Informace k destinaci
Úvod
Rozloha: 377 835 km²
Obyvatelstvo: 130 milionů obyvatel
Hlavní město: Tokio
Jazyk: japonština
Měna: 1 jen (JPY) = 100 senů
Náboženství: šintoisté (51 %), buddhisté (38 %)
Národnostní složení: Japonci (99 %)
Časové pásmo: časový rozdíl mezi Japonskem a ČR je + 8 hodin (v období našeho zimního času, + 7 hodin (v letním času).
Mezinárodní předvolba: 0081, mobilní: 008190, 008170, 008180
Podnebí
Počasí pro návštěvu Japonska je vhodné zejména v období jarních a podzimních měsíců. Léta jsou v Japonsku totiž velice horká (v červnu a červenci se mohou vyskytovat tajfuny) a zima je vlhká a provázejí jí vysoké teplotní výkyvy. Nejlepším obdobím pro návštěvu Japonska je čas kvetoucích sakur od března do konce dubna (květen je také vhodným měsícem, ale sakury už budou odkvetlé) anebo od konce září do konce listopadu.
Časový posun
+8 hodin v období zimního času, +7 hodin v období letního času
Zdraví
Očkování pro cestu do Japonska není povinné, mezi doporučené patří žloutenka A+B, břišní tyfus a tetanus. Úroveň zdravotnických služeb vcelku odpovídá běžnému standardu zemí EU. Obecně ale platí, že voda z kohoutků je nezávadná a tedy k pití vhodná.
Peníze a měna
Měna: 1 jen (JPY) = 100 senů, 1 CZK = asi 5 JPY
Japonsko není tak drahé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za suši té nejlepší kvality, kterým se nacpete až k prasknutí, zaplatíte okolo 1500 jenů (300 Kč). Velkou nudlovou polévku udon, nebo rámen pořídíte za 800 jenů (140Kč). Pivo v plechovce stojí cca 220 jenů (45 Kč) a třeba zelený čaj je k dostání v některých restauracích zcela zdarma. Za oběd dáte v přepočtu okolo 120 až 300 Kč a to není vůbec špatné. Doporučené výdaje v Japonsku jsou asi 45 USD na den - na stravu a drobné výdaje.
Platebními kartami VISA a Master Card zaplatíte běžně v obchodech a restauracích. Spropitné v Japonsku není zvykem. V okrajových částech a menších městech může být výběr z bankomatu problematický, a tak je opravdu dobré mít při cestách do těchto oblastí dostatek hotovosti.
Praktické informace
Doklady: Občané ČR mohou do Japonska cestovat s platným cestovním pasem České republiky. Doba platnosti pasu není stanovena, avšak měla by být alespoň o 4 měsíce delší než je povolená doba pobytu.
Víza a režim vstupu: Čeští občané, držitelé platného českého cestovního pasu, mohou pobývat na území Japonska bez víz po dobu nepřesahující 90 po sobě jdoucích dnů. Ještě v letadle je třeba vyplnit imigrační dotazník, který cestovatel obdrží od palubního personálu dopravce.
Elektřina: Zásuvky "amerického" typu fungují na 100 voltů (frekvence je buď 50 Hz nebo 60Hz, Japonsko používá obou frekvencí v různých částech země).
Telefon: Mobilní telefony evropské výroby nelze Japonsku použít – fungují na jiné technologii. Na velkých letištích (Tokio, Osaka) je možné při příletu si na místě pronajmout (zapůjčit) místní mobilní telefon.
Internet: Internet v Japonsku funguje velmi dobře- internetové kavárny se vyskytují hojně. Je také možnost si zapůjčit přenosnou wifi stanici.
Pošta: Pošty mají otevřeno od pondělí do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 09:00 do 12:30 hod. Pro zasílání pohledů a dopisů můžete využít i poštovních schránek - červených krabic s typickým symbolem, jakýmsi písmenem T s dvojitou stříškou.
Stravování
Velkou část jídelníčku Japonců tvoří ryby, mořské produkty a zelenina. Rozhodně byste měli při návštěvě Japonska ochutnat suši (rýže se syrovou rybou či zeleninou, srolovaná do plátku mořských řas), sašimi (syrová ryba nakrájená na tenké plátky se sojovou omáčkou) či tempura (ryba či zelenina v těstíčku podávaná s omáčkou). Ve velkých městech a turistických oblastech jsou také typické rychloobslužné restaurace. Doporučujeme naučit se zacházet s hůlkami, protože Japonci příbory nepoužívají (na požádání ale příbor dostanete). Chlazená voda je k jídlu zdarma v každé restauraci v neomezeném množství. Z nápojů se jistě nevyhnete pití tradičního japonského čaje s různými příchutěmi – matcha, s praženou rýží apod. Nejznámějším alkoholickým nápojem je saké - rýžové víno. Mezi japonská piva patří značka Sapporo či Asahi.
Bezpečnost
Japonsko je pro turisty bezpečnou destinací a i drobné krádeže jsou tu vzácností. Neznamená to však, že byste neměli být obezřetní a dodržujte tak základní pravidla, jako při cestách do jiných zemí.
Důležitá telefonní čísla
Policie: 110
Požárníci/záchranná služba: 119.
V naléhavých případech poskytuje radu v anglickém jazyce 24 hodin denně JAPAN HELPLINE - telefon: 0120 46-1997.
Embassy of the Czech Republic
2-16-14 Hiroo, Shibuya-ku, 150-0012 Tokyo
Telefon: +813/34008122-3
E-mail: tokyo@embassy.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Ing. Tomáš DUB
Funkce: VZÚ
Diplomatická působnost: diplomatická a konzulární pro Japonsko
Časový posun: +7 hod v době letního času, +8 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek´ 07.45 - 16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 12.00, 13.00 - 16.00
Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí, středa, pátek 10.00 - 12.00
Reviews
There are no reviews yet.