Taiwan

Taiwan

Taiwan bývá cestovateli často opomíjen, rozhodně si to však nezaslouží. Taiwan nabízí pestrou směs kultury, přírodního bohatství i exotické kuchyně a světoznámých čajů. Najdete zde krásné pláže, vysoké hory, hluboké soutěsky, pralesy, horké prameny, pestrobarevné chrámy i nejlepší sbírku čínského umění na světě. Taiwan je ideální destinací pro ty, kteří s cestováním do Asie začínají, nebo chtějí zažít exotiku bez asijského chaosu. Taiwanci jsou navíc neskutečně milí lidé a kriminalita je zde téměř nulová. Díky svému nespočtu hor vyšších než 3000 m.n.m. je Taiwan skrytým rájem pro milovníky trekingu. Taiwan má rozvinutou ekonomiku a mluví se o něm jako o jednom z asijských tygrů. Považuje se za samostatný stát, OSN však jeho samostatnost neuznává. Čína jej považuje za svou součást.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 35 980 km²
Počet obyvatel: 23,484 mil. (2015)
Politické uspořádání: demokratická republika
Náboženství:  buddhismus, taoismus a jejich spojení s původními vírami (93%), křesťané (4,5%) a další méně zastoupená náboženství
Úřední jazyk: mandarínská čínština (s nezjednodušeným písmem)

Počasí

Subtropické klima Taiwanu způsobuje, že léta (červen-září) bývají horká a vlhká, s odpoledními či večerními bouřkami, a zimy (listopad-březen) mírné, se sněhem pouze na vrcholcích hor. Podzim bývá nejsušším obdobím s nejpříjemnějšími teplotami, jaro bývá podobné. Jižní část ostrova bývá obecně sušší a teplejší než severní. Teploty se mohou pohybovat přibližně mezi 10°C v zimě po 38°C v létě, s ročním průměrem kolem 22-24°C. V horských oblastech bývá znatelně chladněji. V pozdním létě občas přicházejí tajfuny.

Kdy nejlépe jet

Ideálním obdobím pro návštěvu Taiwanu je podzim, kdy jsou nejpříjemnější teploty, nebo jaro, kdy všude rozkvétají stromy. Nedoporučuje se návštěva v létě, které bývá obdobím tajfunů.

Zdraví

Hygienická situace je velmi dobrá, při zachování běžných hygienických pravidel se nemusíte obávat nákazy. Zdravotnictví na Taiwanu je na vysoké úrovni, vysoké jsou ale i ceny za zdravotní péči. Nezapomeňte si před cestou zřídit cestovní pojištění.
Voda je považována za bezpečnou, pro jistotu je ale lepší ji převařit či přefiltrovat. Voda ve veřejných fontánkách bývá bezpečná.
Při cestě na Taiwan nejsou při příletu z ČR vyžadována žádná povinná očkování. Přesto necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfus, případně na další onemocnění.
Pro bližší informace prosím kontaktujte Centrum cestovní medicíny a pročtěte si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou: http://www.centrumcestovnimediciny.cz/index.php?linkID=txt6

Kultura

Taiwanská kultura je díky směsi původní domorodé a čínské kultury s nádechem japonských a západních vlivů velmi různorodá, což platí i o náboženství, které hraje v roli místních obyvatel velmi důležitou roli. Na Taiwanu se setkáte s neuvěřitelně pestrými domorodými i náboženskými svátky a ceremoniemi. Lidé všech etnických skupin a náboženství se navzájem respektují a jsou až neuvěřitelně milí a ochotní. I to přispívá k tomu, že na Taiwanu téměř neexistuje kriminalita. Důležitou součástí taiwanské kultury je zachování "tváře", jakési reputace osoby. Není dobré se rozčilovat nebo někoho ztrapňovat, protože to může vést ke "ztrátě tváře". Taiwanci milují dobré jídlo a často vyráží na noční trhy. Velmi oblíbené je i karaoke.
Kuchyně je podobná čínské ale kombinuje mnoho vlivů, proto je Taiwan vyhlášeným gurmánským rájem, ať už se rozhodnete vyzkoušet "cokoli na špejli" na nočním trhu nebo luxusní restauraci. Zajímavé jsou i velmi chutné a pestré vegetariánské bufety. Taiwan se pyšní i vyhlášenými čaji - oolongy.

Peníze a měna

Nový taiwanský dolar (TWD) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde.
Směnárny nejsou rozšířené, peníze lze směnit v bankách nebo na letišti. Nejvhodnější měnou pro směnu jsou americké dolary. Pohodlnější je vybrat hotovost z bankomatů, na které narazíte téměř všude. Většina z nich podporuje mezinárodní karty. Kromě menších podniků, obchodů a stánků nebývá problém s platbou kartou. Přesto doporučujeme mít u sebe rozumnou výši hotovosti v TWD.
Zkontrolujte si před odletem, že je vaše karta odblokována pro výběr v zahraničí.

Upozornění

Taiwan patří z hlediska kriminality mezi velmi bezpečné země, běžná míra ostražitosti ale nikdy není na škodu.
Taiwan leží v oblasti se zvýšenou tektonickou činností. V letním období se před cestou informujte o situaci ohledně tajfunů. 

Praktické informace

Elektrické zásuvky: Elektrické napětí je 110 V a frekvence 60 Hz. Na Taiwanu se používají stejné zásuvky jako v USA, je nutné si přivézt adaptér.
Toalety: Na Taiwanu se můžete setkat jak se západními, tak s tureckými záchody. Na veřejných místech je lepší být připraven a přinést si svůj vlastní toaletní papír. Někde můžete být požádáni o vhození použitého papíru do odpadkového koše namísto spláchnutí.
Internet: Taiwanská vláda se snaží zpřístupnit internet každému a proto nechala nainstalovat po celé zemi tisíce hotspotů s wi-fi zdarma. Turisté se mohou pro přístup zaregistrovat v turistických kancelářích.
Alkohol: Místní pivo je snadné koupit v každém 7-eleven, dají se sehnat i zahraniční značky. Taiwan produkuje i řadu zajímavých likérů, například z čiroku.

Zajímavá místa

Taipei 
Pulzující hlavní město Taipei nabízí moderní architekturu i tradiční chrámy, rušné bary a noční trhy i klidné čajovny. Nejbohatší část města se soustřeďuje kolem dominanty - mrakodrapu Taipei 101, nejvyšší budovy své doby. Nenechte si ujít nejlepší sbírku čínského umění v National Palace Museum, Čankajškův památník, či romantickou večerní projížďku gondolou na kopec Maokong, kde si můžete vychutnávat ty nejlepší taiwanské čaje - oolongy s výhledem na město. Blízké okolí Taipei nabízí horké prameny nebo procházky přírodou.
 
Lukang
Malebné starobylé městečko ukrývá úzké uličky, dílny řemeslníků, vytvářejících tradiční vějíře a lampiony, i nejkrásnější chrámy na Taiwanu. U pouličních stánků můžete ochutnat místní speciality.
 
Alishan
Tato oblast je celosvětově vyhlášená díky nádherným přírodním scenériím, pralesem s tisíciletými cypřiši, na jaře kvetoucími třešňovými sady i červeným vláčkem, který vás doveze až na vyhlídku na východ slunce nad nejvyšší horou Taiwanu Yushan.
 
Kenting
V národním parku Kenting na jihu Taiwanu se můžete relaxovat na nádherných plážích, obdivovat pobřežní krajinu i zelené lesy nebo navštívit Muzeum mořského života a akvárium.
 
Taroko Gorge
Soutěska Taroko je jednou z nejpůsobivějších přírodních atrakcí Taiwanu. Na její prozkoumání si můžete s klidem vyhradit několik dní. Můžete zde obdivovat hluboké mramorové rokle s tyrkysovou řekou a vysoké vodopády, projíždět tunely, procházet se po visutých mostech nad hlubokou roklí i tropickou džunglí, navštívit chrámy a svatyně nebo se smočit v horkých pramenech.
 
Jiufen
Bývalé hornické městečko s kouzelnou atmosférou proslulo díky svým uličkám ověšeným červenými lampiony, vyhlášeným čajovnám a stánky a jídelnami s místními kulinářskými specialitami. Učarovalo dokonce i tvůrcům oblíbeného anime Cesta do fantazie, kteří se jím inspirovali při tvorbě výše zmíněného filmu.

Kontakty

Důležitá telefonní čísla 
Požárníci a lékařská záchranná služba 119, policie 110, policie - nepřetržitá služba v angličtině: tel. 2556 6007, fax 2555 4275, horká linka pro turisty - 2717 3737 nebo 08000 11765
 
Zastoupení Taiwanu v ČR
Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář
Evropská 2590/33C, 160 00 Praha 6
Telefon: 233 320 606
e-mail: tecoprag@gmail.com
 
Zastoupení ČR na Taiwanu
Ekonomická a kulturní kancelář Tchaj-pej (Czech Economic and Cultural Office)
7F-Room B, No. 200, Keelung Road, Sec. 1, 110 71 Taipei
Telefon: +886-2-27225100, 27221342, 27221435
Nouzová linka: +886-911625005
e-mail: Taipei_Ceco@mzv.cz

Co s sebou

Kvůli proměnlivému počasí na Taiwanu doporučujeme přibalit si deštník nebo pláštěnku, v deštivějším období se hodit může i nepromokavé nebo rychleschnoucí oblečení a boty.

Cestovní doklady a víza

Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od vstupu na území. Pro občany ČR je platná dohoda o bezvízovém pobytu nepřesahujícím 90 dní.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Zajímavosti

Chcete si zajistit finanční stabilitu a hojnost ? Pak navštivte Chrám boží ochrany v hlavním městě Taipei. Naleznete zde posvátnou kovovou nádobu k zapichování vonných tyčinek. Lidé si zde nakrmí svého boha ovocem, dají mu květiny, sladkosti, pečivo a on ji pak splní jejich přání.
Další obětinou jsou papírové lístečky svázané do ruličky symbolizující peníze. Ty se potom spalují v peci se stále hořícím očistným ohněm, která může být zdobena nejrůznějšími draky a božstvy.
Taiwanu vládnou malé samoobsluhy 7-eleven. Najdete jich zde tisíce. Kromě jídla a základního zboží v nich lze tisknout, platit veškeré účty, posílat balíky, vybírat hotovost a mnoho dalšího.
Potkali jste roztomilou žlutou dodávku vyhrávající melodii? Bohužel to není zmrzlinářské auto ale popeláři, svolávající obyvatele k odvozu odpadků.
Pro silné žaludky je v Taipei restaurace Modern Toilet, kde je vše inspirováno záchody a vylučováním. Je libo točenou čokoládovou zmrzlinu z malé záchodové mističky?
 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5