Itálie

Itálie

Nádherná destinace s tropickým počasím. Kulturní i přírodní památky zapsané do seznamu UNESCO. Metropole světového módního průmyslu. Domov pizzy a jiných světoznámých pokrmů. Turistická destinace jak v zimě, jakožto lyžařský ráj díky nespočtu horských masivů, tak i v létě, pro své tropické počasí, čisté moře a písčité pláže. To vše, a ještě mnohem víc se skrývá pod krásnou jižanskou zemí zvanou Itálie.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Řím
Hranice: Slovinsko, Rakousko, Švýcarsko, Francie
Rozloha: 301 340 km2
Počet obyvatel: 60,5milionu obyvatel (2017)
Jazyk: italština, místní dialekty
Náboženství: Římskokatolické 84%
Tel. předvolba: +39

Kdy nejlépe jet

Itálie se nachází v subtropickém středozemním pásu kde jsou nestálé teplotní podmínky. Můžou za to především velké výškové nerovnosti, díky kterým dochází k vysokým teplotním rozdílům napříč celou zemí. V Itálii se můžeme těšit na dlouhá, teplá a suchá léta, která vzápětí vystřídají krátké a mírné zimy bohaté na srážky. Nejteplejší a nejvhodnější měsíce pro tropickou dovolenou jsou v Itálii červen až září, kdy se teplota pohybuje okolo 25–30 °C.

Časový posun oproti ČR

Stejně jako v ČR.

Měna

Euro (EUR), 1 € = 25.8 CZK (13. 9. 2019)

Praktické informace

Bezpečnost
Bezpečnostní situace je v Itálii téměř stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Je to klidné a bezpečné území. Dochází zde ovšemvelmi častok drobným krádežím. Statisticky dojde v Itálii k okradení českého občana každý třetí den. Turistaby sitedy měl dávat vždypozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.Obyčejně k nim dochází v místech se zvýšenou koncentrací lidí.

Zemětřesení a sopečná činnost nejsou cizími pojmy pro Italskou republiku. S přihlédnutím na fakt, že se většina území Itálie nachází v zóně seizmického rizika, přičemž její pohoří tvoří i četné aktivní sopky, zde může dojít k zemětřesení či erupci sopky. Jsou to ovšem přírodní jevy, které není možné současnými technickými prostředky předpovědět dlouho dopředu. Národní centrála civilní ochrany zveřejňuje na svých stránkách, kromě informací o nastalých přírodních katastrofách, informace o tom, co v takovýchto situacích dělat (www.protezionecivile.it).

Cestovatelům je doporučena registrace v aplikaci https://drozd.mzv.cz/.

Elektřina

V Itálii využívají stejného elektrického napětí jako u nás v České republice, tedy 220 V. Jejich zásuvky se již ovšem liší od těch našich. Klasická italská zásuvka má obyčejně tři kulaté kolíky, ale může se stát, že se zde setkáte i s její starší verzí složenou pouze zkolíků dvou. České ploché zástrčkyby měly bez problému pasovat do užších nebo kombinovaných italských zásuvek, ale pro klid a zaručeně nabité či využité elektrické spotřebiče sedoporučuje dopředu zakoupit adaptér, který je k dostání téměř v každém větším supermarketu v České republice.

Banky, měna

Před cestou do zahraničí jevhodné si vždy zjistit, jaké si vaše banka účtuje poplatky za výběr z bankomatu v cizině a jaký je její aktuální kurz eura. Následně je vhodná komparace s nejlepším kurzem ve směnárně a dle vašeho zjištění a vědomí se rozhodnete, zdali se vám vyplatí směnit si eura již v České republice a v zahraničí platit hotově, anebo zdali bude výhodnější v zahraničí platit kartou a eura vybírat z bankomatu na místě. Turista v zahraničí byměl býtpřipraven na jakoukoliv situaci, a tak se raději doporučujeu sebe vždy mítnějakou částku v hotovosti z praktických, ale i bezpečnostních důvodů.

Stravování

Italská kuchyně je velmi známá a neomylně zařazená mezi nejlepší a neoblíbenější kuchyně světa. Ovšem nejen pizza a těstoviny proslavily italskou kuchyni, ale také rýže, sýry, ryby, mořské plody a známá italská sušená šunka prosciutto. To vše se stalo důležitými surovinami italské diety, která se těšívelké oblibě u svých místních, ale i zahraničníchkonzumentů. K Itálii a její kuchyni jistě taképatří italské espresso a víno. Tyto nápoje se zde pijí od svítání do svítání, tedy nehledě na denní dobu.

Očkování

Do Itálie není nařízeno žádné povinné očkování. Ze základního očkování se pouze doporučují preventivní očkování, pro jakékoli cestování, proti žloutence typu A i B a proti tetanu. Z širší škály preventivního očkování se doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě, spalničkám, příušnicím a záškrtu.

Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí, jaké je vhodné očkování přímo pro Vás s ohledem na plánovanou destinaci.

Zajímavosti

Milán
Z hlediska velikosti je Milán, hned po Římu, druhé největší město Itálie. Drží ovšem jisté prvenství, a to jako hlavní italská velmoc módního a designového průmyslu. Milán je také známý pro svou italskou operu, fenomenální sýr gorgonzola, a nespočet kulturních i historických památek. Velké návštěvnosti se Milán těší také z důvodu sportovního, jakožto základna dvou světových fotbalových klubů AC Milán a Inter Milán.
Milánský dóm
Duomo di Milano, v českém překladu Milánský dóm, je pátým největším kostelem světa a největší kulturně-historický symbol města. Počátky stavby se datují ke 14. století, přičemž celý komplex byl dokončen až za dalších 600 let při památné události jmenování Napoleona Bonaparte králem celé Itálie.

Piazza del Duaomo
Piazza del Duaomo, nacházející se v centru města, je hlavní náměstí Milána, které tvoří spousta kulturních a historických památek. Jednou z takovýchto památek je již výše zmíněný Duomo di Milano, pětilodní bazilika Duomo Santa Maria Nascente, anebo Arcibiskupský či Královský palác.

Královský palác
Palazzo Reale neboli Královský palác, nacházející se napravo od hlavního Milánského dómu, je jedním z dalších významných kulturně-historických památek Milána. Dnes je tento palác využíván především jako prostor pro prestižní módní výstavy stejně jako pro historická muzea či muzea současného umění.

Vízová povinnost

Mezi Českou republikou a Itálií platí bezvízový styk. Na dovolenou do Itálie nám tedy stačí pouzeplatný občanský průkaz či cestovní pas. V Itálii,pro českého občana,ovšem platí přihlašovací povinnost, přičemž se daný cizinec musí nahlásit státu do 8 dní po svém vstupu do země. Tato povinnost nespadá na nýbrž na majitele ubytovacího zařízení, ve kterém se budete po dobu vaše pobytu v Itálii zdržovat.

Pokud cestujete s dětmi, obecně se doporučuje zajistit i jim jejich vlastní cestovní pasanebo musí být děti zapsány v pase svých rodičů.

Důležité kontakty

Velvyslanectví Italské republiky v ČR
Nerudova 20, 118 00 Praha 1 – Malá Strana
Email: ambasciata.praga@esteri.it
Web: www.ambpraga.esteri.it
Tel.: (+420) 233 080 111
Provozní hodiny: Po – Pá 08:30 – 13:30, 14:30 – 17:00

Generální konzulát ČRv Itálii – Milán
Via Giovanni BattistaMorgagni 20, 20129 Milano
Vedoucí úřadu: Jiří Kuděla
Tel.: +39 023 650 9000
Nouzová linka: +39 375 637 8179
Provozní hodiny: Po – Pá 7:45 – 16:15
Úřední hodiny pro veřejnost: Ut – Čt 9:00 – 12:00
 
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).
 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5