Tropická pohoda poloostrova Yucatán

Mexiko

za

43 900

/osoba (1 612 €)

Termíny

  • od 12. 02. 2021 - do 25. 02. 2021 (kód: 2102MEYUPZ01)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Jakub Hutera

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty

Mayské pyramidy, karibské pláže, cenotes

 
Mexiko je bezpochyby barevnou, temperamentní, a rozmanitou zemí plnou přívětivých lidí, pohostinnosti, nezaměnitelné kuchyně, svérázného folklóru, voňavých tržišť a nepřebernou pokladnicí lidové kultury, řemesel a umění. Zemí, ve které se starobylé tradice snoubí s moderním způsobem života, předkolumbovské indiánské pyramidy s honosnými barokními chrámy, koloniální styl se současnou architekturou; ale také zemí nádherných rajských pláží, malebně drsných pouští, tropických pralesů i monumentálních vysokohorských masivů. Zkrátka – Mexiko je zemí pro exotickou dovolenou jako stvořenou.
Toto několikanásobně platí pro jeho jihovýchodní část tvořenou poloostrovem Yucatán. Pokud si přejete prožít dovolenou plnou intenzivních zážitků i tropické pohody, dovolenou, která vám přinese jak maximální kulturní obohacení, tak dokonalý odpočinek, tahle cesta na Yucatán vás rozhodně nezklame.
 
Do našeho programu jsme totiž zahrnuli vše, co si lze pod touto částí Mexika představit. Užijeme si pohodu i klid na rajských plážích Karibiku tzv. Mayské riviéry, zrovna tak jako noční život plný hudby a veselí v městečkách Playa de Carmen a Tulum. Navštívíme scenérické pobřežní přírodní rezervace s lagunami, podmořskými jeskyněmi a tunely ve Xcaret a Xel-há, seznámíme se s přepestrou mořskou faunou a zaplaveme si s delfíny, želvami a kapustňáky. Vychutnáme si jedinečnou atmosféru posvátného ostrova Cozumel, na který ještě pár sty lety Mayové vykonávali poutě do svatyň zasvěcených bohyni Měsíce a plodnosti Ix Chel. Vedle koupání a relaxace na pláži vám zde zajistíme možnost potápění (snuba, sea trek), možnost vzrušující výpravy na čtyřkolkách vnitrozemským pralesem ostrova k odlehlému jeskynnímu jezeru Caverna de Jade či účasti na večerním očistném obřadu mayské sauny.
Nepostradatelnou součástí dovolené bude samozřejmě i návštěva vnitrozemí poloostrova Yucatán, které bylo centrem rozkvětu posklasického období mayské kultury i bouřlivé koloniální historie, díky čemuž teď oplývá těmi nejimpozantnějšími památkami Mexika. Pronikneme do starých kamenných měst s monumentálními chrámovými pyramidami a honosnými paláci jako je Chichén Itzá, Uxmal či Ek‘ Balam, zavítáme ale i do vesnice současných Mayů a nahlédneme tak do života potomků této velkolepé civilizace. Necháme se okouzlit malebnými koloniálními městy Mérida, Valladolid či Izamal s jejich pestrobarevnými ulicemi, tradičními restauracemi, hospůdkami a bohatým folklórem, kde nebude chybět ani ochutnávka kvalitního mezcalu či tequily!
Kulturní vyžití bude zpestřováno návštěvami věhlasných yucatánských cenotes – krápníkových jezírek s křišťálově průzračnými vodami, které nám budou během našeho putování vnitrozemím průběžně skýtat milé osvěžení i spoustu zábavy.
Dovolenou zakončíme opět odpočinkem na pláži, tentokrát na Isla Mujeres – tropickém ostrově obklopeném korálovými útesy, jehož poklidná a pohodová energie nám poskytne ideální prostor pro strávení všech zážitků a zaručí nám skutečný restart po dovolené.
 
Cestu si užijete v malé skupince 6-8 účastníků.
 
Reference:

Alenka Faktor, Praha

S manželem děkujeme za nádhernou dovolenou, kterou jsme si užili od začátku až do konce maximálně. Zvláště můj manžel, který dovolenou dostal k 60. narozeninám, si užíval každý den naplno. Musíme pochválit průvodce Kubu. Díky jeho vynikající znalosti navštívených míst, kultury a jazyka nám nabídl opravdu originální zážitky. Takto ma vypadat zážitková dovolená! (Doporučení klientky, která cestu absolvovala v únoru 2020.)

 
CENA ZAHRNUJE 
 
Ubytování se snídaní ve standartech přibližně 3***
Vstupy na památky, do cenotes a do přírodních mořských parků
Transport v rámci uvedeného programu - autobusová doprava, motorový člun na ostrovy Cozumel a Isla Mujeres
Česky hovořícího průvodce po celou dobu 
Místní průvodci
Temazcal - očistný obřad mayské sauny 
Zákonné pojištění CK proti úpadku
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenku Praha - Cancún - Praha / můžeme zajistit   - Cena se obvykle pohybuje od 18 do 24 tis Kč/ 
Soukromé cestovní pojištění a pojištění storna  / můžeme zajistit za cca 1200,- Kč/ 
Ubytování v pokoji pro 1 osobu / lze zajistit za příplatek 10.900,- Kč/
Fakultativní výlety - ke korálovým útesům a ke svatyni plodnosti na Isla Mujeres / platba na místě přibližně - 1000 Kč/ , výlet na čtyřkolkách na ostrově Cozumel  / platba na místě přibližně - 2000 Kč/
Zapůjčení potápěčského (cca 900 Kč) a šnorchlovacího (cca 500 Kč) vybavení a podpořský průvodce (cca 1500 Kč) v Xcaret, Xel - há, Isla Mujeres, Cozumel  / platba na místě
 
Doporučené kapeské cca 600,- Kč na den
 

 

Den 1
Přílet do Cancúnu, přesun do Playa de Carmen. Seznámení se s mexickou gastronomií a nočním životem města. Večerní koupání na pláži, možnost bohatého společenského vyžití tohoto klasického městečka mayské riviéry.

Den 2
Celodenní výlet do Xcaret. Jedná se o nádherně formovaný pobřežní mořský park v přírodní rezervaci – koupání v křišťálových vodách Karibiku, možnost šnorchlování a potápění (snuba) v podzemních kanálech, pralesních jeskynních útvarech a mezi korálovými útesy. Lze si zde zaplavat s delfíny i kapustňáky. Přírodní rezervace je plná lokálních rostlinných (bromélie, orchideje) a živočišných druhů (jelínci, jaguáři, papoušci, motýli, opice apod.). Večer opět strávený v Playa de Carmen.

Den 3
Přesun na ostrov Cozumel – po ubytování na panenské pláži podnikneme výlet ke zříceninám svatyně bohyně Měsíce Ix-Chel, která byla v předkolumbovských dobách poutním místem mayského světa. Večer se budeme moci zúčastnit temazcalu – očistného a léčivého obřadu mayské sauny vedeného mayským obřadníkem.

Den 4
Den strávený na tomto klidem a pohodou oplývajícím karibském ostrově. Budeme ubytováni na panenské pláži s možností relaxovat, koupat se atd. Pro příznivce aktivního odpočinku zde bude celá řada společenského, sportovního a kulturního vyžití. Pro milovníky potápění zde zařídíme vybavení i podmořského průvodce. Pro milovníky špetky adrenalinu zorganizujeme výpravu na terénních čtyřkolkách vnitrozemím ostrova k odlehlému cenote zvanému Caverna de Jade, kde bude možnost si zaplavat v průzračných jeskynních vodách uprostřed ostrovního pralesa. Večer si příznivci společenského života mohou vyrazit do centra ostrovního městečka Cozumel.

Den 5
Přesun do Tulumu, po ubytování výlet do nádherného přírodního vodního parku Xel-há. Je tvořený zátokou a lagunou s působivě formovanou deltou řeky, čímž se zde vytváří pozoruhodný mix slané a sladké vody. Eroze podzemních vod zde zformovala stovky malých jeskyň, převisů a kanálů, které tvoří podmanivý krajinný ráz - opět ideální místo pro plavání a potápění plné útulných a idylických zákoutí. Bude zde jedinečná možnost pozorovat stovky druhů ryb, mořské želvy, delfíny apod. Oblíbenou atrakcí je zde rozhledna s tobogánem směrem dolů. Večer možno strávit v pohodovém prostředí na pláži, popřípadě kulturou a společenským životem nabitém centru pulzujícího města Tulum.

Den 6
Návštěva jedné z nejmalebněji situovaných mayských památek – kamenného mayského předkolumbovského města Tulum tyčícím se nad útesem Karibského moře. Odpoledne přesun do Méridy – prvního španělského města poloostrova Yucatán a hlavního města současného mexického státu Yucatán. Večerní procházka po koloniálním centru města s večeří v jedné z typických restaurací, poté možnost posezení v hospůdce s živou hudbou.

Den 7
Den strávený v Méridě. Projdeme si historické centrum i méně známá zákoutí malebných uliček tohoto koloniálního města, které vyrostlo z míšení španělských a mayských kulturních vlivů. Navštívíme moderně a atraktivně koncipované Muzeum mayského světa, projdeme si část monumentální ulice Paseo de Montejo s masivními několik set let starými stavbami, náměstí s katedrálou i místní tradiční tržiště. Večer se podíváme na populární video projekci na meridské katedrále zvanou „Živé kameny“, která nám originálním stylem představí kulturní kořeny Méridy a poloostrova Yucatán. Po večeři zavítáme do famózní meridské mezcaleríe – ochutnávka kvalitních druhů pravého mezcalu a tequily.

Den 8
Výlet do předkolumbovského města Uxmal s obřími pyramidami postklasického období mayské kultury. Na zpáteční cestě návštěva dvou nádherných cenotes s možností koupání. Večer návrat do Méridy – noční prezentace temperamentní yucatánské hudby s tradičními tanci.

Den 9
Návštěva Izamal – jednoho z nejpozoruhodnějších měst poloostrova Yucatán. Je nazýváno „městem tří kultur“ pro jeho unikátní ráz, v němž se v jeden celek snoubí předkolumbovská, koloniální i moderní kultura. Zavítáme zde k pěti monumentálním mayským pyramidám, projdeme si pohádkově idylické koloniální centrum s malebnými uličkami a vychutnáme si atmosféru zdejšího kulturního života. Večery a noci v Izamalu patří mezi návštěvníky poloostrova Yucatán k největším zážitkům vůbec – a nebude tomu jinak ani v případě naší dovolené.

Den 10
Návštěva patrně nejslavnější archeologické lokality postklasického období mayské kultury . Chichén Itzá s impozantními pyramidami, paláci a chrámy. Večer se přesuneme do malebného městečka Valladolid vystavěném v koloniálním stylu, kde strávíme opět idylický večer s tradiční yucatánskou kuchyní a hudbou na břehu jednoho z několika cenotes, ve kterém se budeme moci navečer osvěžit.

Den 11
Návštěva předkolumbovského mayského města Ek‘ Balam s nádhernými kamennými chrámy a paláci posklasického období s velmi působivými a pozoruhodně zachovalými fasádami a reliéfy. Odpoledne se vykoupeme v nádherném cenote Xcanche situovaném v poměrně hluboké jeskynní propasti. Jeho průzračné vody skýtají možnost pozorovat celé množství ryb, které vás přivítají hned jakmile strčíte nohu do vody. Je zde rovněž možnost zapůjčení malého kajaku. Po cestě se zastavíme v přilehlé vesnici současných Mayů, kteří se s námi podělí o tradiční kuchyni a lokální příběhy. Po návštěvě předkolumbovských památek a koloniálních měst tak dostaneme příležitost nahlédnout do současného každodenního života potomků někdejších stavitelů jihomexických pyramid za hranicemi turistického ruchu. Večer opět strávený ve Valladolidu.

Den 12
Z rána přesun na Isla Mujeres, kde si užijeme poslední dva dny dovolené na rajských plážích Karibiku tohoto pohodového tropického ostrova.

Den 13
Příležitost relaxovat na pláži, koupat se, potápět se. Se zájemci podnikneme výlet k ruinám mayské svatyně bohyně plodnosti, odpoledne pak výlet ke korálovému útesu v přírodním parku Garrafón – vzhledem k mírným proudům a minimální hloubce se jedná o jedno z nejideálnějších míst pro pozorování korálů na světě.

Den 14
Přesun do Cancúnu, (podle času odletu společný oběd/večeře v jedné z pohodových restaurací). Odlet do Prahy.