Kambodža

Kambodža

Krásná panenská příroda, pláže s bílým pískem, křišťálově čisté moře, ale i exotická divoká džungle. To vše charakterizuje Kambodžu a její přírodu. Z historického a politického ohledu ovšem Kambodža již něco pamatuje. A tak tato její stránka neimponuje jen samými klady, ale dodnes se zde můžeme setkat s poválečnými následky způsobenými poměrně nedávnou občanskou válkou. Nyní už je Kambodža, jakožto konstituční monarchie, bezpečnou zemí s nádhernou přírodou, a ještě téměř nerozvinutým turistickým potenciálem. Na rozdíl od Thajska či Vietnamu, se Kambodža zatím stále netěší tak velkému počtu turistů, jako je to u jejích sousedů, a tak zde máte možnost téměř osamoceně prozkoumávat krásy Kambodži jako jeden z místních obyvatel.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Phnom Penh
Hranice: Thajsko, Laos, Vietnam
Rozloha: 181 035 km2
Nejvyšší bod: Phnom Aural – 1 813 m. n. m.
Počet obyvatel: 16,2milionu obyvatel (2017)
Jazyk: khmérština
Náboženství: Théravádový buddhismus 95%
Tel. předvolba: + 855

Důležitá telefonní čísla

záchranná služba – 119
policie – 117
hasiči – 118

Kdy nejlépe jet

Co se týče podnebí v Kambodži, místní klima zde určují 2 monzuny. Od listopadu do února zde přetrvává chladný a suchý severovýchodní monzun, jehož biozátěž je nejmírnější v roce, a od května do října zde pro změnu panuje vlhký jihozápadní monzun bohatší na srážky a maximální teplotní podmínky. Průměrná roční teplota se pohybuje v rozmezí od 21 °C do 35 °C, přičemž se s chladnějším počasím setkáváme v období září až únor, kde se střídá jak suché, tak vlhké chladné klima. Teplejší období Kambodže představují měsíce březen až srpen, kdy horké a suché klima převažuje spíše od března do května, a horké a vlhké klima zase od června do srpna.

Časový posun oproti ČR

+ 6 hodin v době zimního času
+ 5 hodin v době letního času

Měna

Kambodžský riel (KHR), 1 riel = 100 senů, 1000 KHR = 5.8 CZK (ke dni 18.09.2019)

Praktické informace

Bezpečnost
Hovoříme-li o Kambodži z hlediska bezpečnostního, bavíme se o relativně slušné a bezpečné zemi. Přesto by si měl turista vždy dávat pozor na své cennosti. Cizinci jsou častým cílem místních zlodějů. S násilným či životu nebezpečným chováním se zde turista ovšem téměř nesetká. Zahraničním návštěvníkům se vždy doporučuje vyhýbat se velkým skupinám lidí či masovým shromážděním.

Elektřina

V Kambodži využívají stejného elektrického napětí jako u nás v České republice, tedy 220 V. Proud je střídavý. Avšak elektrické zásuvky jsou v Kambodži jiné než u nás. Mají typicky menší kruhové otvory. Ovšem naše klasické české zástrčky by do nich měly sedět bez problémů. Na některých místech v Kambodži se můžete setkat i s americkými zásuvkami, do kterých je již potřeba zakoupit adaptér.

Banky, měna

Do Kambodži se doporučuje vyjet s hotovostí v podobě amerických dolarů, se kterými se dá následně jak platit, tak vyměnit za místní měnu. Česká měna je zde nesměnitelná. Směnárny jsou téměř na každém rohu, přesto raději využívejte oficiální a důvěryhodné směnárny v hotelech a větších obchodech než v pochybných stáncích na ulicích. Nejlepší je směnit peníze přímo v bance. Také je zde možnost vybírat peníze přímo z bankomatu. V takovémto případě opět využívejte bankomaty nejlépe v bance anebo hotelech či obchodech. Pokud plánujete při svém pobytu vyjet i na jeden z ostrovů Kambodži, je důležité si dopředu vybrat dostatek hotovosti. Na ostrovech totiž nenaleznete žádné směnárny ani bankomaty.
 
V Kambodži se doporučuje smlouvat téměř vždy, jedná-li se o malé místní obchůdky a krámky, kde je cena vždy jasně mnohonásobně navýšena oproti své reálné ceně.
 
Spropitné se v Kambodži nedává.

Stravování

Kambodžská kuchyně je velmi specifická. Obsahuje jak své místní prvky plné silných chutí a exotického koření, tak prvky kuchyní jiných zemí. Jako příklad můžeme uvést Indii, Čínu, Thajsko a Francii. Hlavní složkou kambodžské neboli khmerské kuchyně jsou polévky, ryby, rýže a kokos téměř v jakémkoliv stavu. Co se týče polévek, bavíme se především o rybí, masové či zeleninové verzi námi velmi známého vývaru doplněného rýžovými nudlemi. Můžeme se zde ovšem setkat i s bagetou, obyčejně plněnou šunkou. Toto je jeden z právě již výše zmíněných pokrmů inspirovaný jinou zemí, v tomto případě konkrétně Francií. Přestože Kambodža patří do jihovýchodní Asie, nesetkáme se zde s tak ostrými jídly jako je tomu u jejích sousedů. Každý místní pokrm je následně ještě doplněn o spoustou druhů zeleniny, jak v syrovém, tak tepelně zpracovaném stavu. Hojně se zde také konzumuje ovoce, ze kterých se vyrábí čerstvé místní džusy. Nápoje se doporučují pít spíše balené anebo tepelně zpracované. Vodu z kohoutku ovšem nepijte nikdy, tu vždy pouze balenou.

Očkování

Českým občanům není nařízeno žádné povinné očkování při vycestování do Kambodže. Ze základního očkování se pouze doporučuje preventivní očkování pro jakékoli cestování, proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Zde pro území Kambodže se může doporučit očkování proti břišnímu tyfu. Nechá-li se člověk očkovat, je vhodné si zapsat všechna preventivní očkování do mezinárodního očkovacího průkazu, který je v Kambodži téměř všemi lékařskými zařízeními uznáván.
 
Přesto doporučujeme kontaktovat nejbližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí, jaké je vhodné očkování přímo pro Vás s ohledem na plánovanou destinaci.

Zajímavosti

Angkor Wat
Kolébka státu, historické náboženské centrum a také největší kulturní dědictví Kambodže. To vše se dá dnes tvrdit o chrámovém komplexu Angkor Wat nacházejícím se v Angkoru, Kambodža. Roku 1992 bylo toto velké a zachovalé chrámové město zařazeno do světového dědictví UNESCA. Dnes je toto místo, obklopené 190 metry širokým vodním příkopem, jedním z nejlákavějších míst k navštívení v Kambodži, a to především díky své unikátnosti a dlouhé kulturní a náboženské historii.

Tonle Sap
Největší jezero jihovýchodní Asie je právě jezero Tonle Sap nacházející se v oblasti dnešní Kambodže. Tonle Sap ovšem není jen největší jezero této oblasti, ale také její důležitý ekosystém a komplikovaný přírodní útvar propojující jezero s několika řekami. Jezero je také známé pro své typické plovoucí vesnice, které se pozvolna houpají na hladině jezera. Odehrává a nachází se zde vše důležité. Od obchodu, školy a práce až po volnočasové aktivity a náboženské ceremonie. A tak se díky své důležitosti, zajímavosti a atypickému charakteru roku 1997 zapsalo jezero do seznamu přírodních památek UNESCO.
 
Koh Rong
Panenská příroda s krásnými plážemi pokrytými bílým pískem, které na pobřeží přecházejí v křišťálově průhledné moře. To vše si můžeme představit pod pojmem Koh Rong, což je jeden z exotických, ohromujících a co se přírody týče, tak ještě téměř nedotčených ostrovů Kambodže nacházejících se na jihu tohoto regionu.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5