Informace k destinaci
Úvod
Rozloha: 3 287 000 km²
Počet obyvatel: 1,252 miliard
Politické uspořádání: demokratická federální republika
Náboženství: 78.4% hinduisté, 14.9% muslimové, 2.5% křesťané a 1.9% sikhové
Úřední jazyk: Hindština, Angličtina
Počasí
Na otázku “Jaké je v Indii” počasí nelze jednoznačně odpovědět. Je to tak velká země, že v jeden den můžete na severu lyžovat a na jihu se koupat v teplém moři. Velmi zjednodušeně lze říci, že nejsevernější oblasti mají klima podobné našemu a směrem k jihu pak vládne subtropické a tropické podnebí. V jižních státech zimu neznají a počasí zde ovládají monzuny - tedy období dešťů.
Kdy nejlépe jet
Nejvhodnější doba pro návštěvu jižní a střední Indie je od prosince do konce března, na severu až do konce dubna. Počasí je v tu dobu stabilní, prší jen velmi vzácně a teploty se pohybují mezi 25°C až 35 °C. Během ledna mohou v noci klesat až k 15°C. Během dubna začínají stoupat teploty i vzdušná vlhkost a pobyt zvláště na jihu přestává být příjemný.
Zdraví
Hygienické podmínky se v každém státu liší. Z hlediska čistoty a hygieny je evropským standardům nejbližší stát Goa v jižní Indii. V ostatních státech je situace velmi proměnlivá. Doporučujeme při cestování věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a vybavit se na cestu vlhčenými ubrousky a antiseptickým gelem na mytí rukou. Vodu pijte výhradně kupovanou a raději vždy zkontrolujte, zda je uzávěr lahve neporušený. Nikde v Indii nepijte z vodovodních kohoutků ani v dobře vypadajících hotelích. Očkování do Indie není povinné. Necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfus, případně na další onemocnění. Pro bližší informace můžete kontaktovat Centrum cestovní medicíny a pročtěte si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou: http://www.centrumcestovnimediciny.cz/index.php?linkID=txt6
Kultura
Kultura Indie je stejně bohatá a pestrá jako její obyvatelstvo a škála náboženství, která ji ovlivňuje. Zvláště v oblastech architektury, divadla a tance jsou náboženské vlivy a motivy silně patrné. To se ale dá říct i o výtvarném umění a vlastně o každém aspektu života Indů. Náboženství zde není mrtvé. Naopak provází Indy každým dnem. V příbytku každého Inda najdete větší či menší oltář se soškou nějakého božstva, který je ozdobený květinami a hoří u něj plamínek olejové lampy, vonná tyčinka nebo aspoň blikající barevná světýlka. V některých oblastech najdete přede dveřmi nakreslené mandaly, které mají chránit obydlí a jeho obyvatele. Indové jsou velmi družní a často se s vámi dají do řeči například ve vlaku. Pravidelně navštěvují své chrámy, v nichž obětují bohům květiny, ovoce a kokosové ořechy. Obřad zvaný “půdža” je velkým zážitkem, při němž se sochy božstev omývají vonnými oleji a oblékají do krásně zdobených šatů. Někdy dokonce sošky bohů vyvezou na projížďku kolem chrámu v ohromném dřevěném voze, který táhnou za silné provazy stovky lidí.
Indie je známá svým kastovním systémem, který každému určuje jeho místo ve společnosti. Vynechat nesmíme také filmovou tvorbu. Bollywood každoročně vyprodukuje největší počet filmů na světě a Indové své filmy a jejich hrdiny opravdu milují.
Samostatnou kapitolou je pak vyhlášení indická kuchyně kombinující desítky druhů exotických koření v nepřeberném množství lahodných omáček nebo pečínek v peci “tandoor”, kterou můžete potkat nejen v restauraci, ale i na ulici. Tam se také často smaží všemožné dobroty na oleji ve velkých litinových pánvích.
Peníze a měna
Indická rupie (INR) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde.
Do Indie není nutné vozit větší hotovost. Na letišti i ve většině měst je možné vybrat peníze z bankomatů. Výběr v nich je většinou zpoplatněn částkou kolem 200 rupií (cca 70,- Kč). Maximální částka výběru je obvykle 10.000,- INR. Ve směnárnách je možné vyměnit americké dolary a euro. Nedá se však říci, že by výměna peněz vyšla výhodněji než výběr z bankomatu. Navíc je bezpečnější nemít u sebe zbytečně vysoký obnos, i když kriminalita není v Indii nijak vysoká.
Praktické informace
Důležité kontakty
Telefon: +420 257 533 490
Zajímavá místa
Zajímavých míst je v Indii nepřeberné množství a v tomto ohledu vám nejlépe poslouží tištěný průvodce. Vybíráme tedy jen místa, která jsme osobně navštívili a můžeme se s vámi podělit o vlastní dojem. I tak musíme být nespravedlivě struční.
Goa
Samotná Goa by vydala na knihu. Bývalá portugalská kolonie je zajímavá mnoha věcmi: zachovalou koloniální architekturou, nejkrásnějšími plážemi, bazary, bary a kluby. Kolonizace a převládající křesťanské náboženství dalo v Goa vzniknout oáze s jedinečnou atmosférou. Panují zde oproti hinduistickým státům trochu uvolněnější mravy. Jsou zde zvyklí na západní turisty a také hygienické podmínky jsou zde lepší než v okolích státech. Najdete zde také krásnou přírodu. Za návštěvu stojí hlavní město Panjim. Největší zábavu najdete na pláži Anjuna. Ve staré Goa můžete navštívit staré a stále živé kostely a chrámy. Přírodu můžete obdivovat v parku Kotigao. A vřele doporučujeme návštěvu farmy s organickým kořením Chinmaye Tanshikara v Netravali, který vám ukáže, jak pěstuje vanilku, pepř, skořici a řadu dalších druhů koření. V blízkosti farmy jsou také krásné vodopády, k nimž vede příjemná cesta džunglí.
Hampi
V Hampi se nachází nejrozsáhlejší komplex prastarých chrámů. Leží ve státě Karnátaka. Nejstarší vykopávky pocházejí z 2 tisicíletí př. n. l. Královské město bylo založeno v roce 1336. V okolí Hampi se nachází takové množství památek, že je obtížné a prakticky nemožné navštívit všechny za jeden den. Chcete-li si Hampi opravdu užít, nechte si na jeho návštěvu alespoň 2-3 dny. Zajděte se ráno podívat na rituální koupel chrámové slonice Lakshmi, přes den prozkoumávejte chrámy v okolí a večer si vychutnejte čaj na břehu monumentální řeky Thungabadry.
Varánasí
Varánasí, které se rozkládá na západním břehu řeky Gangy ve středoindickém státě Uttarpradéš, je nejposvátnějším městem Indie. Říká se o něm, že je to vůbec nejstarší město světa. Kromě nádherné architektury je proslulé pohřebními hranicemi, které dnem i nocí hoří na břehu Gangy. Mnoho hinduistů sem jezdí zemřít a další těla sem dopravují příbuzní zemřelých, aby je zde mohli rituálně spálit a zajistit tak svým blízkým vstup do ráje. Hranice se zapalují z věčného ohně, který nikdy nezhasíná. Zažehl jej zde prý samotný bůh Shiva. Návštěva pohřebních ghátů je silným zážitkem, který nás konfrontuje s vlastní smrtelností.
Bombaj
Bombaj neboli Mumbai je šesté největší město světa. Žije zde 13,3 milionu obyvatel. Když jdete po ulici, máte dojem, že jsou tam všichni. Nejen kvůli lidnatosti, ale také kvůli rozloze a všeobecnému ruchu a zmatku je v Bombaji trochu těžké se pohybovat a vyznat. Mnoho turistů proto odtud raději prchá do Goa nebo jiných klidnějších destinací. Můžete zde vidět nádherné paláce a bohaté kluby stejně jako zmrzačené žebráky a nuzné slumy - často hned vedle sebe. Pokud bychom měli popsat Bombaj jedním slovem, asi by to bylo “intenzivní”. Pokud se rozhodnete v Bombaji zdržet, navštivte Gateway of India - Bránu Indie či bollywoodské filmové ateliery. Tip, který v průvodcích nenajdete, je bombajská prádelna. Je to v podstatě malé město ve městě, kde lidé perou, barví a suší prádlo a také zde bydlí. Při návštěvě prádelny buďte opatrní a předem se domluvte na ceně a jasných podmínkách s místním průvodcem. Je to však zážitek, který stojí za to. K cestování po Bombaji doporučujeme využít rikši a taxi - také za předem domluvené ceny.
Mahabalipuram
Mahabalipuram (či též Mamallapuram) je malebné kamenické městečko, které se nachází na východním pobřeží Indie asi 60 km jižně od města Chennai (Madras). Z Madrasu pravidelně vyplouvají lodě na Andamanské ostrovy. Čas mezi zakoupením lístku a vyplutím je ideální strávit právě v Mahabalipuramu. Je to poklidné městečko plné neuvěřitelně zručných kameníků, kteří jsou schopni vyrobit z různých druhů kamene vše od drobných a jemně zdobených náušnic a šperků až po monumentální sochy. Klepání jejich kladívek a dlát je slyšet do pozdních večerních hodin. Najdete zde také chrám tesaný do skály a pláž, která je hezčí a čistější než u Chennaie.
Andamanské ostrovy
Andamanské ostrovy leží v Bengálském zálivu mezi Indií na východě a Myanmarem na západě. Většina z nich však patří Indii. Na jejich návštěvu se vyplatí vyhradit si zhruba měsíc času (na další dobu nezískáte povolení k pobytu) a cestovat mezi jednotlivými ostrůvky a vychutnávat si jejich specifickou atmosféru a nádherné pláže. Havelock je z nich nejobydlenější a nejlépe vybavený. Najdete zde však ostrůvky a pláže, které jsou prakticky prázdné. Některé z nich nabízejí kouzelné potápění či šnorchlování v čistých korálových útesech plných barevných ryb a dalších vodních tvorů. Pokud cestu tam zvolíte po moři, můžete se během třídenní plavby seznámit s dalšími cestovateli. Na hlavní ostrov Port Blair se můžete dopravit také letecky.
Cestovní doklady a víza
Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Indické vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronického turistického víza (tzv. eTV) obdrženého emailem. Vízum si musí občan ČR obstarat ještě před odjezdem do Indie, obdržet jej až při příjezdu na hraničním přechodu není možné. Detailní informace najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí zde.
Reviews
There are no reviews yet.