Tajemné kouzlo NEPÁLU

Nepál

za

45 900

/osoba (1 720 €)

Termíny

  • od 22. 10. 2021 - do 03. 11. 2021 (kód: 2110NENEPZ01)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Petra Obrovská

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty ID cesty: 1811NENEPZ01
Na této aktivní poznávací cestě Nepálem se zamilujete hned několikrát. Do královského města Bhaktapur a jeho chrámů, uliček a vyřezávaných ornamentů, do nádherné přírody podhůří Himaláje na treku mezi horskými vesničkami s výhledy na zasněžené vrcholky, do pohodového města Pokhara a projížděk loďkou po jezeře ke chrámu v jeho středu, do drsného kouzla oblasti Mustang, kde do pusté rozlehlé krajiny prosákl vliv buddhismu i původního náboženství bön a snad i do prašného Káthmándú a mumraje okolo jeho významných náboženských míst. A v neposlední řadě i do úsměvů místních obyvatel, všudypřítomných modlitebních vlaječek a zážitků, které může připravit jenom Nepál.
 
Co uvidíme a zažijeme:
  • Královské město Bhaktapur - kouzelné místo s chrámy a malebnými uličkami, kde se zastavil čas a kde můžete obdivovat řemeslnou zručnost dřevořezbářů, hrnčířů i malířů.
  • Pokhara - místo jako stvořené k odpočinku, projížďkám loďkou po jezeře zasazeném mezi horami, krátkým výletům do okolí ale i k nákupům a večeřím v dobrých restauracích. Zde budeme mít možnost užít si i masáží, jógy, ozdravných programů apod.
  • Trek Ghandruk - Ghorepani - Poonhill - Tatopani - 2,5 denní trek do lůna himalájské přírody nás zavede mezi horské vesničky, skrze rododendronové lesy a kolem výhledů na horské velikány. Náročnost treku si můžeme snížit najmutím nosičů. Ti, kteří nebudou chtít trek absolvovat, mohou zůstat v Pokhaře a připojit se ke skupině v Tatopani, kde všichni zrelaxujeme v horkých pramenech.
  • Mustang - drsná oblast s nepopsatelným kouzlem, kde se mísí buddhismus s posvátnými místy hinduismu, které dominují horské masivy Dhaulagiri a Annapurny a údolí řeky Kali Gandaki a kde místní lidé stále žijí tradičním skromným způsobem života v malebných vesnicích. Navštívíme zde vesnici Marfa s buddhistickým klášterem, vesnici Kagbeni s hliněnými domy, posvátné místo Muktinath a vesnici Jharkot stojící na skále.
  • Káthmandú - prašné hlavní město si zamilujete a nebo taky ne. Každopádně zkušenost s Káthmandú je vždy intenzivní. Navštívíme buddhistickou stúpu Swayambhunath a chrám s pohřebními hranicemi Pashupatinath. Zájemci mohou prozkoumat Kátmándú i více a zařadit se mezi dav kroužící kolem stúpy Boudhanath nebo se vydat na historické náměstí s prvotřídním muzeem v Patan.
... a mnoho dalšího.
 
CENA ZAHRNUJE

Lokální přelety
Ubytování se snídaní / 6 nocí
Ubytování bez snídaně / 6 nocí
Zákonné pojištění CK
Transport po celou dobu pobytu
Permity a vstupné uvedné v programu
Lokálního zkušeného anglicky mluvícího průvodce
Česká průvodkyně
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenku Praha - Kathmándú - Praha (Letenku pro vás zajistíme, cena se bude pohybovat dle nabídky v době zakoupení - cca 16 - 20 000 Kč.)
Snídaně mimo uvedeného, obědy, večeře
Soukromé cestovní pojištění
víza - platí se na místě při příletu - 25 USD
nosič na treku (cca 750kč/osoba za trek)
Spropitné průvodci, nosičům, řidičům...
Program mimo uvedeného (v itineráři uvedeno jako "pro zájemce")
 
Doporučené kapesné je v průměru 350 kč na den

 

Den 1
Přílet do Kathmandu, přesun do nedalekého královského města Bhaktapur pocházejícího ze 7. století., ubytování, odpočinek, případně procházka po středověkých náměstích ozdobených chrámy a po úzkých uličkách mezi cihlovými domy. Noc Bhaktapur.

Den 2
Prohlídka Bhaktapuru, jeho chrámů, architektonických a řemeslných památek a náměstí hrnčířů. Zájemci mohou navštívit místní muzea umění a řemesel (není v ceně programu). Noc Bhaktapur.

Den 3
Celodenní přesun do podhůří Himalájí do malebného města Pokhary, podvečerní procházka kolem jezera či romantická projížďka lodičkou. Noc Pokhara.

Den 4
Kouzlo Pokhary objevili v sedmdesátých letech hippíci, kteří sem přijížděli na pár dní, ale zůstávali celé měsíce. Město se rozkládá kolem velkého malebného jezera v podhůří Himalájí. Před úsvitem se vydáme se na jednu z nejúžasnějších vyhlídek v okolí - Sarangkot, odkud je krásný výhled na Annapurny. Poté si půjčíme na jezeře Phewa loďku a navštívíme ostrovní chrám Varáhi ve středu jezera. Po zbytek dne bude naším cílem relaxovat, odpočinout si před nadcházejícím trekem a užít si atmosféru Pokhary. Program bude volný a každý může čas využít dle své libosti k procházkám kolem jezera, k výletům na kole, objevování místní kuchyně či masážím. Možnost zanechání části zavazadel v hotelu v Pokhaře. Noc Pokhara.

Den 5
Brzy ráno začneme 4-5h cestu džípem přes nepálský venkov s terasovitými políčky do Kimche, odkud začneme 4-5h trek (720m převýšení) přes malebnou vesnici Ghandruk, kde se naobědváme, krásným lesem do vesnice Tadapani, odkud jsou nádherné výhledy na himalájské vrcholy. Cesta je ze začátku spíše po rovince, poté mírně do kopce s občasnými prudšími částmi, které vedou po kamenných schodech. V Tadapani strávíme první z několika nocí v horské chatě a budeme moci pozorovat úchvatný západ i východ slunce na pozadí velehor. Zde už se ochladí, přes den nám bude příjemně, ale večery bývají chladné. Ve společné místnosti bude u kamen teplo ale základní pokoje nemají topení. Ve spacáku a pod dekou je ale na spaní příjemně. Nejvyšší nadmořská výška dne: 2630 m.n.m.

Den 6
Dnes se vydáme nahoru dolů kvetoucím rododendronovým lesem, skrze malebná osídlení a přes strmé horské planiny z Tadapani do Ghorepani. Budeme li mít štěstí, potkáme na cestě zvonící karavanu koníků nesoucích náklad, a čím výše budeme, tím více nás budou doprovázet výhledy na zasněžené horské vrcholy a modlitební praporky. Náročnost: 710m výstup, 550 m sestup, cca 6-7h. Dnešní den vede lesem zejména po kamenných schodech nahoru a dolů, na konci budeme přecházet travnatý hřebem a sestoupíme kousek do Ghorepani. Noc Ghorepani. Nadmořská výška, ve které budeme spát: 2630 m.n.m.

Den 7
Vstaneme ještě za tmy (kolem 5h ráno) a vyrazíme na asi hodinový výšlap na vyhlídku Poonhill (3210 m.n.m.). Zde můžeme sledovat úchvatný východ slunce a hory postupně se zalévající ranním sluncem. Nabídne se nám zhruba 180° výhled na Himaláje. Po snídani v hotelu se vydáme na dlouhý sestup do Tatopani. Během cca 7h sestoupíme 1750m a vystoupáme 140m. Kromě prudšího sestupu po schodech na začátku a u konce trasy vede cesta převážně mírně dolů nebo po rovince. Krásně uvidíme, jak se s klesající nadmořskou výškou mění rostlinstvo a pěstované plodiny. Od holých strání a jehličnanů nahoře, přes pole s obilím až k pomerančovníkům a banánovníkům dole. Budeme procházet horskými vesničkami a v závěru se nám otevře výhled na údolí řeky Kali Gandaki, kde dole v Tatopani odpočineme unaveným nohám v horkých pramenech. Noc Tatopani (1190 m.n.m.).

Den 8
Zhruba půldenní cesta džípem z Tatopani do Marfy, malebné vesnice s unikátním systémem kanálů a kamenného dláždění, známé svými kvetoucími jabloňovými sady a výrobou cidru a jablečné brandy. Prohlédneme si vesnici a nádherný klášter, odkud je krásný výhled na stupňovité domy s plochou střechou, kde místní suší dřevo a údolí reky Kali Gandaki. Bude-li to možné, můžeme se zúčastnit večerní meditace v klášteře nebo se podívat na výrobu v distilerii. Nebo jen odpočívat a dát si jednu z místních jablečných specialit. Dnešním přesunem projedeme nejhlubší údolí světa mezi horskými masivy Annapurny a Dhaulagiri a dostáváme se do oblasti Mustang, kde se krajina bude postupně měnit v pustou hornatou poušť, kde kromě oáz u vesnic rostou jen pichlavé přízemní keříky a silný vítr jen dotváří surreálnou atmosféru tohoto místa. Noc Marfa (2650 m.n.m.).

Den 9
Po náročných dnech si naordinujeme ranní odpočinek v Marfě, kolem oběda se přesuneme cca 1,5-2h džípy do Kagbeni, které na nás dýchne svou středověkou atmosférou a stísněnými uličkami vinoucími se mezi hliněnými domy. Potkáme se s mužským i ženským ochráncem vesnice a prohlédneme si místní klášter. Pro zájemce výlet do nedaleké vesničky Tiri nebo na vyhlídku nad Kagbeni, odkud můžeme dohlédnout do oblasti horního Mustangu. Kdo chce, může zkusit štěstí při hledání fosílií v kamenitém korytě řeky. Noc Kagbeni (2804 m.n.m.).

Den 10
Ráno navštívíme poutní místo hinduistů i buddhistů Mukhinath, které se nachází v 3 800 m n.m. Na tomto místě je 108 pramenů ledové vody, které vytékají z bronzových hlavic. Poutníci přicházejí a omývají touto vodou celé tělo, aby smyli všechny karmické hříchy tohoto života. Vezměte si s sebou plavky a sarong (upozorňujeme však, že voda teče z ledovce). Sejdeme dolů do vesnice Jharkot, postavené na strmé skále a projdeme se jeho uličkami, kde můžeme hledat známky původního animistického náboženství, které stále prosakuje do života lidí. Večer přesun do Jomsom. Noc Jomsom (2743 m.n.m.).

Den 11
Ranní scénický let, při kterém proletíme mezi himalájskými velikány do Pokhary. Volný program v Pokhaře, možnost nákupu suvenýrů, odpočinku, nebo třeba návštěvy tibetského uprchlického kempu či jednoho z muzeí (není v ceně programu). Noc Pokhara (922 m.n.m.).

Den 12
Přelet do Káthmándú. Návštěva buddhistické stúpy Swayambhunath. Odpoledne volný program - kdo bude chtít, může vyrazit na malý výlet do bývalého královského města Patan a na proslulém historickém náměstí “Durbar square” obdivovat úžasné středověké stavby, muzeum umění a nádherné chrámy zdobené pagodovými střechami, zařadit se do davu cirkulujícího kolem další stúpy Boudhanath v tibetské části města nebo si nakoupit suvenýry v turistické čtvrti Thamel. Noc Kathmandu.

Den 13
Jako ukončení cesty využijeme příležitosti setkat se zblízka se smrtí a navštívíme Pashupatinath Temple - nejstarší hinduistický chrám v Kathmandu, kde se (podobně jako v indickém Varanasí) konají pohřební hranice. Večerní odlet do Prahy.