Průvodce Kolumbie, Peru, Mexiko, Kostarika, Ekvádor
Myslím, že cestovatelem se už člověk narodí. Už jako malý kluk jsem dokázal strávit celé hodiny prohlížením atlasů, hltal jsem všechny tehdy dostupné cestopisy a z televize mě máloco dokázalo tak zaujmout, jako dokumenty z geografie a historie. Od malička jsem zvláštním způsobem tíhl k překročení vlastního horizontu. A na gymnáziu bylo to tíhnutí již natolik silné, že jsem si v 18 letech postavil hlavu, přerušil na dva roky studium a vyrazil do Izreale - na svou první velkou cestu, která se v mém životě stala zásadním mezníkem. Nejen proto, že mě podnítila hlouběji přemýšlet nad složitostí dějin lidského rodu, nad perspektivami mezilidského soužití a mezikulturního dialogu, ale především proto, že předznamenala všechny mé další cesty a dala jim směr.
A tak jsem po návratu do České republiky a po dokončení střední školy absolvoval studium religionistiky, které mě přivedlo k terénním výzkumům v Sýrii i k semestrálnímu studiu v Turecku. Ze všeho nejvíc z celého „izraelského období“ mě však poznamenala zkušenost téměř ročního soužití s komunitou imigrantů kečuánských Indiánů z Bolívie v „jejich“ čtvrti v jižním Tel-Avivu. Osvojil jsem si tehdy jejich domorodý jazyk – kečuánštinu (kdysi úřední jazyk říše Inků, kterým dodnes hovoří většina obyvatel peruánských a bolivijských And) a s opravdovým zájmem se začal věnovat problematice revitalizace indiánských jazyků. Tento zájem se postupně stal vášní, jež vyústila ve studium etnologie s osobním zaměřením na lingvistickou antropologii. Teprve zde se mi skutečně otevřely brány do světa, ve kterém jsem doslova našel sám sebe.
Většina přátel a známých si mě dnes spojuje s Indiány, někteří jsou dokonce přesvědčeni, že jsem v minulém životě musel být jedním z nich. Pravdou je, že během svých terénních výzkumů jsem se mezi nimi cítil jako ryba ve vodě. Během posledních deseti let jsem měl možnost procestovat a poznat značnou část amerického kontinentu od Kanady, přes USA, Mexiko, Kostariku, Panamu, Kolumbii, Ekvádor až po Bolívii, přičemž jsem se seznámil s životem, dějinami a kulturou více než dvaceti domorodých etnických skupin. Mezi některými jsem pobýval pár týdnů, mezi jinými celé měsíce. Mezi všemi jsem však poznal zajímavé a skvělé lidi, často i opravdové přátele, bez nichž si svůj život již nedokážu dost dobře představit. Zájem o indiánské jazyky mi otevřel dveře nejen k hlubšímu pochopení jejich kultur, ale především ke každodennímu životu domorodých komunit se všemi jejich radostmi i starostmi; se všemi jejich problémy, kterým čelí i nadějemi, které jim pomohly přežít celá staletí útlaku, vykořisťování a diskriminace a které z nich v současnosti činí doslova bojovníky za lepší svět.
To co mě po všech těch letech zkušeností a kontaktu s Indiány opravdu oslovilo, je jejich vytrvalá rezistence, kdykoli dojde na otázku ohrožení ekosystému na jejich územích a celkově jejich starost o budoucnost naší planety jako takové. Osobně v jejich kulturách, které v sobě nesou celou řadu cenných znalostí světa přírody i praktických dovedností vycházejících z tisíciletého procesu adaptace na rozmanité přírodní podmínky amerického kontinentu, vidím zdroj obrovské inspirace. A jejich snahu zachovat z tohoto svého kulturního dědictví, co se dá a zároveň jejich touhu se s ním sdílet s širším světem, vidím nejen jako cosi sympatického, nýbrž i jako docela naléhavou výzvu. Proto jsem se v nedávné době rozhodl pro spolupráci s Indiány z oblasti subandské Amazonie a kolumbijských And na projektu, jehož cílem je s využitím současných možností audiovizuálních technologií transmisi jejich kultur co nejvíce zefektivnit a zároveň zviditelnit jejich úsilí o záchranu celých ekosystémů. Pokud se tedy rozhodnete jet do zemí Latinské Ameriky se mnou, docela významně mě v této mé spolupráci s indiánskými přáteli podpoříte a sami tak dostanete příležitost těmto jejich snahám přispět svým osobním zájmem. Myslím, že i šetrná ekoturistika se může stát zajímavou příležitostí autentického mezikulturního setkání a vzájemného obohacení, proto jsem se rozhodl i ke spolupráci s CK Mandalou, která se právě takovýto druh zkušenosti a zážitku snaží zprostředkovat.
I když si na cestách často rád dopřeji samotu a utíkám se do míst naplněných klidem, jsem od přírody společenským člověkem, který se s nadšením sdílí s druhými. Rád se s vámi podělím o své poznatky a seznámím vás s místy a lidmi, jež mnozí znají pouze z cestopisných knížek či dokumentárních filmů. Ať už se tedy rozhodnete se mnou jet do Peru, Kolumbie, Kostariky či Mexika, poznáte Ameriku z poněkud neobvyklého úhlu. Klasika těchto zemí rozhodně na programu chybět nebude, dostanete se však daleko za hranici stereotypů i vyšlapaných tras běžných cestovních kanceláří. Poznáte poslední výspy panenské divočiny a objevíte nespoutanou krásu monumentálních velehor, náhorních plošin i tropických nížin, deštných pralesů a řek, dramaticky tvarovaných pouští i rajských pláží, panoramatických výhledů do rozlehlých údolí i impozantních roklin s vodopády. Dostanete se do nitra indiánských vesnic i do blízkosti jejich posvátných míst; proniknete do tajemství předkolumbovských památek a vedle klasických a obligátních turistických lokalit poznáte i méně známá zákoutí současných latinskoamerických měst. Seznámíte se nejen s koloniální a moderní historií navštívených zemí, nýbrž i s jejich domorodými kořeny, prastarými kosmologiemi, očistnými obřady, lidovými řemesly, exotickou gastronomií i tradiční medicínou. Jsem přesvědčen, že se naše společné cesty stanou vzájemnou inspirací – zdrojem energie pro váš všední život a motivací pro mou další práci. Počítejte s tím, že se pravděpodobně stanou vaším celoživotním zážitkem a pro ledaskoho možná i novým začátkem. Ovšem vůbec tím nejcennějším na našich cestách budou nesčetná mezilidská setkání, vřelé úsměvy lidí tolika kultur, které se vryjí hluboko do srdce; nová a překvapivá přátelství, která vás s danými zeměmi spojí na mnohem delší dobu, než kterou skýtá samotná dovolená.