Portugalsko

Portugalsko

Portugalsko je nejzápadnějším státem kontinentální Evropy omývaný vodou Atlantského oceánu. V minulosti byli její vody a pobřeží domovem zdatných portugalských mořeplavců, ale dnes se těší spíše surfařské návštěvnosti. Odpovídá tomu i fakt, že se zde nachází jedno z deseti nejlepších míst na surfování na světě. Portugalsko je také domovem nádherné přírody, dechberoucí kultury, zajímavých pokrmů v čele s treskou a sladkými dezerty a pomyslnou třešničkou na dortu je zde portské víno. Ačkoliv v porovnání s jinými evropskými státy Portugalsko nepatří mezi nejnavštěvovanější dovolenkové destinace Evropy, určitě je zde co poznávat a téměř každý, kdo do těchto končin zavítá, tu není naposled.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Lisabon
Hranice: Španělsko
Rozloha: 92 391 km2
Počet obyvatel: 10 milionu obyvatel (2018)
Jazyk: portugalština
Náboženství: Katolické 81%
Tel. předvolba: + 351

Kdy nejlépe jet

Pokud plánujete cestu do Portugalska za vidinou horkého letního počasí a času stráveného sluněním a koupáním se v moři, tím nejvhodnějším obdobím je pro vás léto, tedy měsíce červen až srpen, kdy teplotní stupnice přesahují až 30°C. Pro vlídnější teplotní podmínky a menší turistickou návštěvnost se zase naopak doporučují měsíce mimo hlavní sezónu, tedy duben až květen či září až říjen, kdy podnebí stále připomíná léto, ovšem již s příjemnou teplotou vhodnou k chůzi a turistice.

Časový posun oproti ČR

- 1 h (Lisabon)

Měna

Euro (EUR), 1 € = 25.8 CZK (13. 9. 2019)

Praktické informace

Bezpečnost
Bezpečnostní situace Portugalska je srovnatelná s jinými evropskými zeměmi. Ve velkých městech a v turistických oblastech je pouze nutno dbát zvýšené opatrnosti před drobnými krádežemi na veřejnosti, ale i krádežemi v automobilech.
 
V Portugalsku je zakázáno držení tzv. pepřových sprejů i jejich dovoz.
 
Kouření ve veřejných prostorách je v Portugalsku,kromě vyhrazených prostor, zakázáno.

Elektřina

V Portugalsku využívají stejného elektrického napětí (220 V a 50 Hz) i stejné elektrické zásuvky jako u nás v České republice. Při vycestování do této destinace tedy nepotřebujete žádnou redukci ke svým elektrickým spotřebitelům.

Banky, měna

Před cestou do zahraničí je vhodné si vždy zjistit, jaké si vaše banka účtuje poplatky za výběr z bankomatu v cizině a jaký je její aktuální kurz eura. Následně je vhodná komparace s nejlepším kurzem ve směnárně a dle vašeho zjištění a vědomí se rozhodnete, zdali se vám vyplatí směnit si eura již v České republice a v zahraničí platit hotově, anebo zdali bude výhodnější v zahraničí platit kartou a eura vybírat z bankomatu na místě. Turista v zahraničí by měl být připraven na jakoukoliv situaci, a tak se raději doporučujeu sebe vždy mít nějakou částku v hotovosti z praktických, ale i bezpečnostních důvodů.

Stravování

Ačkoliv Portugalsko vyloženě nepatří k destinacím, do kterých se jezdí za vyhlášenou kuchyní díky nějaké typické chuti, portugalská kuchyně určitě má čím překvapit. Jedním ze základních pokrmů její kuchyně je jistě treska. Ta se zde připravuje na nespočet různých způsobů, ale nejoblíbenějším bude jistě sušená treska. Co se ryb týče, zásadní roli zde sehrávají také makrely, sardinky a jiné mořské plody. Dále je portugalská kuchyně bohatá na ovoce, zeleninu, spoustu olivového oleje a různé variace mléčných výrobků, přičemž kozí a ovčí sýry jsou zde nejpopulárnějšími. Když už jsme u té stravy, nesmíme zapomenout ani na místní víno, které nedílně patří k portugalské kuchyni a zároveň se často pije při konzumování místních pokrmů. Jedním z nejznámějších portugalských vín je bez pochyby portské víno. Svou specifickou chutí si získalo nemalý počet fanoušků a konzumentů.

Očkování

Do Portugalska není nařízeno žádné povinné očkování. Ze základního očkování se pouze doporučují preventivní očkování pro jakékoli cestování, proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Z širší škály preventivního očkování se doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě, spalničkám, příušnicím a záškrtu.

Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí, jaké je vhodné očkování přímo pro Vás s ohledem na plánovanou destinaci.

Zajímavosti

Lisabon
O Lisabonu se často říká, že leží na samém konci světa, jakožto nejzápadnější metropole Evropy. Ovšem díky své důležitosti, jakožto hlavní, ale i největší město Portugalska, si Lisabon získal vysoké postavení na světovém měřítku.Tato kosmopolitní oblast, nacházející sena pravém břehu řeky Tejo, skrývá nezapomenutelné přímořské zážitky při objevování starobylých uliček, žlutých tramvají, kulturních a historických památek, nejdelšího mostu v Evropě, ale i zdejších pokrmů a vín.
 
Elevador da Santa Justa
Eiffelův žák, architekt Raul Mesniera di Ponard, nechal v Lisabonu roku 1900 postavit výtah jako dopravní komunikaci mezi spodní ulicí Santa Justa, v centru města, s náměstím Carmo, na kopci. Dnes je tento železný neogotický monument, Elevadorda Santa Justa, využíván spíše jako turistická atrakce nežli prvoplánový dopravní prostředek.

Klášter řádu sv. Jeronýma
Mosteirodos Jerónimos, Klášter řádu sv. Jeronýma nacházející se ve čtvrti Belém, je památkou světového dědictví UNESCA. Díky své nádherná architektuře je považován za vrchol portugalského manuelského stylu. Klášter se také stal symbolem evropského společenství, jelikož byla v jeho areálu roku 2007 podepsána Lisabonská smlouva.

Belémská věž
Jedním z neoblíbenějších foto-objektů Lisabonu se bezpochyby stala pevnost Belémská věž zvaná Torre de Belém. Díky svému historickému kontextu, coby památník na velké portugalské námořní objevy, se Torre de Belémstala symbolem města. Dnes je tato opevněná gotická věž zapsána v seznamu světového dědictví UNESCA.

Vízová povinnost

Jelikož Česká republika i Portugalsko patří do Evropské unie a Schengenského prostoru, platí mezi těmito státy bezvízový styk. Ke vstupu do Portugalska stačí občanům ČR pouzeplatný cestovní pas či občanský průkaz.

Důležité kontakty

Velvyslanectví Portugalské republiky v ČR
Na Zátorce 10, 160 00 Praha 6 - Bubeneč
Email: praga.embassy@mne.pt
Tel.: (+420) 257 311 230, (+420) 257 311 231
Provozní hodiny: Po – Pá 09:00 – 17:00

Velvyslanectví Lisabon – Portugalsko
Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Vedoucí úřadu: Mgr. Petr ŠELEPA
Tel.: +351 21 30110487
Nouzová linka: +351 91 93119422
Provozní hodiny: Po – Pá 8:00 – 16:30
Úřední hodiny pro veřejnost: Po – Pa 9:00 – 12:00
 
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz(zdroj výše uvedených informací).

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5