Indonésie

Indonésie

Indonésie je zemí tisíců ostrovů i tisíců tváří. Díky nepřeberné rozmanitosti přírodního bohatství i kultur ji můžete navštěvovat stále dokola a nikdy vás neomrzí. Lákají vás bělostné pláže a pestrý podmořský život, neprostupné džungle, upravená rýžová pole, kopcovité savany, vysoké vodopády či majestátní vulkány? Chcete vidět orangutany, nosorožce, prehistorické varany komodské či obrovité manty? Zajímají vás tradiční a pro nás až bizarní rituály, zvyky a umění domorodých etnik od usměvavých Balijců až po divoké Papuánce či Sumbany? Nebo byste si přáli navštívit starobylé chrámy? Indonésie nabízí nezapomenutelné zážitky, ať už si přejete cestovat pohodlně a využívat nabídky luxusních hotelů a spa nebo autenticky s přespáváním v místních komunitách či kempováním na liduprázdných plážích, v džunglích či vrcholcích hor. Mezi nejznámější ostrovy Indonésie patří Bali, Jáva, Sumatra, Kalimantan (Borneo), Sulawesi, Lombok či Papua, neméně zajímavé jsou však i ostrovy Flores, Sumba, Anambas či ostrovy koření Moluky. O oblíbeném Bali jsme připravili samostatnou sekci zde.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 1 919 440 km² 
Počet obyvatel: 255mil. (2015), čtvrtý nejlidnatější stát světa
Politické uspořádání: prezidentská republika
Náboženství: Islám (87.2%), protestantismus, římský katolicismus (dohromady 9.9%), hinduismus (1.7%), buddhismus (0.7%), konfucianismus (0.2%)
Úřední jazyk: indonéština (Bahasa Indonesia)

Podnebí

Tropické podnebí Indonésie dělí rok na období sucha, zhruba od dubna do října, a období dešťů od listopadu do března. Toto načasování se může na jednotlivých ostrovech mírně lišit. Horké a vlhké klima však vládne po celý rok a teploty se v průběhu roku mění jen o pár stupňů. Ve výše položených oblastech a na vrcholcích vulkánů se však připravte na chladné a větrné počasí. V období dešťů je cestování možné, ale v odlehlejších oblastech komplikované kvůli sjízdnosti silnic.

Kdy nejlépe jet

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Indonésie je období sucha, čili zhruba od dubna do října.

Zdraví

Úroveň zdravotnictví v Indonésii je velmi různorodá, od luxusních nemocnic v turistických oblastech po místní zdravotní stanice v odlehlých částech země.
Hygienická úroveň je obecně nižší, než v Evropě, je proto důležité dodržovat základní hygienické zásady jako mytí rukou, případně používání desinfekce a vlhčených ubrousků.
Voda z vodovodu není pitná, je nutno kupovat vodu balenou nebo použít kvalitní filtrační systém. Zásadní pro zdraví při pobytu je dostatečný přísun tekutin po celý den.
Očkování - při cestě do Indonésie nejsou při příletu z ČR vyžadována žádná povinná očkování. Přesto necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfus, případně na další onemocnění. Při kontaktu se zvířaty v Indonésii hrozí nákaza vzteklinou. 
Pro bližší informace prosím kontaktujte Centrum cestovní medicíny a pročtěte si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou: http://www.centrumcestovnimediciny.cz/index.php?linkID=txt6

Kultura

Jednota v rozmanitosti je národním mottem Indonésie. V zemi žije na 17 000 ostrovech více než 300 etnik s vlastním jazykem
Indonésii vládne 5 oficiálních náboženství - nejpočetněji zastoupený islám, hinduismus, protestantismus, římský katolicismus, buddhismus a konfucianismus. Běžně se však tyto náboženství prolínají s původními vírami. Přítomnost náboženství je velmi patrná v každodenním životě místních obyvatel a často se vás místní zeptají, jaké je vaše náboženství. Naše častá odpověď "Nemám žádné náboženství" vyvolává v jejich tvářích zmatek.
Na Bali se setkáme s Hinduismem. Zde je třeba dodržovat určitá pravidla oblečení při návštěvě chrámů. Jedná se o sarong a šátek kolem pasu. Obojí lze zakoupit na místě a zůstane vám jako příjemný suvenýr z cest.
Hlavním náboženstvím na Jávě a Sumatře je Islám.  Doporučujeme respektovat tento fakt vhodným chováním a oblečením. Zvláště při návštěvě mešit není přípustné nevhodné oblečení. V případě mužů jsou vhodné dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv. U žen je to pokrývka hlavy a sukně, případně šátek přes nohy, dlouhý rukáv a zahalená ramena.
Pokud možno, používejte především pravou ruku, když se budete dotýkat lidí, potravin a peněz, při zdravení / mávání a podobně. Levá ruka je používána na nečisté úkony a je považováno za nezdvořilost ji používat při kontaktu s lidmi, penězi a jídlem.
V celé Jihovýchodní Asii se setkáme s velice příjemnými a otevřenými lidmi. Lidé v Indonésii jsou přátelští a pohostinní.  Jsou navíc i zvědaví, takže se můžete setkat s tím, že se budou chtít dát do řeči a vyptávat na různé informace o Vás, Vaší rodině a zemi. Doporučujeme přistupovat k takovýmto setkáním s otevřenou myslí. Tato setkání jsou velmi příjemná a poučná. V případě, že nemáte chuť k hovoru, stačí poděkovat a usmát se. Nesetkáte se nikdy s obtěžováním nebo nepříjemným vnucováním. To platí i na tržištích nebo v obchodech.
Pokud chcete někoho vyfotit, stačí zdvořile požádat o svolení. Ve většině případů Vám to dotyčná osoba, velmi poctěna, dovolí.

Peníze a měna

Indonéská rupie (IDR) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde.
V turistických oblastech najdete mnoho směnáren. Vždy buďte při výměně obezřetní a přepočítejte si nuly na indonéských bankovkách i bankovky samotné. Nejlépe se vyměňují nové dolarové bankovky vysoké hodnoty v perfektním stavu. Poškozené bankovky nebo bankovky nižší hodnoty vám vynesou horší kurz nebo mohou být odmítnuty.
V Indonésii lze snadno vybírat hotovost z bankomatů. Při výběru v turistických oblastech buďte opatrní, například na Bali se objevily případy skimmingu.
Pro cesty do odlehlejších oblastí nebo mimo města je dobré mít s sebou dostatek bankovek.
Zkontrolujte si před odletem, zda je vaše karta odblokována pro výběr v zahraničí.

Upozornění

Zahraniční návštěvník v Indonésii vždy vzbuzuje určitou míru pozornosti, která je ve většině případů příjemná, ale obzvláště na turisticky frekventovaných místech je na místě obezřetnost, zvláště v souvislosti s pozorností věnované Vašim osobním věcem – penězům a dokladům. Nikdy u sebe nenoste větší obnos peněz a neukazujte je na veřejnosti. Mějte s sebou kopii svého pasu. Peníze mějte vždy na dvou místech.
Zvláštní opatrnost se doporučuje v místech, kde je více lidí - rušné ulice, trhy, atd.
Byly zaznamenány případy zneužití platební karty, pozor si dejte i při výběru z bankomatu (přídavná zařízení sloužící ke zkopírování údajů z karty, falešné číslo asistenční služby...)
Při využití taxislužby si vybírejte taxi s taxametrem. Osvědčená taxislužba je např. Bluebird.
Upozorňujeme, že v Indonésii může být za pašování, prodej a držení drog udělen trest smrti.
V Indonésii se jezdí vlevo. Dávejte prosím pozor především při přecházení silnic.
V některých lokalitách kolem Indonésie bývají silné mořské proudy, před koupáním si zjistěte informace o situaci v daném místě. Vhodná je také obuv do vody či ploutve, které chrání před ostrými korály. Mimo turistická místa nebývá zvykem koupat se v bikinách. Zvažte proto použití trička a šortek jako koupacího oděvu.
Indonésie leží v tzv. kruhu ohně, oblasti s občasnou tektonickou a sopečnou činností.
Indonésie je rozmanitá a rozlehlá země a každá destinace má i svá bezpečnostní specifika, o kterých je dobré se před cestou informovat.

Praktické informace

Elektrické zásuvky: V Indonésii se setkáte zejména s eurozásuvkami, které se používají i u nás, není tedy potřeba adaptér. Na pokojích bývá často jen jedna zásuvka, hodí se přibalit si kompatibilní rozdvojku (pozor, klasická česká kulatá rozdvojka nebude pasovat). Více informací zde.
Toalety: Tradičně se setkáte s tureckými záchody, které splachujete vodou z kyblíčku. Indonésané toaletní papír nepoužívají, mějte proto svůj vlastní. Často můžete být požádáni o vhození použitého papíru do odpadkového koše namísto spláchnutí. V moderních budovách a lepších hotelích zpravidla najdete i naše klasické záchodové mísy.
Internet: Internet je dostupný v internetových kavárnách nebo občas přímo v hotelích, mnoho restaurací a kaváren láká hosty na wi-fi zdarma. Při zakoupení místní SIM karty můžete využívat internet mobilní. Rychlost není závratná, ale na základní úkony stačí.
Alkohol: Vzhledem k tomu, že je Indonésie hlavně muslimskou zemí, alkohol není běžně k dostání v každém obchodě. Snadno dostupné je pivo, jehož cena nás však nepříjemně překvapí. (plechovka 330ml = cca 50Kč) Na Bali je alkohol dostupnější, přesto je ale velmi drahý.
Dovoz alkoholu do Indonésie je omezen na 1l na osobu. 

Zajímavá místa

Jáva
Nejlidnatější ostrov světa skrývá unikátní památky dávných civilizací, nespočet vulkánů, rýžová políčka i pulzující města. Na tomto ostrově se nachází i rušné hlavní město Jakarta, plné kontrastů. Na jedné straně zde uvidíte luxusní obchodní domy a mrakodrapy, na druhé straně lidi žijící ve slumech u řeky plné odpadků. Jakarta je nechvalně známá svými dopravními zácpami.
Na Jávě najdete dva světoznámé chrámové komplexy – hinduistický Prambanan a buddhistický Borobudur - největší stavbu na jižní polokouli z 8-9. století, zapsanou v seznamu UNESCO.
Při letu nad tímto ostrovem můžete pozorovat pás sopek, který se přes něj táhne. Leží zde nejvyšší sopka Indonésie Gunung Semeru, nejnavštěvovanější národní park Bromo-Tengger-Semeru, kde se nachází kráter sopky Tengger a v něm vyrůstající další sopky, či sirné doly v kráteru sopky Kawah Ijen. Mezi nejzajímavější patří i Krakatau, která je výborným turistickým cílem a je snadno dostupná z přímořského městečka Charita. Z města Bandung pak můžete vyrazit na sopku Tangkuban Parehu nebo na Kawah Putih se sirným jezerem uvnitř kráteru.
Za město kultury je považována Yogyakarta – shlédněte představení tradičního stínového loutkového divadla Wayang, prohlédněte si sultánský palác, obdivujte preciznost javánské batiky nebo se usaďte na rohož na chodníku a vychutnávejte si tradiční kuchyni v pouličních stáncích za zvuku zpěvu a cinkání tamburín místních transsexuálů.
Pokud budete potřebovat na chvíli zmizet z ruchu velkoměst a turistických atrakcí, přibalte si teplé oblečení a vydejte se do mystické Dieng Plateau, náhorní plošiny s vulkanickou činností, tyrkysovým jezerem, opuštěnými hinduistickými chrámy, strmými políčky a sopkami s nádhernými východy slunce. Dívejte se pořádně, jestli neuvidíte jedno z tajemných dredatých dětí.
 
Sumatra
Čím je zajímavý a jedinečný ostrov Sumatra? Ostrov leží na obou stranách zemské polokoule. Najdeme zde tropické džungle obývané orangutany (Bukit Lawang – známé rehabilitační centrum pro orangutany, NP Gunung Leuser), velké množství etnik např. Batak, matriarchální Minangkabau, dále pak tajemné jezero Toba ležící v kráteru supervulkánu a nádherný podmořský svět přímo vybízející k potápění a šnorchlování u ostrova Pulau Weh. V neposlední řadě je třeba zmínit ostrov Siberut, ležící jižně od Sumatry, jehož mentawajské obyvatelstvo bylo po dlouhá léta izolováno od zbytku světa. A pokud se cítíte na trochu akce, projeďte se místním dopravním prostředkem v městě Padang – jízda vytuněnou dodávkou s obřím soundsystémem vedle seschlých stařenek v hijabech za zvuku zremixovaných hitů je nezapomenutelná.
 
Flores
Unikátní ostrov chlubící se hornatou krajinou, jedinečnou bohatou kulturou svázanou se starými animistickými rituály, tříbarevným jezerem Kelimutu, kam odcházejí duše zemřelých, horkými prameny, liduprázdnými plážemi i velmi příjemnými obyvateli. Z Floresu se vyráží na světoznámý ostrov Komodo za komodskými draky i překrásnými korálovými útesy s hejny pestrobarevných rybek a obřími mantami. Navštivte například tradiční vesnici Wae Rebo s kruhovými domy, až donedávna izolovanou od světa, vesnice Bena a Gurusina , ležící pod perfektně vytvarovanou sopkou Inerie, zazpívejte si s místní reggae komunitou v Moni před výstupem na Kelimutu nebo se osvěžte na srdcové pláži Koka. A v každém regionu si všimněte rozmanitých nádherných ikatů – tradiční tkaniny, která se nosí na nespočet způsobů.
 
Kalimantan
Láká Vás navštívit 130 milionů let starý prales? Rádi byste viděli bornejské orangutany? Viděli jste již největší exotický květ světa Raflesii, který měří průměrně 1,2 metrů a má hmotnost až 10 kilogramů? Potom navštivte ostrov Borneo (popř. indonéskou část nazvanou Kalimantan). Uvidíte překrásnou přírodu, longhouse - dlouhé domy na kůlech, kde žije v jednom domě i celá vesnice lidu Dayak, obrovské jeskyně, kamenný les Pinnacles a mnohé další.
 
Sulawesi
Ostrov prapodivného tvaru lemovaný bílými plážemi a korálovými útesy ideálními pro šnorchlování skrývá neprostupné džungle s bohatou faunou a flórou i zajímavá etnika, jako např. obyvatele Tana Toraja, známé pro své krvavé pohřební rituály a hrobky ve skalních stěnách nebo proslulé stavitele lodí etnika Bugis. V místních národní parcích žije mnoho endemických druhů, jako například roztomilé opičky nártouni.
 
Sumba
Cesta na Sumbu je jako cesta časem o staletí zpět. Tato turisty ještě nezaplavená destinace má vše co si představujete pod pojmem dobrodružné cestování. Liduprázdné pláže, tyrkysové laguny, rozsáhlé savany, masivní vodopády ale především unikátní kulturu, vesnice s domy s vysokými střechami pokrytými trávou lalang, megalitickými hrobkami a obyvateli přísně dodržujícími dávné rituály náboženství Marapu. V tvářích místních lidí se zračí tvrdý život a při pohledu do jejich očí je snadné si představit, že tu ještě před sto lety sekali hlavy v kmenových válkách. Vytáhněte však balíček cigaret nebo betel a hned máte kolem sebe spoustu přátel.
 
Lombok
Ostrov, o kterém se traduje, že tam vypadalo Bali před rozmachem turismu, sice postrádá bohatou hinduistickou kulturu, ale dohání to na přírodních krásách. Největším tahákem tohoto ostrova je impozantní Gunung Rinjani, nejkrásnější vulkán indonésie s tyrkysovým jezerem uprostřed, z něhož se noří další kouřící sopka. Pozorovat východ slunce z vrcholu Rinjani je opravdu nezapomenutelné.  Během tří až čtyřdenního výstupu můžete relaxovat v horkých pramenech nedaleko jezera. Po náročném treku naberte síly na jihu ostrova na bělostných plážích kolem Kuty nebo na sousedních ostrovech Gili, kde si můžete i skvěle zašnorchlovat.
 
Anambaské ostrovy
Pokud chcete na vlastní oči vidět a zažít tyrkysové moře, zelené ostrovy, bílý písek, palmy, modré nebe, pak s námi navštivte Anambaské ostrovy. Leží v jihočínském moři mezi Malajsií a Borneem a spadají do indonéské provincie Riau. Ostrovů je zde přes 200, ale obydlených jen 26. Zkrátka ještě neobjevený ráj na Zemi.

Co s sebou

Vemte si krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Vhodné je lehké a vzdušné oblečení, dopravní prostředky a veřejné budovy bývají často silně klimatizované, přibalte si proto i teplejší oblečení.

Kontakty

Důležitá telefonní čísla
Lékařská záchranná služba 118, 119, policie 110, hasiči 113, turistická policie Bali (0361) 754 599 / (0361) 224 111, Turistická policie Jakarta  (021) 526 4073
 
Zastoupení Indonésie v ČR
Velvyslanectví Indonéské republiky v ČR
Nad Buďánkami II/7
150 00 Praha 5
Tel.: (+420) 257 214 388 / 90
 
Zastoupení ČR v Indonésii
Ambasáda České republiky v Jakartě
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta
Tel: +62 21 239 61 12 nebo +62 21 239 61 13
Nouzová linka: +62/ 811 1941 251
 
Honorární konzulát Bali
Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur - Bali
Tel: +62/361 286465
 
Honorární konzulát Surabaya
Darmo Square Kav. R-8, Jalan Raya Darmo 54-56, 60264 Surabaya
Tel: +62 31 5621 834
 
Honorární konzulát Makassar
Gedung Graha Pena 15th Floor; Jl. Urip Sumoharjo No. 20, 90241 Makassar
Tel: +62 411 366 1919

Cestovní doklady a víza

S platností od 10. června 2015 zrušila Indonéská republika vízovou povinnost pro občany České republiky, kteří hodlají zemi navštívit jako turisté a jejich pobyt nepřesáhne 30 dní. Pro vstup do Indonésie tak čeští občané nebudou potřebovat víza za předpokladu, že budou splňovat následující podmínky:
- účelem pobytu bude výlučně turistika;
- vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť (SoekarnoHatta – Jakarta, NgurahRai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či jednom ze čtyř mezinárodních přístavů (SriBintanPura – TanjungPinang, Batam Center – Batam, Sekupang – Batam, TanjungUban – TanjungUban );
- doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území.
Tento druh pobytu nebude možné měnit a nelze jej ani prodlužovat.
 
Pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. V pasu musí být minimálně 3 volné stránky. Prosím zkontrolujte, zda je váš pas z tohoto hlediska v pořádku.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Zajímavosti

Indonésie je po Brazílii zemí s nejvyšší biodiverzitou na světě. Může se pyšnit jedinečnou faunou a flórou, z níž je spousta druhů endemických. V Indonésii se můžete setkat s takovými unikáty, jako je největší květina světa raflézie, největší plaz varan komodský, největší kostnatá ryba měsíčník nebo s ohroženými druhy tygra sumaterského nebo nosorožce jávského.
Ačkoli je po Indonéských ostrovech roztroušen nespočet etnik s téměř 700 jazyky, všude se domluvíte jedním jazykem – bahasa Indonesia. Pro cestovatele je to vítaný fakt, protože jakmile se jednou naučíte základy, můžete cestovat přes pulzující velkoměsta po zapadlé vesnice jako z doby kamenné bez jazykové bariéry.
Každý Indonésan musí mít v občanském průkazu uvedeno jedno z oficiálních náboženství. Dalo by se tedy s nadsázkou říct, že ateismus je zde nelegální.
Indonésie je velkým vývozcem cibetkové kávy. Poté, co cibetka sní a vyloučí kávová zrna, jsou tyto výměšky sesbírány, omyty a použity pro výrobu „kopi luwak“. Ačkoli to nezní příliš lákavě, průchod trávicím traktem dodá kávě neobvyklou chuť, což z ní dělá nejdražší nápoj na světě. 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5