Maroko

Maroko

Země pohádek tisíce a jedné noci – to je Maroko. Moderní letoviska u nádherných pláží na straně jedné, a na druhé královská města plná nádherné architektury a arabské kultury. Příroda nabízí krásy drsné pouště anebo výhledy z pohoří Atlas.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Rabat
Hranice: Alžírsko, Západní Sahara
Rozloha: 446 550 km2
Počet obyvatel: 34milionu obyvatel
Jazyk: arabština, berberština
Náboženství: sunnitští muslimové

Kdy nejlépe jet

Počasí v Maroku je ovlivňování Středozemním mořem i pohořím Atlas. Ideálním časem na návštěvu je jaro a podzim, kdy je země krásně zelená a pominou vysoké teploty, které dominují v letních měsících a mohou vystoupat až k 50°C (zejména na jihu země). Je však nutné být připraven/a i na extrémní podmínky – obzvláště pokud hodláte cestovat do hor.

Časový posun oproti ČR

-1 hodina v zimním čase/ - 2 hodiny v letním čase

Měna

1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů, 1MAD= 2,29 Kč

Praktické informace

Bezpečnost
Maroko je poměrně bezpečnou zemí. Ale i přesto doporučujeme si dávat pozor na drobné krádeže, které se mohou naskytovat v místech se zvýšenou koncentrací osob. Dále je dobré udělat si kopii všech důležitých dokladů, jako jsou cestovní pasy atd.

Jak se správně chovat
Etiketa chování: Maroko je arabská země, proto by turisté měli dodržovat místní tradice a zvyklosti, především co se týče oblékání žen – vhodné je mít zahalená ramena a kalhoty či sukni pod kolena, v turistických místech jsou však pravidla mnohem volnější než například v horských vesnicích. Absolutní zákaz fotografování platí u královských paláců. Pití alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázáno. Slušností je předem se optat, zda je možné pořídit něčí fotografii.
Ceny suvenýrů bývají vůči cizincům nadsazené, od turistů se očekává smlouvání. Potravin a dalších běžných produktů pro každodenní život se to netýká.

Elektřina
Standardně je v zásuvce napětí 220 V. Není ani nutné žádné redukce.

Banky, měna
Výměna peněz je možná po příletu na letišti nebo v jakékoliv směnárně či bance. Na směnu doporučujeme USD nebo EUR. Bankomaty jsou umístěny téměř po celém Maroku. Platba kartou je možná především ve velkých hotelích, ve velkých městech a supermarketech.

Stravování
Voda z vodovodu se k pití ani k čištění zubů nedoporučuje, je nutné využívat balenou či převařenou vodu. Nedoporučuje se ani konzumace nápojů s ledem.Ovoce a zeleninu je důležité řádně omýt. Jídlo je rozmanité a silně ovlivněno francouzskou kulturou. Národním jídlem je Tajine – směs mas (slepičí, jehněčí a rybí), rýže a zeleniny. Jako příloha k různým salátům z oliv a rajčat se podává tradiční arabský chléb. Mezi oblíbené sladkosti patří turecký med či mandle v karamelu a čerstvé ovoce. Jako nápoj se podává velmi silný sladký mátový čaj.

Internet
Internet je možné použít v hotelu, přes wi-fi a nebo přes místní připojení. Pokud nemáte svůj počítač, můžete využít internetových kaváren.

Pošta
K zasílání pohledů či dopisů je možné využít služeb hotelové recepce nebo místní poštu.

Očkování

Do Maroka není povinné žádné očkování.
Doporučujeme preventivně následující očkování:
hepatitida A (pro delší pobyt doporučujeme i B) – dvě dávky (druhá dávka po 6 až 12 měsících) břišní tyfus (očkování 10 – 14 dnů před odletem) překontrolovat si očkování proti tetanu (každých 15 let do věku 60 let)
Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí jaké je vhodné očkování přímo pro Vás.

Vízová povinnost

Od roku 2005 byla pro občany České republiky zrušena vízová povinnost. Občan ČR může tedy v Maroku pobývat bez víza po dobu 90 dnů. Nutný je pouze platný cestovní pas.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Maroku
Ambassade de la RépubliqueTcheque
 4,5 km, Avenue Mohammed VI, 10, RueAitMelloul, VillaMerzaa, Rabat - Souissi, 10000 Rabat B.P. 410
Tel: +212/537755420-21
Fax: +212/537754393
Nouzová linka: +212613452583
Provozní hodiny úřadu: po-pá 07.45-16.15; út a čt 09.00-11.30
Honorární konzulát ČR v Maroku
13, rueHoussin Al Khaddar, Fès
Tel: +212/5356 500 87
Fax: +212/5356 500 97
Email: Fes@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 09.00-12.30 a 14.30-17.00

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).
 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5