Malajsie

Malajsie

Malajsie se nachází v samém srdci Asie. Dnešní Malajsie v sobě spojuje moderní vyspělou ekonomiku jihovýchodní Asie se stoletími trvající bohatou kulturní historií, která byla ovlivněna unikátní směsicí kultur (velký čínský a indický vliv) a náboženství. Naleznete zde pestrou krajinu kontrastů od unikátní přírody deštných lesů, přes krásné pobřeží s pohádkovými ostrovy, působivé hory až po supermoderní velkoměsto Kuala Lumpur.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 329 750 km²
Obyvatelstvo: 24,629 milionu obyvatel
Hlavní město: Kuala Lumpur
Jazyk: malajština
Náboženství: muslimové (53 %), buddhisté (17 %), hinduisté (7 %), křesťané (6 %)
Národnostní složení: Malajci (60 %), Číňané (30 čč), Indové (9 %)
Mezinárodní předvolba: 0060, mobilní 00601
Důležitá telefonní čísla: policie 999, ambulance 999, hasiči 994

Počasí

V Malajsii panuje tropické počasí, po dobu celého roku je vlhko a vedro. Teploty zřídkakdy klesnou pod 20°C dokonce i v noci. Během dne se šplhají ke 30 °C.

Časový posun oproti ČR

+ 7 hodin vůči středoevropskému času.

Měna

1 malajský ringgit (MYR) = 100 senů

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí v Malajsii je 220-240 V, 50Hz. Používají se zásuvky se třemi do trojúhelníku uspořádanými kolíky obdélníkového tvaru, takže si, pokud si chcete přivézt nějaké přístroje, určitě pořiďte adaptér. Mnoho větších hotelů vám adaptér na požádání poskytne.

Telefon: V Malajsii se dá volat z veřejných telefonů pouze za pomocí telefonních karet. Telefony na mince jsou většinou jen pro místní hovory. Mezinárodní hovory: 108

Internet: Služba je dostupná v celé zemi, internetové kavárny najdete na rozmanitých místech, ale dejte si pozor, protože vznikají a zanikají vpodstatě přes noc. Nejlepší způsob je zeptat se přímo na místě, např. v informacích pro turisty. Velké hotely sice svým zákazníkům připojení umožňují v business centrech, ale ceny mohou být přemrštěné.

Pošta: Pošty jsou v každém městě. Letecká pošta přes oceán stojí v přepočtu 15¢ (am. dolar - centy) za pohlednici a 40¢ za dopis do 100g.

Stravování

Mnohonárodnostní Malajsie se svými kulturními tradicemi dává tušit, že i v oblasti kuchařského umění půjde o jedinečný gastronomický zážitek. Rozmanitost různých národních kuchyní, použitých surovin i koření činí z malajsijské kuchyně skutečně ráj pro milovníky cizokrajných jídel. Jídlo je fantasticky kořeněné, výběr obrovský a ceny příznivé. Znalci soudí, že právě v Malajsii se soustřeďují všechny chutě a vůně jihovýchodní Asie. Základ malajsijské kuchyně samozřejmě tvoří jako u většiny asijských národů rýže, která se nejčastěji konzumuje s rybami, zeleninou a různými omáčkami. Malajci dovedou vyrobit z této suroviny úžasné kulinářské variace. V Malajsii tvoří nezbytnou součást přípravy jídel nejrozmanitější druhy koření - skořice, zázvor, anýz, chilli, kari a mnoho dalších, které u nás ani nejsou známé. Mezi oblíbené místní pokrmy patří zejména nejrůznější rybí speciality, které se mohou podávat teplé jako hlavní jídlo se salátem, rýží nebo smaženými nudlemi nebo studené v podobě pikantního sendviče. V malajských restauracích není jednoduché nalézt skutečně pravé malajské jídlo, protože jednotlivé kuchyně tohoto mnohonárodnostního státu se úzce prolínají. Můžete ochutnat čínská, nyonská (kombinace čínského a malajského jídla), indická, indonéská jídla. Restaurace nabízejí samozřejmě i jídla mezinárodní kuchyně. 

Očkování

Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Zajímavosti

Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie, během 50 let vyrostlo z ospalé vesnice v 3 milionové bouřlivé město. Leží na soutoku řek Gombasek a Kleng. Na náměstí svobody neboli Merdeka stojí 100m vysoký vlajkový stožár. Nejvyšší na světě. Královský palác byl původně obyčejným domem čínského obchodníka, dokud jej stát v roce 1957 nekoupil. Poté se stal sídlem panovníka, který se nyní v Malajsii volí na 5 let, a to z 9 sultanátů. Kuala Lumpur se pyšní druhou nejvyšší budovou na světě, Petronas Twin Towers. S budovou Kuala Lumpur City tvoří moderní architekturu spojenou s islámskými prvky.

Sabah

Hlavní město Sabahu Kota Kinabalu je mladým městem, vybudovaným na ruinách Jesseltonu (zničený ve 2.světové válce) a je vstupní bránou regionu, kde najdete nejvyšší horu ostrova Borneo - Mt. Kinabalu (4 101 m). Centrální část Sabahu tvoří kopce a řeky, pokryté hustým pralesem. Druhá nejdelší řeka v Malajsii, Kinabatangan protéká právě Sabahem.

Sarawak

Leží v severo-západní části ostrova Borneo s hlavním městem Kuching. Od indonéské části Bornea je oddělen pásem pohoří.

Kuching

Nejlidnatější město státu Sarawak. Druhé největší město Bornea a čtvrté v celé Malajsii. Město patří mezi nejčistší na celém světě. Turisty oblíbené město díky nezapomenutelným západům slunce.

Penang

Skládá se ze dvou částí. Ostrova a pevninské části. Penang se radí mezi hlavní turistické destinace díky své historii s čínskými, malajskými, indickými a evropskými kulturami.

NP Taman Negara

Ráj pro ornitology. Žije zde více než 350 druhů ptactva, dále motýli, hmyz, ryby a mnoho druhů rostlin. V NP můžeme spatřit i původní obyvatele kmene Orang Asli.

Singapur

Městský stát v jihovýchodní Asii. V překladu má město název „lví město". Město se stále modernizuje a ubývá tak původní architektury.

Sentosa

Ostrov patřící k Singapuru. Hlavní atrakcí je vysoká socha Merliona, která slouží i jako rozhledna. Dále k vidění podmořský svět, jde o 100 m dlouhý tunel na „mořském dně".

Vízová povinnost

Doklady: Vzhledem k dohodě o bezvízovém styku (3 měsíce), potřebuje občan ČR ke vstupu na území Malajsie pouze cestovní pas. Při vstupu na území Malajsie je požadována platnost pasu minimálně 6 měsíců.

Víza a režim vstupu: bezvízový styk.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Důležité kontakty

Velvyslanectví Malajsie v ČR

Na Zátorce 675/30, 16000 Praha 6 – Bubeneč
Tel.: 234 706 611
Fax: 296 326 192

Velvyslanectví ČR v Malajsii 

Embassy of the Czech Republic
32, Jalan Mesra Off Jalan Damai
Kuala Lumpur
55000
Tel.: 00603/21427185
Email: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kualalumpur

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5