Uzbekistán

Uzbekistán

Pojďte se zasnít a navštivte zemi Pohádek Tisíce a jedné noci. Zemi na úpatí Pamíru a na dunách pouště Kyzylkum, zemi, jejíž paláce pamatují emíry, vznešené princezny a překrásné konkubíny. Zemi uprostřed Hedvábné stezky, jejíž pohádková architektura bere dech... Uzbekistán, stále ještě neobjevená perla střední Asie.

Uzbekistán, ležící ve Střední Asii, je jedinečnou směsicí lidí a kultur. Křižovatka civilizací, původní centrum velkých říší - od Alexandra Velikého do dob Čingischána, přes Tamerlána k ruským carům. Je křižovatkou různých způsobů života, od kočování nomádských kmenů po a jedny z nejstarších měst na světě jako Samarkand, Buchara a Chiva. Je křižovatkou kultur, jelikož Uzbekistán býval centrem mýtické Hedvábné stezky, spojující Čínu s Evropou. Mnoho známých cestovatelů jako Marco Polo, Ibn Battuta, Rui Gonzales de Klavixo ve své době cestovalo na svých expedicích přes Samarkand a Bucharu a napsali knihy o svých dobrodružstvích. Bohatou historii dokazuje zapsání mnoha měst a památek na seznam světového dědictví UNESCO, bohaté tradice zase dílny vyrábějící tradiční koberce, keramiku i hedvábný papír. 

Vedle historie skrývá Uzbekistán také nádhernou přírodu. Fascinující poušť Kyzylkum neboli "červené písky" se rozkládá na severu centrální části země a třetinu rozlohy Uzbekistánu pokrývají hory Tyan Shyan a Pamir Alay.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 448 900 km²
Počet obyvatel: 31 mil.
Politické uspořádání: konstituční prezidentská republika
Náboženství: islám
Úřední jazyk: uzbečtina
Časový posun: +3 hod v době letního času, +4 hod v době zimního času

Podnebí

Uzbekistán má podnebí kontinentálního typu, s horkými léty a chladnými zimami. Letní teploty mohou přesáhnout 40°C, průměrné zimní teploty bávají okolo -2°C, ale mohou padnout až k -40°C.

Kdy vyrazit

Nejlepším obdobím, kdy navštívit Uzbekistán, je jaro a podzim. Vyhneme se tak teplotním extrémům. Ideálními měsíci pro návštěvu jsou duben a říjen.

Zdraví

Zdravotnictví v Uzbekistánu je oproti ČR na nižší úrovni a občané ČR musí za zdravotní péči platit na místě v hotovosti. Nezapomeňte si před cestou zřídit cestovní pojištění.
Vodu je v Uzbekistánu doporučováno pít pouze balenou. Cestovatele často postihují průjmová onemocnění, přibalte si s sebou léky proti průjmu.
Při cestě do Uzbekistánu  nejsou vyžadována žádná povinná očkování. Přesto necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti obrně, tetanu, meningitidě A+C, záškrtu a hepatitidě A, hepatitidě B, břišnímu tyfu a vzteklině.
Upozorňujeme, že v Uzbekistánu hrozí značné riziko nákazy HIV.

Kultura

Uzbecká kultura je velmi pestrá. Po tisíciletí byla formována bohatou historií s vlivem Iráčanů nomádských tureckých kmenů, Arabů, Číňanů a Rusů.
Základní charakteristikou uzbecké rodiny je pohostinnost a respekt k starším. Pohostinnost je jedním z nejstarších národních zvyků. Dříve, když poutníci opustili domov a vydali se na cesty, mohli se spolehnout, že se o ně někdo postará a nakrmí je. Pokud rodina neprokázala dostatečnou pohostinnost, veslo to k pošpinění jejího jména. Je také neslušné odmítnout pozvání na oběd nebo večeři. Když je člověk pozván, obvykle přinese hostiteli dárek ve formě jídla a sladkostí pro děti.
Uzbecká kuchyně je jednou z nejpestřejších na východě. Pokrmy vynikají plností chutí, ne však přílišnou pálivostí. Mezi základní koření patří černý kmín, černý a červený pepř, dřišťál, koriandr a sezam.
Základním uzbeckým pokrmem je pilaf - jídlo připravené z rýže, kousků masa, nastrouhané mrkve a cibule. Dalším z významných jídel je čorba, polévka z kusů tučného masa a zeleniny.
Významnou součástí uzbeckých tradic je pití čaje. Podává se jako první každému hostu a kolem podávání čaje existuje komplexní kultura. Oblíbené jsou zelený i černý čaj. K čaji se obvykle podává občerstvení v podobě samsy, chlebu, chalvy a různých smažených pochutin.

Peníze a měna

Uzbecký sum (UZS) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde.
Doporučujeme vzít si s sebou hotovost (nejlépe americké dolary) a tu směnit v bance. Nedoporučujeme měnit peníze na černém trhu. Bankomaty v Uzbekistánu existují ve velkých městech, ne vždy ale fungují s zahraničními kartami. Při vstupu do země musíte deklarovat veškeré peníze v cizí měně a při opuštění země nesmí tato částka přesáhnout částku přivezenou. Není možné směnit uzbecký sum na jinou měnu, rozmyslete si tedy kolik peněz opravdu budete potřebovat.
Zkontrolujte si před odletem, že je vaše karta odblokována pro výběr v zahraničí.

Upozornění

Uzbekistán je převážně muslimská země, přizpůsobte tomu prosím své chování a oblečení.
Na některých místech v Uzbekistánu platí zákaz fotografování. Jedná se o místa jako metro v Taškentu, letiště, nádraží, tunely, mosty, budovy důležitých institucí a vnitřní prostory některých památek.
Uzbekistán je bezpečná země se stabilní politickou situací, je ale vhodné dodržovat základní cestovatelská pravidla jako nechodit po setmění sám a podobně.
Cizinci jsou v Uzbekistánu často kontrolováni, mějte proto u sebe po celou dobu pas nebo alespoň jeho kopii.

Praktické informace

Elektrické napětí je v Uzbekistánu  220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).
Voda z kohoutku není bez převaření pitná, na cestách se doporučuje pít vodu balenou.
Alkohol: Ruský vliv zanechal v Uzbekistánu stopu a alkohol je na muslimskou zemi relativně dostupný. V některých oblastech (např. údolí Fargana) je zakázáno pít na veřejnosti.

Co s sebou

Oblečení do teplejšího i chladnějšího klima, sluneční brýle, opalovací krém a pokrývku hlavy. S ohledem na muslimskou kulturu je vhodné mít trička s rukávem a dlouhé sukně nebo kalhoty. Vhodný je šátek do náboženských míst.

Cestovní doklady a víza

Pro občany ČR existuje při cestách do Uzbekistánu vízová povinnost. Uzbekistán nemá v ČR vlastní ambasádu, čeští občané spadají pod ambasádu v Berlíně. Detaily k udělení víz najdete zde.
Cestovatelé v Uzbekistánu jsou povinni se registrovat. Tuto registraci automaticky vyřizují hotely, kde jsou cestovatelé ubytováni.

Zajímavosti

Uzbekistán je jednou ze dvou zemí na světě dvojitě obklopených pevninou, tj. je obklopen dalšími státy, které jsou obklopeny pevninou. Druhou ze zemí je Lichtenštejnsko.
Taškentské metro bylo vyhlášeno jako jedno z nejkrásnějších na světě. Jeho tři stanice jsou vyzdobeny lustry, mramorovými sloupy a stropy, žulou a vyrývaným kovem a každá má své jedinečné téma a design.
V Uzbekistánu je potřesení rukou vyhrazeno pouze mužům. Ženu můžete pozdravit pokloněním s pravou rukou položenou na srdci.
Uzbekové věří, že chléb otočený vzhůru nohama přinese smůlu.
Stará tradice velí členům rodiny, kteří se vypraví na cestu, ukousnout si z kousku uzbeckého chleba. Zbytek chleba je pohřben nebo schován do doby, než se člen vrátí domů.  

Důležitá telefonní čísla

Hasiči: 101
Policie: 102
Záchranná služba: 103
Naléhavé situace: 1050
 
Kontaktní český úřad
Velvyslanectví Taškent
Chexiya Respublikasining elchixonasi
3-Navnichol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Telefon: (recepce-spojovatel) 00998 71-120 6071, 120 55 21
Nouzová linka: +998 90 359 8348
 
Kontaktní cizí úřad
Velvyslanectví Republiky Uzbekistán
Perleberger Strasse 62, 10559 Berlin
Telefon: 004930-3940 9824

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5