Nepál

Nepál

Nepál je často navštěvovanou destinací zejména kvůli Himalájím. Je vstupní branou na nejvyšší horu světa Mount Everest. Je známý také pro svou silnou buddhistickou tradici. Vedle indické Dharamsaly, kde žije Jeho Svatost Dalajláma, je nejčastějším cílem buddhistických mnichů z Tibetu, kteří zde hledají azyl před násilnou čínskou okupací. Nepál nabízí k návštěvě řadu zajímavých míst. Můžete vyrazit na rozličné treky v podhůří Himalájí, kochat se vrcholky Annapuren, procházet se starými královskými městy, užívat si večírků v rušném Kathmandu, vyrazit na nákupy originálního oblečení či starých tibetských rituálních předmětů nebo naopak spočinout v tiché meditaci ve společnosti mnichů v některém z buddhistických klášterů. Případně můžete ochutnat všechno :)

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 147 181 km²
Počet obyvatel: 31 551 305
Politické uspořádání: Federativní demokratická republika
Náboženství: hinduisté 81,3 %, buddhisté 9 %, muslimové 4,4 %, křesťané 1,4 %, jiní 3,9 %
Úřední jazyk: Nepálština

Počasí

V Nepálu převažuje subtropické, na jihu pak teplejší tropické klima. Kromě ročního období a monzunů má na počasí významný vliv nadmořská výška, která je zde velmi proměnlivá. Během léta můžete čekat teploty mezi 26 a 33 °C, v zimě pak 3 až 17°C. Je však třeba počítat s tím, že v polohách nad 4000 m.n.m. bude mnohem větší zima. Období dešťů přichází v květnu a prší až do září.

Kdy nejlépe jet

Do Nepálu je nejlepší se vydat v březnu a dubnu. Další vhodné klimatické okno se otevírá v říjnu a trvá do konce listopadu.

Zdraví

Hygienické podmínky jsou v Nepálu lepší než např. v Indii. Jako na každé cestě je samozřejmě lepší věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a vybavit se vlhčenými ubrousky a antiseptickým gelem na mytí rukou. Vodu se doporučuje pít balenou, uzavřenou originálním uzávěrem. Očkování není povinné. Necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfus, případně na další onemocnění. Pro bližší informace můžete kontaktovat Centrum cestovní medicíny a pročíst si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou: http://centrumcestovnimediciny.cz/povinna-a-doporucena-ockovani/#

Kultura

Nepálci jsou přívětiví lidé. Jejich zvyky a tradice jsou do značné míry ovlivněny z jihu Indií a tedy převažujícím hinduismem a ze severu Tibetem a buddhismem. Zvláště kolem buddhistických stůp budete často potkávat holohlavé mnichy s růžencem (malou) oděné v typických tmavočervených rouchách.
Při placení či přebírání peněz je zde zvykem chytit se na znamení úcty levou rukou za předloktí pravé ruky, ve které držíte (nebo kterou berete) peníze. Z každého placení se tak stává malý rituál a Nepálci ocení, když jej budete dodržovat.
K cestování na kratší vzdálenosti se zde hojně využívá taxi. S jejich řidiči je vždy lepší usmlouvat cenu předem. Vyhnete se tak nepříjemným dohadům a nedorozumění.
Typickým nepálským pokrmem jsou těstové taštičky “momo” plněné masem nebo zeleninou buď smažené nebo připravené v páře. Ve stáncích na ulici si můžete dát také smaženou rybu, houby nebo brambory s ostrým kořením či smažené nudle. V restauracích pak můžete narazit i na pokrmy indické kuchyně.
Pokud se vám to poštěstí, nenechte si ujít koncert nepálské hudby. Je originální a hudebníci používají specifické hudební nástroje, které jinde neuvidíte. Při dobré konstelaci umí rozjet pořádný mejdan.
V roce 2015 postihlo Nepál silné zemětřesení, při němž  zahynulo přes 8000 lidí a bylo zničeno nebo poškozeno mnoho budov včetně mnoha nejvýznamnějších památek.

Měna

Nepálská rupie (NPR) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/NPR-nepalska-rupie/
Vedle nepálských rupií je v Nepálu běžné platit americkými dolary v kurzu 100 (NPR) : 1 (USD)
Při výběru z bankomatů dbejte zvýšené opatrnosti. Zvláště v poslední době se zde množí kopírování karet. Můžete tak přijít o nemalé peníze.

Praktické informace

Elektřina: Do většiny zásuvek v Nepálu pasují české zástrčky a obvykle se obejdete bez adaptéru. Připravte se však na časté a dlouhé (několikahodinové) výpadky elektřiny. Kromě neplánovaných výpadků způsobených obvykle deštěm a špatným stavem elektroinstalace, jsou zde na denním pořádku i plánované odstávky. Na jejich denní řád, který se během týdne mění, se můžete doptat v hotelové recepci.
Toalety: V Nepálu se můžete setkat jak se západními, tak s tureckými záchody. Na veřejných místech je lepší být připraven a přinést si svůj vlastní toaletní papír. Někde můžete být požádáni o vhození použitého papíru do odpadkového koše namísto spláchnutí. V některých místech se místo papíru používá voda.
Internet: Internet bývá dostupný v některých resortech, hotelích, restauracích a veřejných internetových kavárnách. Jeho rychlost není závratná. Internet je pochopitelně závislý na elektřině a proto je opět třeba počítat s plánovanými i neplánovanými výpadky elektřiny.
Alkohol: Studené pivo i tvrdý alkohol koupíte běžně v Kathmandu, v turistických centrech a často i v různých stáncích u cesty. Nehledejte jej v blízkosti chrámů a nábožensky významných míst.

Zajímavá místa

Kathmandu
Hlavní město Nepálu se rozkládá ve stejnojmenném údolí na rozloze 50,67 km². Je vstupní branou do země a tak se tu každý aspoň na pár dní zastaví. Turisté i horolozeci mířící na Mount Everest se obvykle ubytují ve čtvrti Thamel, kde najdete množství hotelů všech cenových kategorií a spoustu restaurací a barů, kde často hraje do noci živá muzika. Bývá zde opravdu rušno, takže pokud nejste milovníky nočního života, věnujte péči výběru ubytování v nějakém klidnějším zákoutí, jinak hrozí, že vás hudba a hluk z ulice budou rušit. 
Můžete se zde procházet ulicemi a ochutnávat místní dobroty v pouličních stáncích nebo prozkoumávat zboží ve stovkách obchůdků, které nabízejí snad vše - od horolezeckého vybavení přes různé oblečení, tibetské mísy, buddhistické rituální předměty nebo tibetské šperky vykládané tyrkysem, lapisem a korálem. Nebo můžete vyrazit na náštěvu chrámů či památek.
 
Boudhanath
Největší buddhistická stúpa v Nepálu leží zhruba 6 km od Thamelu a nejsadněji vás k ní dopraví taxi. Boudhanath patří k největším stúpám na světě a je velmi významným buddhistickým místem. Navštěvuje ji mnoho mnichů i dalších věřících. Říká se, že když stúpu obejdete alespoň jednou dokola a roztočíte modlitební mlýnky po jejím obvodu, dostane se vám šance odčinit své hříchy. V jejím okolí se začali usazovat lidé prchající před čínskou diktaturou z Tibetu. Oblast si proto vysloužila přezdívku “Malý Tibet”.
 
Swayambhunath
Swayambhunath bývá kvůli velkému množství opic nazýván též “Opičí chrám”. Vede k němu přesně 365 schodů a díky své poloze nabízí krásnou také vyhlídku.
 
Pashupatinath
Do tohoto hinduistického chrámu je zapovězen vstup veřejnosti, ale i tak stojí za návštěvu. Podobně jako indické Varánasí je místem posledního spočinutí věřících a i zde jsou těla nebožtíků obřadně spalována na hranicích z mohutných polen. Jejich popel je pak vhozen do posvátné řeky Bagmati.
 
Dakshinkali
Tento hinduistický chrám leží v džungli asi 20 km od centra Kathmandu a je zasvěcen bohyni Kálí, které věřící pravidelně přinášejí krvavé oběti.
 
Patan
Patan je vedle Kathmandu a Bhaktapuru dalším z královských měst. I zde se nalézá historické náměstí Durbar s prastarými dřevěnými a bohatě zdoběnými chrámy. Nebo alespoň nalézalo - podle posledních zpráv bylo množství památek zničeno či poškozeno zemětřesením. Chrám v Patanu se údajně rozlomil a Bhaktapur přišel o čtyři pětiny svých památek chráněných UNESCO. 
 
Bhaktapur
Bhaktapur je stejně jako Patan bývalým královským městem. Jeho dominantu tvoří historické náměstí Durbar square obklopené starobylými dřevěnými a nádherně zdobenými chrámy. Můžete zde posedět v některé z rastaurací či kaváren a nechat na sebe působit atmosféru. Nebo můžete vyrazit na obhlídku a spletitými uličkami dojít až na Hrnčířské náměstí (Potters´ Square), kde se zastavil čas a kde dodnes přímo na ulici vyrábějí rozličné hliněné nádoby stejně jako před 100 lety.
 
Pokhara
Pokhara je druhým největším městem Nepálu, ale narozdíl od Kathmandu je podstatně klidnější. Rozkládá se na břehu jezera Phewa pod vrcholky Annapuren. Bývá proto využívána jako základna k trekům. Lze ji též využít k příjemné relaxaci, procházkám kolem jezera či výletům do okolí pěšky či na půjčeném skůtru. Na jezeře se nachází ostrov se starým hinduistickým chrámem, kam se lze dostat loďkou. Traduje se, že Pokharu pro západ objevili (podobně jako indickou Gou) hippies, kteří sem přijížděli na pár dní, ale nakonec zde zůstávali dlouhé týdny.

Vízová povinnost

Držitelé pasů ČR potřebují pro vstup do Nepálu víza. Naše CK vám s vyřízením víz ráda pomůže.

Důležité kontakty

Konzulát Nepálského království v ČR

Heydukova 1589/6, Praha 8 180 00
tel: 266 312 945, fax: 272 705 710
e-mail: shrestha@quick.cz
titulář: Pan Rajendra Bahadur SHRESTHA
Provozní hodiny úřadu: 16.00 – 18.00 (Po, St, Pá)

Velvyslanectví Nepálského království v Německu (nejbližší nepálská ambasáda s působností pro ČR)

Guerickestrasse 27, Berlin 10587
tel: 004930-3435 9920, fax: 004930-3435 9906
web: http://www.nepalembassy-germany.de/
provozní hodiny úřadu: 09.00 – 13.00, 14.00 – 16.00 (Po-Pá)

Honorární konzulát České republiky v Nepálu

3/487, Jawalakhel; G.P.O. Box 3664
tel.: +977-1-552 4741, 552 1730
e-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
po-pá 14.00-17.00 hod.

Časový posun oproti ČR

4 hodiny a 45 minut dopředu, v době letního času 3 hodiny a 45 minut.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5