné si nechat vše zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu.
 
Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí, jaké je vhodné očkování přímo pro Vás s ohledem na plánovanou destinaci.

Zajímavosti

Užhorod
Město Užhorod se nachází v krásném a zalesněném podhůří Karpat, kudy protéká řeka Už. V jeho okolí nalezneme například nejdelší lipovou alej v Evropě, botanickou zahradu, ale i Zámecký vrch plný historických a kulturních budov. V samotném centru městečka se nachází několik kostelů, historických domů, obchůdků a kaváren vhodných k navštívení a odpočinku.
 
Dřevěné kostely
Dřevěné kostely nacházející se v Matkivu a Užoku patří do památek světového dědictví UNESCO. Tyto unikátní církevní stavby přitahují pozornost turistů především pro svou zajímavou architekturu a archaický vzhled.

Vízová povinnost

Ukrajina zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky, pokud je jejich hlavním účelem vycestování turistika. To tedy znamená, že pro vstup a pobyt na Ukrajině potřebuje občan ČR pouze platný cestovní pas s minimální dobou platnosti jeden měsíc po odcestování z této destinace. Co se týče tohoto bezvízového pobytu na Ukrajině, jeho délka nesmí překročit období 90 dnů.

Důležité kontakty

Kontaktní cizí úřad
Ukrajina – Velvyslanectví Ukrajiny v České republice
Charlese de Gaulla 29, 160 00 Praha 6
Vedoucí úřadu: J.E. p. Yevhen PEREBYINIS
Tel: +420 227 020 200, 227 020 204
Provozní hodiny: Po – Pá 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00

Kontaktní český úřad
Ukrajina – Velvyslanectví České republiky v Kyjevu
Jaroslaviv val, 34-A, 01901 Kyjev
Email: kyiv[@]embassy.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Ing. Radek Matula
Tel: +38044/2726 800
Nouzová linka: +38/0503101046
Provozní hodiny: Po – Pá 8:30 – 17:00
Úřední hodiny pro veřejnost: Po – Pá 9:00 – 12:30, 14:00 – 16:30
 
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5