Nový Zéland

Nový Zéland

Unikátní scenérie přecházející ze zasněžených vrcholků hor a vulkanických masivů až po nádherně zelené lesy, tyrkysová jezera, malebné vodopády a čistá moře. To vše a mnohem více na Vás čeká na Novém Zélandu skládajícím se z dvou hlavních a několika menších ostrovů. Díky své magické přírodě se stal Nový Zéland domovem několika UNESCO památek, jako je Národní Park Tongariro či Novozélandské Subantarktické ostrovy, ale i nespočtu jedinečných druhů fauny a flóry, které se vyvíjeli a přebývali v izolaci po miliony let.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Wellington
Hranice: ostrovní stát
Rozloha: 268 680 km2
Nejvyšší bod: Mount Cook – 3 724 m. n. m.
Počet obyvatel: 4,93 milionu obyvatel (2019)
Jazyk: angličtina
Náboženství: křesťané 44 %
Tel. předvolba: + 64

Důležitá telefonní čísla

záchranná služba – 111
policie – 111
hasiči – 111

Kdy nejlépe jet

Na Novém Zélandu se stejně jako v Česku rozlišují čtyři roční období. Ovšem vzhledem k tomu, že se tato země rozkládá na jižní polokouli zeměkoule, se zde roční období střídají v trochu jiném pořadí nežli u nás. Léto je zde od prosince do února a zima od června do srpna. Nejteplejší období se na Novém Zélandu objevuje od prosince do února, jinak se zde můžete těšit na téměř podobné klima jako v Evropě, pouze s větší vlhkostí.

Časový posun oproti ČR

+ 12 hodin v období duben - září
+ 10 hodin v období říjen - březen

Praktické informace

Bezpečnost
Nový Zéland je považován za vyspělou a bezpečnou zemi. I zde je ovšem potřeba, aby turista dbal zvýšené opatrnosti, zejména co se financí, cenných předmětů, a osobních či cestovních dokladů týče. Ty by turista neměl v žádném případě nechat v autě či na jiném místě bez dozoru. V turistických a davem přeplněných oblastech je také důležité dát pozor na kapesní krádeže.
 
Voda je na Novém Zélandu pitná, ovšem při vycestování mimo města se doporučuje pít raději vodu balenou.
 
Při koupání či surfování v moři je doporučené dbát velké opatrnosti vzhledem k silným spodním proudům. Vždy se držte v blízké vzdálenosti od pláže a dbejte na doporučení pobřežní hlídky.

Elektřina

Na Novém Zélandu se využívají elektrické napětí o síle 220 – 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky se zde liší od těch našich v Česku, mají tří kolíkové otvory, a je tedy potřeba si pro takovýto typ zásuvek pořídit příslušný adaptér.

Banky, měna

Na Novém Zélandu je pro platbu v hotelech, restauracích a větších obchodech možné využít platební či kreditní karty. Také se zde nachází velký počet ATM bankomatů, ze kterých může turista snadno vybírat peníze v místní měně. Co se týče výběrů z bankomatů a placení kartou je vhodné si před vycestováním zajít do Vaší banky a zjistit, jestli si banka vybírá za takovéto transakce jistý poplatek. Pokud by byl přidaný poplatek příliš vysoký je možné také využít směnáren již v Česku, kde směníte českou korunu za americký dolar (USD), který lze následně snadno směnit v místních oficiálních za novozélandský dolar.

Stravování

Tradičními pokrmy novozélandské kuchyně se staly mořské plody, sladkovodní ryby, jehněčí maso a steaky. Kuchyně je zde velmi rozmanitá a poznamenaná různými vlivy. Nejčastěji se zde setkáme s pokrmy evropské kuchyně, ale i asijské a maorské pokrmy, což je kuchyně původních obyvatel Nového Zélandu skládající se právě nejčastěji z jehněčího masa a zeleniny, jsou zde velmi populární. Jídla jsou zde chutné, plné exotických vůní a koření.
 
Co se týče stravování nesmíme zapomenout ani na novozélandská vína, která jsou ve světě velmi populární právě pro svou unikátní exotickou vůni. Při návštěvě této země jistě stojí za to ochutnat.

Očkování

Pro vstup na území Nového Zélandu není pro občany České republiky předepsáno žádné povinné očkování. Ze základního očkování se pouze preventivně doporučuje, a to pro vycestování do jakékoli destinace, očkování proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Nechá-li se člověk očkovat, je vhodné si nechat vše zapsat do mezinárodního očkovacího průkazu.
 
Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí, jaké je vhodné očkování přímo pro Vás s ohledem na plánovanou destinaci.

Zajímavosti

Tongariro
Národní park Tongariro je oblast plná vulkánů a posvátných míst původních obyvatel. V tomto parku se nejen nachází lávová pole, ale i kamenitá půda, zasněžené vrcholky, původní pralesy a průzračné prameny. To vše spadá pod nejstarší park Nového Zélandu, který se stal jedním z přírodních památek světového dědictví UNESCA.
 
Bay of Island
Jedním z nejkrásnějších přírodních míst Nového Zélandu je bezpochyby zátoka Bay of Island, která je tvořena několika ostrovy, krásným pobřežím, dechberoucí okolní přírodou a historickými místy. V zátoce se můžete také těšit na jeskyně zdobené průzračně tyrkysovou vodou a městečko Paihia ležící v samém středu zátoky.
 
Poloostrov Coromandel
Coromandel je poloostrov, nacházející se v těsné blízkosti od města Auckland, plný nádherných písčitých pláží, průzračného moře, horkých termálních pramenů a původních pralesů.

Vízová povinnost

Mezi Českou republikou a Novým Zélandem neplatí vízová povinnost jedná-li se o vycestování na Nový Zéland za účelem turistiky. V takovémto případě může občan České republiky vycestovat bez víza až po dobu 3 měsíců, a to pouze s platným cestovním pasem, jehož platnost trvá minimálně ještě 3 měsíce ode dne vycestování ze země.
 
Dále musí čeští občané cestující v rámci bezvízového styku splňovat následující požadavky:
- být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní,
- doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně 1 000 NZ$ na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu; za patřičný doklad se považuje jedna z následujících forem: hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské banky)
- předložit zaplacenou zpáteční letenku
 
Od 1.10.2019 platí na území Nového Zélandu nová regulace turistů, spadajících do bezvízového styku pro krátkodobý pobyt, zaštítěná povinným zajištěním tzv. New Zealand Electronic Travel Authority – NZeTA. Jedná se o elektronické prověření osob s cílem posílení bezpečnosti a minimalizace migračního rizika.
 
NZeTA je nutné vyplnit před odjezdem prostřednictvím zvláštní aplikace nebo na webové stránce www.immigration.govt.nz/neta. Zpracování žádosti o NZeTA by mělo být zajištěno do 72 hodin.
 
Informace, které bude žadatel v rámci podání žádosti o NZeTA poskytovat, jsou následující:
- informace o cestovním dokladu
- kontaktní údaje (e-mail)
- informace k dalšímu posouzení možnosti cestovat bez víza (např. prohlášení o beztrestnosti)
- informace o účelu cesty
 
Za zajištění NZeTA je vyžadován poplatek:
  1. 9,- NZD (cca 135,- CZK) – podání žádosti prostřednictvím mobilní aplikace
  2. 12,- NZD (cca 180,- CZK) – podání žádosti prostřednictvím internetu
 
+ POPLATEK za tzv. International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL)
- 35,- NZD (cca 521,- CZK)
- Poplatky za IVL jsou využity na zkvalitnění služeb turistického ruchu a zároveň přispívají na zajištění ochrany životního prostředí.
 
Naše CK vám s tímto vyřízením ráda pomůže.

Důležité kontakty

Kontaktní cizí úřad
Honorární konzulát Nového Zélandu
Václavské nám. 838/9, 110 00 Praha 1
Tel: +420 234 784 777
Vedoucí úřadu: David Chirnside
Provozní hodiny: po domluvě
 
Kontaktní český úřad
Nový Zéland – Honorární generální konzulát Auckland
Level 1, 110 Customs Street West, P.O.Box 106-740, 1010 Auckland
Tel: +64 9 306 5883
Vedoucí úřadu: Gregory Shanahan
Provozní hodiny: pondělí – pátek 9:00 – 17:00 hod (+10 hod/zimní čas, +12 hod/letní čas)
 
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Měna

Novozélandský dolar (NZD), 1 dolar = 100 centů, 1 NZD = 17.9 CZK (ke dni 31.01.2020)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5