Guatemala

Guatemala

Informace k destinaci

Základní údaje

Hlavní město: Ciudad de Guatemala
Rozloha: 108 889 km²
Nejvyšší bod: Tajumulco (4220 m n. m.)
Časové pásmo: -6
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 15 mil.
Hustota zalidnění: 135 ob. / km²
Jazyk: španělština
Národnostní složení: 59, 5% mestici, 9% Kicheové, 8,5% Kachiquelové, 8% Mamové, 6,5% Kekchiové, 8,5% ostatní Mayové
Náboženství: římští katolíci, protestanté
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: guatemalský quetzal

Základní charakteristika

Sousedními státy Guatemaly jsou Belize, Salvador Honduras a Mexiko. Její břehy jsou omývané Karibikem a Pacifikem . Název Guatemala pochází od indiánského slova v nahuatlu Cuauhtemallan, které znamená místo (země) obklopené stromy (lesy), protože téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy.

Historie

První lidé se na území dnešní Guatemaly pravděpodobně usadili už kolem roku 12 000 př. n. l. Největšího rozkvětu země dosáhla za mayské civilizace kolem roku 250 n. l. Se zánikem klasické mayské epochy (asi v roce 900) pak skončila i největší sláva starověké Guatemaly.  Střediskem, kde mayská civilizace vznikla, byla s největší pravděpodobností krajina severovýchodně od jezera Petén Itzá, tam, kde byly nalezeny zříceniny velkých měst - Tikalu a Uaxactúnu. Období španělské kolonizace se datuje od roku 1524, kdy Pedro de Alvarado se zhruba 600 vojáky porazil malou armádu Kicheů a poté i mnohem větší armádu. Španělé si tak podrobili indiánské obyvatelstvo,  Do země se společně s nimi dostalo katolické náboženství, které však místní obyvatelstvo oživilo o mayské obřadní prvky. Nezávislost byla vyhlášena v roce 1821. Kreolové se tehdy vzboužili proti Španělům. Ale to nikterak nepomohlo Indiánům. Od roku 1960 d roku 1996 v zemi zřuila občanská válka. Mírové dohody byly podepsány až v roce 1996.

Guatemala je rozvojový zemědělský stát. Těží se tu ropa, na jižní vysočině se pěstuje nejdůležitější plodina - káva, dále  cukrová třtina, banány, bavlna, kukuřice, kakao, citrusy a ananasy.  Významná je těžba dřeva, hlavně mahagonu a cedru.

 

Je to sytě zelená krajina, střídají se tu hory, Kordillery, údolí, nížiny, vulkanická pásma, borové háje, políčka kukuřičná pole, všude narazíte na obrovské kulturní, přírodní a historické bohatství. V deštných pralesech se ukrývají a vynořují mayské chrámy.  Polovina obyvatel jsou domorodci. Všude jsou stopy  po koloniální éře.  Co však dělá Guatemalu jedinečnou, jsou její obyvatelé. Je to země pro dobrodružné povahy, které chtějí stále něco objevovat. 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5