Provence

Provence

Lány modrého zlata a opojná vůně. To je Provence. Ale jsou tu také malebné horské vesničky a starobylá města, přenádherné pláže a šumějící moře a vynikající víno, tento kout Francie se vám zapíše do paměti takovým způsobem, že se budete chtít vrátit.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Marseille
Hranice: břeh Provence omývá středozemní moře, na východě sousedí region s Itálií
Rozloha: 31 400km2
Počet obyvatel: 34 milionu obyvatel
Jazyk: francouzština
Náboženství: převážně římskokatolické

Kdy nejlépe jet

Počasí je středozemní, kde jsou charakteristická horká suchá léta a mírné zimy. Slunce tu svítí 300 až 330 dní v roce. Provence může v každém období nabídnout něco ze svých tajemství, nejlépe je volit období mezi květnem a zářím. Na jaře kvetou bíle třešně a červeně vlčí máky, na podzim se zase zbarví do červena a zelena dle vinné révy. Pokud ale chcete vidět rozkvetlé levandule, ideální je konec června a začátek července.

Časový posun oproti ČR

žádný

Měna

1 euro (EUR) = 25,5 Kč

Praktické informace

Bezpečnost
Francie je velmi oblíbenou destinací a také velmi bezpečnou. Na základě bezpečnostní situace, která panuje v celé Evropě, je nutné počítat s bezpečnostními kontrolami v místech s větší koncentrací osob.

Jak se správně chovat
Etiketa chování: Žádné speciální chování není vyžadováno.

Elektřina
Standardně je v zásuvce napětí 220 V. Není ani nutné žádné redukce.

Banky, měna
Výměna peněz je možná po příletu na letišti nebo v jakékoliv směnárně či bance. Bankomaty jsou umístěny téměř po celém regionu. Platba kartou je možná téměř všude, spíše ve větších městech.
 
Stravování
Kvalitní a čerstvé lokální suroviny tvoří základ provensálské kuchyně. Základní ingredience jsou česnek, olivový olej a provensálské bylinky. Mezi tradiční pokrmy patří známá francouzská polévka bujabéza (bouillabaisse) z ryb a mořských plodů, provensálské těstoviny (pâtesprovençales) či lilkový kaviár (caviard´aubergine). Dezerty jsou plné čerstvého ovoce, zmrzliny a nesmí chybět ani šlehačka.

Internet
Internet je možné použít v hotelu, přes wi-fi a nebo přes místní připojení.

Pošta
K zasílání pohledů či dopisů je možné využít služeb hotelové recepce nebo místní poštu.

Očkování

Do Francie není povinné žádné očkování.

Zajímavosti

Avignon
Starobylé opevněné město, známé především oním nedokončeným Avingnonským mostem a gotickým papežským palácem, který je největším gotickým palácem na světě. Od roku 1995 je zapsané na listu UNESCO.
 
Abbaye de Sénanque
Jeden ze tří cisterciáckých klášterů ležících v tomto regionu, který je unikátní tím, že ho obklopuje levandulové pole. Díky tomu a také jednoduché architektuře je to jedno z nejvíce fotogenických míst v jižní Francii.
 
Gordes
Nádherná skalní vesnička s přenádhernými výhledy do údolí, které vám vezmou dech. Natáčel se zde i film „Dobrý ročník“. Dominantou městečka je i kostel Saint-Firmin. Každé úterý zde probíhá trh s místními surovinami.
 
Saint – Tropéz
Kdo by neznal malé městečko a rybářský přístav proslulý komediemi s Louis de Funesem. Saint Tropez je ale také velmi vyhledávané místo mezi místní smetánkou, především díky malebné architektuře a zlatavým plážím.
 
Cannes
Malé město na pobřeží se proslavilo díky světovému prestižnímu filmovému festivalu, první se konal již v roce 1946. Dnes je Cannes značkou luxusu, kdy 2km dlouhou promenádu lemují luxusní butiky a pětihvězdičkové hotely. Nádherný výhled do širokého okolí skýtá čtvercová věž Tour du Mont Chavelier.

Vízová povinnost

Při turistické cestě do Francie vízum nepotřebujete, stačí vám jen občanský průkaz.
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Důležité kontakty

Francie – Honorární konzulát Marseille
4 rued'Angkor de Vauban, 13 006 Marseille
Telefon: +33 / 9 63 40 16 77
Fax: +33 / 4 91 81 81 67
E-mail: marseille@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Dr Pierre Paul ROBIN
Provozní hodiny úřadu: pondělí 09:00–13:00
 
převzato z databáze Zastupitelské úřady ČR ve správě odboru administrativy a zpracování informací MZV

Důležitá telefonní čísla

Policie: (ve městech) 19
Královské četnictvo: Gendarmerieroyale (mimo aglomerace) 177
S.O.S. nehody (ambulance): 150
Hasiči a rychlá lékařská pomoc: 15.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5