Kolumbie

Kolumbie

Kolumbie je překrásnou, romantickou a kulturně bohatou zemí s nezaměnitelným kouzlem. Navzdory drsné pověsti, která se zakládá spíše na stereotypních představách o moci drogových kartelů a mediálním obrazu neústupné gerily 80. a 90. let, než že by vycházela z opravdové zkušenosti současných cestovatelů, se Kolumbie stane milovanou destinací každého cizince, který se rozhodne přes bariéru těchto zkreslených představ dostat. Snad proto, že Kolumbijci cizince opravdu milují! Jejich pohostinnost vynikající i mezi ostatními latinskoamerickými národy je totiž přinejmenším stejně pověstná jako ona krutost Pabla Escobara a jejich vřelost vůči návštěvníkům z cizích zemí vás místy dojme až k slzám. Snad částečně i proto, že se snaží tohoto historického stigmatu co nejdříve zbavit. Možná zde hraje roli i fakt, že právě díky tomuto stigmatu se v této zemi dosud nerozvinul turistický průmysl v takové míře, že by se cizinec stal pouze předmětem obchodu. Ať je to jakkoli, Kolumbie si člověka získá a zcela jistě překvapí!

Pokud se tedy rozhodnete vykročit za hranici oněch zavádějících stereotypů, objevíte sympatickou zemi plnou lokálních tradic a zvyků, dobrého jídla a pití, energické hudby, pověstně krásných žen, vynikající kávy a celé řady dalších dobrot a pochutin místní agrikultury. Míšením tolika kulturních a etnických vlivů (Španělé, potomci afrických otroků, nejméně 60 indiánských etnik) se zde rozvinula multikulturní a velmi tolerantní společnost se smyslem pro radost ze života, kterou zde pocítíte na každém kroku.

Zároveň objevíte zemi přepestré krajiny a fantaskně rozmanité přírody. Kolumbie je tvořená pěti vzájemně odlišnými ekologickými regiony – Costa Caribe, Chocó – Costa del Pacífico, Sierra de los Andes, Llanos Orientales, Cuenca Amazónica. Je jedinou jihoamerickou zemí, která se pyšní pobřežím jak Karibského moře (Atlantiku), tak Tichého oceánu. Severní pás And zde tvoří tři samostatné hřebeny, což přispívá k diverzifikaci celé centrální a jižní oblasti země. Zde projedete třemi regiony (departamentos) a máte pocit, že jste projeli třemi různými zeměmi! Západní pobřeží Pacifiku je lemováno pobřežním pralesem zvaným Chocó, zatímco východní vnitrozemí přechází na severu do tropických savan zvaných llanos a na jihu v Amazonskou nížinu pokrytou deštným pralesem. Jedinečným krajinným fenoménem Kolumbie jsou vysokohorské louky zvané páramos, které představují nejen pastvu pro oko, nýbrž především klíčový ekosystém pro všechny uvedené oblasti.

Kolumbie je rovněž bohatá na předkolumbovské památky, většinou zasazené do působivé krajiny, přičemž jejich mystická atmosféra je umocněna faktem, že na rozdíl od klasického Peru či Mexika nejsou přeplněny turisty. Kolumbie též oplývá městy s malebnou koloniální architekturou, přístavní města na obou pobřežích navíc odrážejí svůj originální charakter plný rozmanitých kulturních vlivů. Horská a pralesní města či městečka jsou většinou harmonicky zasazena do okolní krajiny, což jim dodává celkově příjemný rustikální ráz, typický ostatně pro celou tuto okouzlující zemi.

Kolumbie je zemí, v níž se rozvinul tzv. magický realismus – literární žánr, v němž jsou běžné věci líčeny jako zázračné a mimořádné a naopak nevšední, záhadné a racionálně těžko uchopitelné věci jako něco zcela normálního a samozřejmého. Vydejte se do Kolumbie a přesvědčte se sami, že místo původu tohoto žánru není vůbec náhodné. Magickou realitu, kterou v tomto žánru popisovali kolumbijští autoři, zde totiž zažijete na vlastní kůži a budete koukat, jak se vaše vnímání skutečnosti a světa kolem pozoruhodně promění.

 

 

Informace k destinaci

Úvod

 

Rozloha: 1 142 748 km2

Počet obyvatel: 45 500 000 (2018)

Politické uspořádání: prezidentská republika

 

 

Náboženství:

  • katolické (86%) a protestantské (8%) křesťanství

  • lidový katolicismus koexistující s celou řadou synkretických forem v oblastech osídlených indiány a afrokolumbijským obyvatelstvem

  • domorodá náboženství indiánských etnik

 

Jazyky:

  • španělština (oficiální)

  • v domorodých teritoriích mají kooficiální status celkem 67 indiánských jazyků; mezi nejužívanější patří jazyky etnik Nasa, Wayuu, Misak, Embera Katío

  • v regionech San Andrés y Providencia a San Basilio de Palenque má kooficiální status angličtina

 

Počasí

Kolumbie se nachází v rovníkovém pásmu, nicméně klima se odvíjí od jednotlivých klimackých zón. V oblastech pod 1000 m n/m se vyskytuje teplé tropické klima charakteristické střídáním obdobím sucha a obdobím dešťů, přičemž dynamika tohoto střídání se liší na pobřeží Karibiku, v nížině Chocó na pobřeží Pacifiku a na východě v Orinokii a Amazonii.

Většina obyvatel žije v nadmořské výšce mezi 1000 a 2000 metry, kde je podnebí celoročně mírně teplé a celkově velmi příjemné. Celoročně chladné a deštivé počasí se vyskytuje jen v nadmořských výškách nad 3000 m, zejména na vysokohorských loukách zvaných páramos a v horských lesích. Ve výškách nad 4000 m trvá celoroční zima.

Kdy nejlépe jet

Do Kolumbie je při volbě ideálního období v roce třeba vzít v potaz především místo. Pro návštěvu karibského pobřeží je ideální listopad až květen. Pobřeží Pacifiku je relativně deštivé po celý rok, pročež si člověk příliš nevybere. V osídlené části And je počasí relativně stabilní po celý rok; v nadmořské výšce od 1500 do 3000 metrů nad mořem trvá tzv. věční jaro; je však třeba počítat se značnými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Pro návštěvu Amazonské části Kolumbie je zřejmě nejvhodnější období sucha, tj. od července do října.

Zdraví

Do Kolumbie se od cizinců starších 1 roku a mladších 60 let vyžaduje očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování jako je např. proti žloutence A a B a břišnímu tyfu se doporučuje.

Kolumbie je moderně fungující zemí se zdravotnictvím na dobré úrovni a v latinskoamerickém kontextu i s poměrně slušnými hygienickými standardy. Záleží ovšem na oblasti, kterou navštěvujete. Existuje zjevný rozdíl mezi hygienickými návyky a s nimi souvislou infrastrukturou ve městech a na venkově, respektive v hustě osídlených oblastech a odlehlých koutech kolumbijské divočiny. Obecně lze říct, že dostat se ke kvalitnímu zdravotnímu ošetření by neměl být pro cizince problém!

Peníze a měna

1000 COP (kolumbijských pesos) = 6,7 CZK /srpen 2019/

Praktické informace

Zásuvky: V Kolumbii zásuvky odpovídají americkému typu (stejné jako např. v USA či Kanadě). Je tedy třeba přivést si odpovídající adaptér.

 

Alkohol: Je takřka neodmyslitelnou součástí kolumbijské kultury. Slavné kolumbijské aguardiente z cukrové třtiny naleznete na každém rohu v mnoha variacích – každý departament se chlubí svou vlastní značkou! Vedle toho je zde rozšířené pivo, na horském venkově pak guarapo (fermentovaný nápoj z třtiny) nebo chicha (fermentovaný nápoj z kukuřice). Kolumbijské bary jsou zážitkem, který stojí za ochutnávku. Je to nejjednodušší a zaručený prostor socializace! V Kolumbii se praví – „vejdeš-li do hospody sám, vyjdeš s deseti novými přáteli!“

 

Drogy: Drogy jsou pravděpodobně první asociací, kdykoli se vysloví pojem Kolumbie. A pravdou je, že zrovna užívání marihuany a kokainu je v některých oblastech zcela běžnou záležitostí. Navzdory cenové dostupnosti je však jejich opatřování spojeno s velkými riziky a nedoporučuje se jinak než skrze důvěrně známé místní přátele, ideálně skrz samotné producenty. Konzumace na veřejnosti ve městech se rovněž nedoporučuje – oba zmíněné produkty jsou navzdory jejich rozšíření a běžnosti ilegální a kolumbijská legislativa je v tomto ohledu poměrně přísná.

V andských oblastech Kolumbie je velmi rozšířené užívání zelených lístků koky - keře z čeledi rudodřevovitých. Ačkoli je tato léčivá bylina světově proslulá coby materiál pro výrobu kokainu, na andském venkově se těší velké úctě. Je bohatě využívána v tradiční medicíně k velmi efektivní léčbě zažívacích problémů, migrény, cévních a nervových onemocnění. Obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů a je velmi bohatá na proteiny, čímž velmi účinně zahání pocit hladu i únavy. Je rovněž jedinečnou prevencí proti vysokohorské nemoci a její žvýkání vám bude doporučováno v každé vysokohorské vesnici. Domorodí obyvatelé And koku považují za posvátnou a užívají ji rovněž coby obětinu Matce Zemi a duchům hor.

V amazonské části Kolumbie je užívání psychotropních rostlin, jako je např. Yagé, neoddělitelnou součástí života, je však zcela v kompetenci taytas (tradičních odborníků, „šamanů“) a podléhá ritualizované praxi. Rozhodně je namístě obezřetnost co se týče pouličních nabídek instantních rituálů. Výskyt komerčních „šamanů“ nejrůznější provenience je stále častějším jevem a může být velkým rizikem.

Důležité kontakty

Záchranná telefonní čísla:

Policie: 112, 123

Záchranná služba: 125

Hasiči: 119

Civilní obrana: 144

 

Ambasáda Kolumbijské republiky pro Českou republiku sídlí ve Vídni:

Stadiongasse 6-8/15

A-1010 Vienna

 

 

Ambasáda ČR v Kolumbii:

Embajada de la República Checa
Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota

Telefon: 0057-1-742 9142
Fax: 0057-1-742 9164
E-mail velvyslanectví: bogota@embassy.mzv.cz

V případě nouze či ohrožení českých občanů lze volat na mobilní číslo: 0057-320 367 3296

 

Víza a cestovní doklady

Občané ČR mohou od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů. Je třeba se jen ujistit, zda je cestovaní pas platný ještě minimálně půl roku před plánovaným výjezdem ze země.

 

Zajímavá místa

Národní přírodní park Tayrona

Jeden z nejkrásnějších národních přírodních parků Kolumbie ležící v severní Kolumbii při pobřeží Karibiku. Je tvořen panenskými plážemi a pobřežní džunglí s možností pozorování rozmanité mořské a pobřežní fauny i absolutní relaxace.

 

Národní přírodní park Sierra Nevada de Santa Marta

Dech beroucí přírodní park tvořený stejnojmenným monumentálním pohořím sahajícím do nadmořské výšky 5000 metrů, což je vzhledem k jeho situovanosti při pobřeží patrně nejvyšší převýšení na světě. Vzniká zde tak celá řada ekosystémových oblastí na malém prostoru, přičemž jsou zde zastoupena takřka všechna termická patra tropických velehor. Je domovem 4 indiánských etnik, kteří zde mají nejen své svatyně, nýbrž i místa spojená s kulturou jejich předků – civilizací zvané Tayrona. Celá tato oblast je pro kmeny Kogi, Arhuaco, Wiwa a Kankuamo považována za „srdce světa“ a tedy za jeden velký posvátný prostor.

 

Cartagena de las Indias

Jedno z prvních měst založených Španěly v Americe. Je plné malebné koloniální architektury, vlídné atmosféry a nočního života s pravým karibským temperamentem. Je zde spousta muzeí, náměstí a tržišť. Dominantou je masivní pevnost na pobřeží Murallas de Cartagena.

 

Bogotá

Hlavní město Kolumbie situované v nadmořské výšce 2500 n/m. Pro své kulturní bohatství a celkově čilý kulturní život je přezdíváno „Aténami Jižní Ameriky“. Je typické nespočetným množství festivalů a oslav. Je vystavěné v pestré směsicí architektonických prvků od koloniálních dob přes republikánskou výstavbu až po neformální styl současnosti. Disponuje velkým množstvím muzeí a galerií, knihoven, divadel a kin. Je opředeno rovněž velkým množstvím zeleně – parky a chráněné přírodní zóny tvoří neodmyslitelnou součást moderní urbanizce této metropole. Je rovněž zážitkem zavítat do jeho okolí, které je prakticky celé ověnčeno vrcholky kolumbijských And sahajícími do výše 4000 m/n.

 

Medellín

Hlavní město departamentu Antioquia a druhé nejlidnatější město Kolumbie. Nachází se v údolí Aburrá v centrální kordilleře kolumbijských And. Jedná se o velmi moderní město s celou řadou kulturního a společenského vyžití.

 

Cali

Je třetím nejlidnatějším městem Kolumbie a hlavním městem departamentu Valle de Cauca. Je jediným kolumbijským velkoměstem s přímým a rychlým spojením s pobřežím Pacifiku (do nejvýznamnějšího přístavu Kolumbie Buenaventura je to pouhých 114 km). Je proslulé nesčetným množstvím restaurací, klubů, barů a kulturních center s tanečním vyžitím. Je dokonce přezdíváno „hlavním městem salsy“ - velmi populárního latinskoamerického tanečního stylu.

 

Popayan

Město zasazené uprostřed kolumbijských And, hlavní město departamentu Cauca. Je vystavěné v unikátním koloniálním styly – pro své bílé fasády je nazýváno „ciudad blanca“ (bílé město). Je rovněž kulturním a politických center všech indiánských etnik tohoto departamentu a tedy i místem mnoha tradic, festivalů a mezikulturních setkání.

 

Tierradentro

Národní archeologický park Tierradentro se nachází v jednom z nejrustikálnějších departamentů Cauca a patří k jedněm z nejpozoruhodnějších rezervoárů předkolumbovské historie Kolumbie. V roce 1995 byl vyhlášen UNESCO kulturním dědictvím lidstva. Nachází se v oblasti autonomních indiánských teritorií etnika Nasa a představuje archeologické dědictví kultury Pijao. Je tvořen velkým množství podzemních hrobek s ornamentálními malbami (hipogeos).

 

San Agustín

Patří k největším archeologickým nalezištím Ameriky. Je tvořen obrovským množstvím megalitů a kamenných svatyň. Je zároveň jednou z největších nekropolí na světě. Rozlehlost tohoto archeologického parku je natolik velká, že pro jeho návštěvu je vhodné vyšetřit si několik dní. Patří rovněž na seznam památek UNESCO.

 

Guajira

Poloostrov na severovýchodě Kolumbie ve stejnojmenném departamentu. Je tvořen pohádkově působivou pouští a lemován pobřežím Karibiku. Je domovem indiánského etnika Wayuu, které zde rozvinulo unikátní kulturu, jež dodává celé oblasti velmi specifickou atmosféru.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5