PERU- do kolébky říše Inků

Peru

za

51 900

/osoba (1 900 €)

Termíny

  • od 24. 09. 2020 - do 06. 10. 2020 (kód: 2009PEPS01)

Typ cesty: Semináře osobního rozvoje

Průvodce: Jakub Hutera

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Semináře osobního rozvoje ID cesty: 2009PEPS01
Kdo by netoužil alespoň jednou v životě zavítat do pohádkově nádherného Peru? Do země druhých nejvyšších hor světa, hlubokých kaňonů, náhorních rovin i malebně svěžích údolí? Vydejte se s námi po stopách nejlépe organizované indiánské říše předkolumbovské Ameriky – po stopách říše Inků, jejíž velkolepá a harmonická estetika se v těchto horách rozvinula coby oslava Slunce a Života.
 
Navštívíme veškerou klasiku jihoperuánských And, kterou touží každý návštěvník této země vidět. Poznáme hlavní město říše Inků Cuzco s jeho unikátní koloniální architekturou postavenou na kamenných základech inckých budov, masivní ceremoniální pevnost Saqsaywaman, Posvátné údolí Inků s jeho památkami i indiánskými vesničkami a samozřejmě legendární Machu Picchu. Zavítáme na rákosové ostrůvky osídlené indiány Uru na jezeře Titicaca – nejvýše položeném splavném jezeře světa a budeme pozorovat vznešený let obřích kondorů v jednom z nejhlubších kaňonů světa Colca. Nebudou chybět ani klasická andská města jako je Puno na andském altiplanu, „bílé město“ Arequipa Dostaneme se však i za hranici vyšlapaných turistických tras!
 
Cesta je koncipována jako kombinace poznání a semináře s jógou. Seminářem vás provedede Veronika Carmanová.
Více o Veronice na www.Karmayoga.cz
 
Výhodou této cesty budou dva vnitrostátní přelety na začátku a konci pobytu a zkrácená doba ve městech, čímž ušetříme čas na to, abychom se podívali i na méně navštěvovaná, ale o to zajímavější místa. Budeme tak moci navštívit tzv. Sedmibarevnou horu, chrám kosmického andského božstva Wiraqucha v pueblu Raqchi či ruiny incké citadely Machu Pitumarca. Budeme moci uctít jednu z nejposvátnějších andských hor Ausangate nebo se v téměř pětitisícové nadmořské výšce projít podél břehů magického jezera Sibinacocha. Prioritou této cesty bude větší pohoda a čas na kvalitní vstřebání zážitků s méně divokými přesuny, pročež budeme moci strávit více než jednu noc na mystickým klidem naplněných místech, ze kterých se turistům nikdy nechce spěchat. Budeme si tak moci kvalitněji vychutnat pobyt v klasických místech Posvátného údolí Inků jako jsou malebná indiánská městečka Pisac a Ollantaytambo.
 
Tato cesta je tedy určena především zájemcům o autentický zážitek a intenzivní prožitek. Proto se i vedle obřích kamenných monumentů incké architektury setkáme s potomky této bájné andské civilizace – kečuánskými a aymarskými indiány a to nejen coby s obchodníky posedávajícími podél turistických cest, nýbrž především s veselými a srdečnými lidmi, jejichž kultura nás může nesmírně obohatit. Seznámíme se s tajemstvím jejich pestrobarevného tkalcovství i s jejich tradičními rytmy a tanci. Ochutnáme nepřebernou variaci původních andských brambor a nebude chybět ani příležitost vyzkoušet tradiční andskou specialitu – pečené morče. Indiánští přátelé nás rovněž naučí jak adekvátně společensky popíjet fermentovaný kukuřičný nápoj čiču, ukáží nám jak efektivně žvýkat lístky koky a také jak správně uctít Apu - duchy velehor. Nahlédneme tak do způsobu života původních obyvatel And a dozvíme se spoustu věcí z jejich historie, kosmologie a spirituality. Velkým plusem této cesty bude česky hovořící průvodce ovládající kečujštinu a v základech i aymarštinu – dva hlavní domorodé jazyky And, což nám ze strany místních lidí zaručí větší otevřenost a důvěru, než jakou k turistům běžně projevují.
 
I přes náročnost terénu andských velehor zde budou zajištěny pohodlné přesuny na všechna klíčová místa programu. Pokud si ovšem budete chtít dopřát a vyzkoušet pravou andskou turistiku, prostor pro lehčí hiking se v našem programu určitě najde. Ovšem i bez náročných treků budeme neustále obklopeni nádhernou a impozantní přírodou andských velehor, které samy o sobě nabíjí neskutečnou vitalitou a pozitivní energií. Proto lze tuhle cestu pojmout jako regenerační a rekreační pobyt pro tělo i ducha; jako aktivní dovolenou s významným rozšířením kulturního obzoru s prostorem pro relaxaci na čerstvém vzduchu jedněch z nejúchvatnějších hor světa.
 
CENA ZAHRNUJE
 
Ubytování se snídaní – 11 dní v tříhvězdičkových hotelech a v rustikálních hotelech peruánského turistického standardu typu „hospedaje"
Program s Veronikou Carmanovou (Karma yoga)
Doprava soukromými turistickými minibusy, turistickým vlakem na Machu Picchu, Vstupy na památky a do archeologických lokalit
Místní průvodce
Příspěvek domorodým vesnicím
Česky mluvícího průvodce ovládající španělštinu a také kečujštinu a v základech i aymarštinu – dva hlavní domorodé jazyky And,
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenka Praha – Lima a zpět, (lze pořídit za cca 20-24000 Kč)
vnitrostátní přelety Lima – Cuzco (2000 Kč), Arequipa – Lima 3500 Kč)
Fakultativní vyjížďku na koních v kaňonu Colca – cca 500 Kč
Soukromé cestovní pojištění
​Pojištění storna zájezdu
Příplatek za jednolůžkový pokoj 6 500 Kč
Nápoje, obědy a večeře
 
Doporučené kapesné cca 500 Kč na den.
 

 

Den 1
Odlet Praha – Lima. Přílet do Limy a vnitrostátní přelet do Cuzca – bývalého hlavního města říše Inků. Ubytování v městském centru, společná večeře v typicky pestrém peruánském stylu. Odpočinek po cestě.

Den 2
Prohlídka historické části malebného města Cuzco. Navštívíme Plaza de Armas – hlavní náměstí s velkolepou barokní architekturou postavenou na základech inckých kamenných budov. Projdeme se křivolakými uličkami, zejména ulicí Hatun rumiyuq s arcibiskupským palácem vystavěným na paláci inckého panovníka Inka Ruky; zavítáme do čtvrti San Blas s koncentrací lidových řemeslníků a umělců a zejména pak do prostoru bývalého chrámu Slunce – Qurikancha. Navštívíme též Muzeum Inků, které nás seznámí s historií této říše a připraví na naše putování po inckých památkách.

Den 3
Návštěva Tambomachay – půvabného místa odpočinku inckých vládců plného předkolumbovských kanálů a kamenných akvaduktů. Návštěva incké pevnosti Puka Pukara, svatyně Kenko a zejména pak monumentální obřadní incké pevnosti Saqsaywaman. Navečer přesun do nedalekého městečka Pisac s možností bohatého kulturního vyžití i nočního života.

Den 4
Dopoledne procházka pestrobarevným indiánským tržištěm; vychutnáme si jej za tradičního nedělního troubení na obří ulity shromážděním varayoků (warayuq) – kečujských autorit svolávajících k bohoslužbě v indiánském stylu. Odpoledne se necháme vyvést do prostoru předkolumbovského města P‘isaq, odkud se nám rozprostře panoramatický výhled na Posvátné údolí Inků. Večer se můžete s průvodcem vypravit do tradiční kečujské chicheríe, ochutnat tradiční kukuřičný kvašený nápoj chicha (čiča) a pobavit se s velmi vřelými a pohostinnými domorodci.

Den 5
Přesun do Ollantaytambo – městečka založeného inkou Pachakutim, který zde nechal zbudovat impozantní obřadní centrum a které se během španělské conquisty stalo útočištěm rebelského inky Manqu Inky. Navštívíme nádhernou archeologickou lokalitu a projdeme se útulnými uličkami s dodnes zachovalou kamennou architekturou. Odpoledne si uděláme výlet do vesnice kečujského puebla Willuq a posvačíme opět s družnými potomky incké říše, jejichž způsob života se za poslední staletí mnoho nezměnil.

Den 6
Přejezd horským vlakem zvaným yana-machu do osady Aguas Calientes a návštěva světově proslulého Machu Picchu – bájného města Inků zasazeného v pohádkově dech beroucí krajině východních svahů And. Večer možnost koupání v termálních lázních.

Den 7
Zavítáme do kečujské obce Pitumarca, která je přezdívána „hlavním městem andského tkalcovství“. Seznámíme se zde nejen s jeho pohostinnými obyvateli proslulými svými pestrobarevnými oděvy, ale dozvíme se i spoustu věcí o tomto řemeslu. Navštívíme malebné ruiny incké citadely Machu Pitumarca tyčící se nad vysokohorským údolím řeky Urubamby a zasazené v impozantní krajině kordillery Vilcanota. Večer strávíme s veselými a pohostinnými kečujskými indiány tohoto milého puebla.

Den 8
Výlet k tzv. „sedmibarevné“ či „duhové“ hoře Winikunka – ocitneme se v nadmořské výšce 5200 metrů a z tohoto unikátního místa si vychutnáme i pohled na mohutnou horu Ausangate (6385 m – 5. nejvyšší hora peruánských And), která v Peru patří k jedněm z nejuctívanějších apu ( apu v kečujštině označuje hory chápané jako živé entity mající přímý vliv na životní cykly v dané oblasti, domorodci s nimi komunikují prostřednictvím obřadů). Naučíme se zde obětovat a žvýkat kokové lístky a dozvíme se hodně o spiritualitě andských indiánů. Zavítáme rovněž k vysokohorskému jezeru Sibinacocha (4860 m.n.m.), obklopenému několika dalšími apu se zasněženými vrcholky, jehož posvátná atmosféra nám pomůže tuto spiritualitu andských horalů blíže pochopit.

Den 9
Přejezd přes peruánské altiplano do města Puno. Po cestě se zastavíme v pueblu Raqchi a navštívíme zbytky chrámu hlavního andského božstva Wiraqochi. Po příjezdu do Puna zavítáme k břehům jezera Titicaca a podnikneme výlet na rákosové ostrůvky obydlené indiány Uru, kteří se s námi podělí o ukázku svých tradičních řemesel i způsob výroby totorových (rákosových) lodí, tajemství formace a údržby rákosových ostrovů a celkově o tajemství způsobu svého života na tomto vysokohorském jezeře. Večer procházka po historickém centru města Puno, popř. posezení v jedné z místních hospůdek.

Den 10
Výlet do kaňonu Colca – jednoho z nejhlubších kaňonů světa (3270 metrů hluboký) – nám poskytne fantastické vyvrcholení našeho putování Andami. Pohled na vzácné obří kondory andské – patrně největšího létavého ptáka na světě – v nás probudí opravdový respekt k tomuto majestátnímu pohoří i k lidem, kteří jej obývají, zápasí s jeho živelností a zároveň jej oslavují, ale kteří s ním především v téže úctě žijí a a vytrvale jej chrání před zneužitím a zničením. Navečer se vrátíme do Yanque, kde strávíme večer ve společenství kečujských indiánů.

Den 11
Dopoledne si prohlédneme horské městečko Yanque. Odpoledne se přesuneme do Arequipy – tzv. „bílého města“ s impozantní koloniální architekturou s charakteristicky bílými fasádami. Prohlédneme si historické centrum a navečer oslavíme závěr naší cesty důstojnou večeří z bohatého výběru vynikající peruánské kuchyně.

Den 12
Odlet z Arequipy do Limy. Odlet z Limy do Prahy

Den 13
Přílet do Prahy