Filipíny

Filipíny

Zkuste si představit stát rozkládající se na více než 7000 ostrovech, olemovaný bílými plážemi a obklopený korálovými útesy, s horami zkultivovanými do terasovitých rýžových políček, pralesy s endemitickými druhy jako například drobným nártounem a přes 100 milióny úsměvů úžasných místních obyvatel, kteří údajně patří mezi nejšťastnější na světě. To vše jsou Filipíny, země která rozhodně stojí za objevení.

Informace k destinaci

Úvod

Rozloha: 300 000 km²
Počet obyvatel: 102,6 miliónu
Politické uspořádání: prezidentská republika
Náboženství: římskokatolické (80%), další křesťanství (10%) islám (5%), buddhismus a ostatní (5%)
Úřední jazyk: filipínština, angličtina

Počasí

V tropickém podnebí Filipín se můžete z teplého počasí těšit po celý rok,  průměrné denní teploty se pohybují mezi 28 až 37° C.  Během roku se střídá období dešťů (červen až září) a období sucha (listopad až květen). Nejteplejší a nejsušší období bývá v dubnu a květnu. V severní polovině země se mohou od května do dubna objevovat tajfuny, kterých ročně udeří kolem dvaceti.

Kdy nejlépe jet

Ideálním obdobím pro návštěvu Filipín je období bez tajfunů od září do května, nejchladnějším obdobím bývá prosinec až únor, v období svátků je však rozumné sehnat ubytování nebo dopravu v předstihu.

Zdraví

Ve velkých městech je zdravotní péče na dobré úrovni, existují zde i kliniky specializující se na cizince, bývají však drahé, doporučujeme proto před cestou uzavřít cestovní pojištění. Ve vzdálených a vesnických oblastech se vám však dostane jen základní péče.
Vyhýbejte se stravování z pochybných zdrojů, ryb nebo mořských plodů, které byly skladovány na slunci a kohoutkové vodě.
Při cestě na Filipíny nejsou při příletu z ČR vyžadována žádná povinná očkování. Přesto necháváme na uvážení každého, zda se bude očkovat proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfus, případně na další onemocnění. Pro bližší informace prosím kontaktujte Centrum cestovní medicíny a pročtěte si na jejich stránkách obecné pokyny před cestou

Kultura

Pestrá historie s výraznými vlivy španělskými i americkými sice ovlivnila filipínskou kulturu, ale nesmazala její asijský ráz. V národní povaze je výrazný prvek přijímání života takového, jaký je. Žádný problém není příliš velký, aby se Filipínci přestali usmívat. K cizincům se chovají velmi mile a pohostinně. Případné problémy se snažte řešit s úsměvem, protože pokud donutíte Filipínce "ztratit tvář", daleko se nedostanete. Filipínci také velmi rádi slaví a často narazíte na různé místní festivaly.

Filipínská kuchyně sice není vyhlášená, ale pokud se dobře připraví, překvapí vás svou chutí. Najdete v ní spoustu čerstvých ryb a tropického ovoce. Milovníci exotických pokrmů najdou po celých Filipínách místní speciality. Bohužel pro vegetariány se v filipínských jídlech často používá maso na úkor zeleniny. 

Peníze a měna

Filipínské peso (PHP) - aktuální kurz vůči koruně najdete zde.

První možnost směny peněz se cestovatelům naskytne na letišti, kde ale zpravidla nebývají výhodné kurzy. Výjimkou je údajně letiště v Manile. Ve velkých městech je pohodlné vybrat peníze z bankomatů, případně vyměnit peníze v bance nebo směnárně. Pro tento způsob jsou nejvhodnější americké dolary. Při výměně peněz v pouličních směnárnách si dejte pozor na možné triky směnárníků a vždy si před odchodem vlastnoručně přepočítejte obdržené peníze. Při cestách na venkov se raději předzásobte dostatkem místní měny.

Zkontrolujte si před odletem, že je vaše karta odblokována pro výběr v zahraničí a na místě se vyhněte situacím, kdy by vaše karta mohla být zneužita.

Upozornění

Filipíny jsou relativně bezpečnou zemí, ale mají i svou stinnou stránku, proto doporučujeme zvýšenou míru ostražitosti obzvlášť ve velkých městech a nočních hodinách. Nedoporučuje se měnit peníze na ulici, používat neregistrované taxíky, či následovat nebo přijímat jídlo nebo pití od příliš přátelského místního. Vzhledem k vyhlášené válce proti drogám není moudré u sebe skladovat nebo užívat jakékoli drogy. Do jistých oblastí obzvláště na jihozápadě Filipín se nedoporučuje jezdit, jelikož zde operují teroristické skupiny a cizincům hrozí únosy. Zkontrolujte si před odletem upozornění ohledně bezpečnostní situace na webu Ministerstva zahraničních věcí.

V období dešťů se před cestou informujte o situaci ohledně tajfunů. 

Praktické informace

Elektrické zásuvky: Elektrické napětí je 220 V a frekvence 60 Hz. Na Filipínách se používají zástrčky typu A, B i C, ve většině hotelů lze použít i české zástrčky, neplatí to však stoprocentně a někde budete nuceni použít adaptér, který se však dá sehnat i na místě.

Toalety: Na Filipínách se můžete často setkat s kombinací západní záchodové mísy a asijského kyblíčkového splachování a omývání. Na veřejných místech je lepší být připraven a přinést si svůj vlastní toaletní papír.

Internet: Ve velkých městech je internet běžně dostupný v internetových kavárnách, k wi-fi zdarma se připojíte v hotelích nebo nákupních centrech. Kvalita internetového připojení však není valná, obrňte se trpělivostí.

Alkohol: Alkohol je velmi levný, obzvláště místní rum nebo whiskey. Setkáte se i s místními víny nebo pálenkami z cukrové třtiny nebo palmy. K alkoholu se často konzumují malé pochutiny.

Zajímavá místa

Čokoládové kopce

Chocolate Hills, jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů na Filipínách, leží uprostřed krásného jihovýchodně ležícího ostrova Bohol. Je tu přes 1200 kopečků, vysokých mezi 50 až 120m. Na konci období sucha - v dubnu až květnu - zelený porost na kopcích usychá a dává kopečkům hnědou barvu. Ta dala této oblasti jméno - čokoládové kopce.

Dle geologů jsou kopce vytvořeny zvětráváním vápenců ležících na těžkém jílu.

Nicméně... pověst má mnohem barvitější vysvětlení vzniku hor. Traduje se, že kopce jsou trosky pozůstalé po boji dvou obrů. Několik dní bez přestávky po sobě házeli tito obři skály, až se oba značně unavili. Nakonec se spřátelili a bojiště společně opustili. Nově vzniklé kopce tu zústaly němými důkazy tohoto boje...

Palawan

Ostrov, který se pravidelně umísťuje na čele žebříčků s nejlepšími ostrovy na světě. Je to zejména proto, že zde každý najde to, co si přeje: krásné pláže, pěkné šnorchlování, lodní a pozemní výlety, vodopády, džungle, druhou nejdelší podzemní řeku na světě, kmeny původních obyvatel žijící v horách a v lesích, jeskyně a nádhernou přírodu. Ať už hledáte komfort pro turisty s vyhlášenými restauracemi či naopak místa, kam se turismus ještě nedostal, Palawan si jistě zamilujete.

Šnorchlování

Krásné korály kolem Filipín z nich dělají jednu z prvotřídních šnorchlovacích destinací, kde se můžete vznášet mezi tropickými rybkami, mořskými želvami i žraloky velrybími. Míst s nezapomenutelným šnorchlováním je opravdu mnoho, za všechny vyberme třeba Coron na ostrově Palawan, kde se můžete plavat u korálového útesu plného života, nad vrakem lodí z druhé světové války, v čistých jezerech a když vás šnorchlování omrzí, můžete si odpočinout na jedné z bělostných pláží. Coron je také skvělá destinace pro potápěče.

Zavěšené rakve v Sagadě

V Sagadě na ostrově Luzon žije etnikum Igorot, proslulé svými unkátními údajně více než 2000 let starými pohřebními zvyky. Své mrtvé v fetální poloze zavěšují v rakvích vysoko na útes, kde jsou údajně blíže nebi a svým předkům. Existují i prozaičtější vysvětlení - v dobách lovců lebek lidé zavěšováním chránili své zemřelé před zneuctěním a zavěšené tělo se také rozkládá pomaleji než tělo  pohřbené v zemi.

Slumy v Manile

Ne vždy jsou Filipíny jen pláže a kokosy s brčkem. Manila nebývá většinou na seznamu toho, co musíte v životě vidět. Většinou je vnímána jako chaotické a ne příliš bezpečné velkoměsto. Ponořte se ale s místními průvodci do života manilských slumů a objevte samostatně žijící organismus v tomto velkoměstě. Zjistíte, jak a v čem zde lidé žijí a téměř z ničeho si vydělávají na své skromné živobytí například recyklací odpadků, vařením jídla ze zbytků, které se sem dostanou z fastfoodů, nebo i prodejem svých orgánů.

Kontakty

Důležitá telefonní čísla 
záchranná služba a rychlá policejní asistence (Emergency Network Philippnies-ENP) 117, Filipínská národní policie 7230401, 7253245, hasiči 8162553 nebo 818 5150
 
Zastoupení Filipín v ČR
Velvyslanectví Filipínské republiky
Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1
Telefon: +420224216397, +420224216385
 
Zastoupení ČR na Filipínách
Embassy of the Czech Republic
Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, 1226 Manila
Telefon: +632/8111155, 8111156 
Nouzová linka: +63/9189905778

Co s sebou

Na Filipínách je tropické vlhké podnebí, doporučujeme proto lehké a vzdušné oblečení a obuv, která větrá. Přibalte si samozřejmě i opalovací krém.

Cestovní doklady a víza

Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od vstupu na území. Pro občany ČR je platná dohoda o bezvízovém pobytu nepřesahujícím 90 dní.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Zajímavosti

Filipíny jsou pátým nejpočetnějším anglicky mluvícím národem, takže se pokud umíte anglicky, nemusíte se bát v Asii tak obvyklé jazykové bariéry.
Můžete se zde setkat se zajímavým dopravním prostředkem zvaným jeepney, což je v podstatě předělaný a pomalovaný americký jeep, který zde Američané přivezli během druhé světové války.
Filipínci jsou nadšenci do sociálních sítí, selfie a karaoke.
Podle toho, jak je filipínská vlajka (která se mimo jiné svými tvary i barvami podobá vlajce české) pověšená, poznáte, jestli je země ve válečném stavu nebo v míru. Pokud je mír, vlaje modrým čtyřúhelníkem nahoru, pokud je ve válce, je nahoře červená.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5