Bali

Bali

„Ostrov Bohů“, jak se Bali přezdívá, patří do největšího ostrovního státu světa – Indonésie. Díky krásné exotické přírodě je jednou z nejvíce turisty vyhledávanou destinací. Hinduistické Bali nabízí krásné pláže pro příjemné relaxování i surfování, spoustou turistických atrakcí i poznání úžasné kultury. Možná jsou to přátelští lidé, vlivy duchů nebo náklonnost všudypřítomných Bohů, kteří nutí návštěvníky k opakovaným návratům do této sluncem prozářené země.

Informace k destinaci

Základní informace

Hlavní město: Denpasar
Hranice: ostrovní stát součástí Indonésie
Rozloha: 5 732 km2
Počet obyvatel: 4,22 milionu obyvatel
Jazyk: indonéština, balijština
Náboženství: balijský hinduismus

Kdy nejlépe jet

Bali má tropické klima s celoročními průměrnými teplotami kolem 30°C. Ve vnitrozemí jsou však teploty nižší a mohou klesnout až na 15°C. Jsou zde dvě roční období. Období sucha – od května do října a období dešťů – od listopadu do března. Tropické deště nejsou stejné jako v našich krajích. Často jde o krátký a intenzivní déšť, který lze předvídat, protože bývá pravidelný v určitou denní dobu. Po deštivé přeháňce obvykle opět vysvitne slunce. Vlhkost vzduchu se mění dle ročního období. Pohybuje se obvykle kolem 80 – 100%. Sever ostrova je vlhký s častými mlhami, východní pobřeží bývá suché a slunečné.

Časový posun oproti ČR

+ 7 hodiny v zimním čase / + 6 hodiny v letním čase

Měna

indonéská rupie (IDR), 1 000 IDR = 1,8 Kč

Praktické informace

Bezpečnost
Bali je poměrně bezpečnou zemí. Ale i přesto doporučujeme si dávat pozor na drobné krádeže, které se mohou naskytovat v místech se zvýšenou koncentrací osob. Dále je dobré udělat si kopii všech důležitých dokladů, jako jsou cestovní pasy atd.
   
Jak se správně chovat
Etiketa chování
Na Bali byste se měli chovat stejně jako v jakékoliv jiné hinduistické zemi. Měli byste respektovat místní tradice a chování, být zahaleni v památkách a vhodně se oblékat.
  
Elektřina
Standardní napětí v Indonésii je 220 – 240 V. Zásuvky na Bali mohou být stejné jako v České republice nebo se všeobecně v Malajsii setkáte s typem zásuvky G o třech kolících. 
  
Banky, měna
Výměna peněz je možná po příletu na letišti nebo v jakékoliv směnárně či bance kdekoliv na ostrově. Na směnu doporučujeme USD nebo EUR. Bankomaty jsou umístěny téměř po celém Bali. 
  
Stravování
Indonéská kuchyně je proslulá svou výbornou chutí plnou koření. Základem místních jídel je rýže, případně nudle ochucené různými omáčkami. Masa na talíři moc není. Ryb a mořských plodů je naopak dostatek a jsou vždy čerstvé. Jídla bývají povětšinou ostrá. Místní specialitou je např. tzv. nasi goreng. Při stravování na ulici je důležité dbát na opatrnost. Obecně platí, že tepelně upravovaná jídla přímo před Vámi jsou bezpečná a zdraví neškodná. V mezinárodních hotelech jsou většinou indonéská i kontinentální se zárukou kvality a hygieny. Doporučujeme pít nápoje v originálním balení. 
   
Internet / Pošta
Internet
Internet je možné použít v hotelu, přes wi-fi a nebo přes místní připojení k Telkomnet nebo k ISP Indosatnet. Pokud nemáte svůj počítač, můžete využít internetových kaváren, které jsou ve velkém počtu po celém Bali.
   
Pošta
K zasílání pohledů či dopisů je možné využít služeb hotelové recepce nebo místní poštu. Objemné balíky je možné zaslat lodní dopravou, což je ale poměrně drahé.

Očkování

Na Bali není povinné žádné očkování. Pokud přijíždíte z destinace s endemickým výskytem žluté zimnice (Afrika, Jižní Amerika), tak je očkování proti žluté zimnici povinné. V tomto případě sebou musíte mít i mezinárodní očkovací průkaz. Žádné další očkování není povinné. Doporučujeme preventivně následující očkování:

hepatitida A (pro delší pobyt doporučujeme i B) – dvě dávky (druhá dávka po 6 až 12 měsících) břišní tyfus (očkování 10 – 14 dnů před odletem) překontrolovat si očkování proti tetanu (každých 15 let do věku 60 let)

Přesto doporučujeme kontaktovat nebližší očkovací centrum a sjednat si osobní schůzku, kde Vám poradí jaké je vhodné očkování přímo pro Vás.

Zajímavosti

Ostrov Bali
Bali je nádherná směs bohaté zelené přírody a pestrosti barev ostrova. Právě proto je to asi nejvíce navštěvovaný ostrov Indonésie.
   
Sopka Gunung Agung
Sopka Gunung Agung se svými 3 142 m tvoří nejvyšší vrchol Bali. Pro místní hinduistické obyvatelstvo je nejposvátnější horou. Nížiny sopky jsou obklopeny rýžovými poli. Ze sopky lze pozorovat romantický východ slunce. Naše CK organizuje i zájezd za sopkami.
   
Chrám Tirta Empul
Tirta Empul je poustní místo Balijců. Podle legendy se zde nachází posvátné prameny, které vyléčí všechny tělesné neduhy. Kolem chrámu je spoustu obchůdků.
   
Národní park Západní Bali
Park má rozlohu cca 760 km² a pokrývá téměř celou západní část ostrova. Nabízí pestrou přírodu – bažiny, deštný prales, savanu i monzunové lesy. Zahlédnout zde můžete více než sto druhů ptáků. Velmi oblíbeným místem je ostrůvek Pulau Menjangan, který nabízí nádherné korálové a skalnaté útesy. Je to nádherné místo pro potápění a šnorchlování.
   
Bali Bird Park
Bali Bird Park poskytuje útočiště téměř 1000 ptáků nejen z Indonésie, ale také z Afriky a Jižní Ameriky. Roste zde více než 2000 tropických rostlin, včetně 50 druhů palem.
   
 

Vízová povinnost

S platností od 10. června 2015 zrušila Indonéská republika vízovou povinnost pro občany České republiky, kteří hodlají zemi navštívit jako turisté a jejich pobyt nepřesáhne 30 dní. Pro vstup do Indonésie tak čeští občané nebudou potřebovat víza za předpokladu, že budou splňovat následující podmínky:

  • účelem pobytu bude výlučně turistika;
  • vstup na území Indonéské republiky se uskuteční na jednom z pěti mezinárodních letišť (Soekarno Hatta – Jakarta, Ngurah Rai – Bali, Kualanamu – Medan, Juanda – Surabaya, Hang Nadim – Batam) či jednom ze čtyř mezinárodních přístavů (Sri Bintan Pura – Tanjung Pinang, Batam Center – Batam, Sekupang – Batam, Tanjung Uban – Tanjung Uban );
  • doba pobytu nepřesáhne 30 dnů od vstupu na území.

Tento druh pobytu nebude možné měnit a nelze jej ani prodlužovat.

Důležité kontakty

Velvyslanectví Indonéské republiky v ČR
Nad Buďánkami II/7
150 00 Praha 5
Email: informace@indonesian-embassy.cz
Tel.: (+420) 257 214 388 / 90
   
Honorární konzulát ČR na Bali
Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur – Bali
Telefon: +62/361 286465
Email: Bali@honorary.mzv.cz 
Vedoucí úřadu: Graham James
Provozní hodiny: Po – Pá 08:30 – 12:00, 13:00 – 16:00

Podrobné informace o aktuálních podmínkách vstupu, bezpečnostní situaci, celních a devizových předpisech a doporučení turistům naleznete na www.mzv.cz (zdroj výše uvedených informací).

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review

1 2 3 4 5