Trek k Everestu drsnou krásou NEPÁLU

Nepál

za

53 900

/osoba (1 973 €)

Termíny

 • od 26. 11. 2020 - do 17. 12. 2020 (kód: 2011NENEPT01)

Typ cesty: Tématické cesty

Průvodce: Petra Obrovská

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Tématické cesty ID cesty: 1812NENEPT01

Everest Base Camp - průsmyk Cho La - Gokyo

 

Není to hora, kterou pokořujeme, jsme to my samotní.

– Edmund Hillary

 

Oprašte pohorky a kondičku a přidejte se na dobrodružný trek, který vás provede tím nejlepším, co můžete v Himalájích v oblasti kolem Mt. Everestu vidět. Vydáme se skrze hluboká údolí, přes visuté mosty, kolem řek a ledovcových morén za chladnou krásou velehor, k základnímu táboru Mt. Everestu, přes pětitisícové sedlo Cho La do malebného Gokya ležícího vedle tyrkysového jezera, zažijeme dech beroucí výhledy na zasněžené giganty a ledovce vinoucí se v údolích z vrcholů Kala Pattar a Gokyo Ri, potkáme se s lidmi z etnika Šerpa a jejich kulturou i s karavanami jaků a koníků. Po cestě nás budou provázet buddhistické stúpy i modlitební vlaječky, navštívíme barevné buddhistické kláštery a na konci dne budeme všechna naše dobrodružství sdílet s hrnkem horkého čaje u kamen s hořícím jačím trusem. Po ukončení treku poznáme i náboženství a kulturu v Káthmandú a královském městě Bhaktapur.
 
Co na cestě uvidíme a zažijeme:
 • 15ti denní trek regionem Khumbu a jeho nádhernou nezkaženou přírodou, kde budeme moci zblízka obdivovat nejvyšší himalájské vrcholy a kde budeme spát v horských chatách.
 • Základní tábor Mt. Everestu ležící na ledovci Khumbu, kde se horolezci připravují zejména v dubnu a květnu na výstup na vrchol Mt. Everestu. Okolní ledovcová krajina s ledopádem Khumbu a zvedajícími se skálami je velmi působivá, i když si lze jen těžko představit, jaké to musí být trávit tu dlouhé týdny před výstupem.
 • Panoramické výhledy na Himaláje, ledovce razící si cestu krajinou i tyrkysová jezera  z vrcholů Kala Pattar a Gokyo Ri, nejvyšších bodů naší cesty. Z Kala Pattar budeme pozorovat i východ slunce.
 • Přechod průsmyku Cho La a přechod ledovce bude jedním z nejnáročnějších ale nejkrásnějších dní.
 • Výhledy na Mt. Cho Oyu, Everest, Lhotse, Makalu, Nuptse, Amadablam, Pumori a další himalájské velikány
 • Barevný buddhistický  klášter v Tengboche, největší v regionu Khumbu. Budeme-li mít štěstí, můžeme se zúčastnit puji, buddhistické ceremonie s mnichy zpívajícími mantry.
 • Vesnice Šerpů Khunde a Kumjung s klášterem skrývajícím lebku Yettiho.
 • Káthmándú a jeho náboženská místa - hinduistický chrám Pashupatinath, kde probíhají kremace a buddhistická stúpa Boudhanath s davem věřících kroužících kolem stúpy ve směru hodinových ručiček. Odpočinout si a užít si zábavy můžeme v turistické čtvrti Thamel.
 • Královské město Bhaktapur - kouzelné místo s chrámy a malebnými uličkami, kde se zastavil čas a kde můžete obdivovat řemeslnou zručnost dřevořezbářů, hrnčířů i malířů.
 • ... a mnoho dalšího.
 
Ubytování a jídlo:
V Káthmándú a Bhaktapuru na nás čekají krásné hotely i restaurace, v horách se uskromníme a budeme přespávat na horských chatách, kde servírují i snídaně a večeře (dalbaat - čočkovou polévku s curry bramborami a rýží, variace polévek, nudlí a jídel na bázi rýže, mouky a zeleniny, omelety, palačinky a kaše). Pokoje jsou základní, většinou s dvěma lůžky a nemají topení. Koupelny a WC bývají převážně společné. Teplo a útulno bývá v jídelně/společenské místnosti, kde se topí a servíruje jídlo a pití. Obědvat budeme v horských chatách po cestě.
 
Náročnost cesty:
Během treku se připravte se na chůzi v průměru 6-7h denně, dny ze začátku bývají i kratší, protože nemůžeme nastoupat mnoho výškových metrů najednou kvůli aklimatizaci. Terén většinou vede nahoru a dolů, někdy prudce, někdy mírněji po prašných a kamenitých cestách i přes ledovcové morény. Ve vyšších částech můžeme zažít nepříjemné odpolední větry. Je dobré být v kondici a před cestou se připravovat na vyšší fyzickou i psychickou zátěž pravidelným cvičením, během apod. Náročnost cesty si snížíme najmutím nosičů a půjdeme jen s malým batůžkem. Cesta byla sestavena tak, abychom minimalizovali riziko výškové nemoci důkladnou aklimatizací. Následná prohlídka Káthmándú a Bhaktapuru už pro nás budou procházkou růžovým sadem:)
 
Termín treku:
Nejlepším obdobím pro trek v regionu Khumbu bývá říjen a listopad. S rostoucí popularitou se ale tyto měsíce staly velmi přeplněnými a často je nemožné sehnat ubytování, nemluvě o trekování v nekonečné řadě turistů - což ubírá na zážitku z návštěvy těchto krásných míst. Rozhodli jsme se proto umístit naši cestu na začátek prosince, kdy je stále krásné, ač trochu chladnější počasí, výhledy jsou jasné a turistů a hluku v chatách i na treku výrazně ubyde a my si budeme moci nerušeně užívat přírody kolem.
 
Cesta je určena pro malou skupinu 6-8 osob.
CENA ZAHRNUJE
 
Lokální přelet Káthmándú - Lukla - Káthmándú
Veškerá doprava v rámci programu
Ubytování v hotelu se snídaní - 4 noci
Ubytování v horských chatách na treku
Permit, vstupné do národního parku a místní taxy
Nosič po celou dobu treku (1 nosič pro 2 osoby) a jeho pojištění
Program v Káthmándú a Bhaktapuru včetně vstupného
Anglicky mluvící místní průvodce
Česká průvodkyně
Servis v případě záchrany
Závěrečná večeře s kulturním programem
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenka Praha - Káthmándú - Praha (Letenku pro vás zajistíme, cena se však bude pohybovat dle nabídky v době zakoupení - cca 16 - 20 000 Kč.)
Víza do Nepálu (40 USD)
Obědy a večeře v Káthmándú a Bhaktapuru
Veškerou stravu a nápoje na treku
Osobní výdaje za horkou sprchu, elektřinu, wifi apod. na treku
Individuální cestovní pojištění
Výbava na trek
Pojištění storna zájezdu
Příplatek za ubytování v pokoji pro jednu osobu
Program nad rámec uvedeného
Příplatek za dopravu helikoptérou v případě zrušeného letu do/z Lukly
Spropitné průvodci, nosičům, řidičům...
 
Doporučené kapesné v Káthmándú a Bhaktapuru - 300Kč/den, na treku 600-1000Kč/den.
 

 

Den 1
Odlet z Prahy.

Den 2
Přílet do Káthmándú, ubytování se v hotelu, odpočinek a příprava na nadcházející trek, případně procházky po turistické čtvrti Thamel, dokoupení výbavy na trek, objevování nepálské kuchyně...

Den 3
Brzy ráno odlet do Lukly (2 860 m.n.m.) - 30 min, poté se vydáme směrem k Phakding. Půjdeme cca 3h údolím řeky Dudh Koshi skrze vesnice Cheplung a Ghat, přes visutý most, kolem malovaných kamenů mani a výhledů na vrcholy Kusum a Kanggru až do Phakding (2 610 m.n.m.), kde přenocujeme v horské ubytovně. Dnešní převýšení: 200m dolů, 50m nahoru.

Den 4
Dnes se vydáme na cca 6h trek do Namche Bazaar (3 440 m.n.m.). Několikrát překročíme řeku Dudh Khosi přes visuté mosty ověšené modlitebními vlaječkami a poté budeme prudce stoupat k Namche Bazaar, hlavnímu obchodnímu centru ve tvaru podkovy, zasazeném v dechberoucí lokaci mezi horami a hlubokými údolími. Po cestě budeme potkávat karavany koníků nebo jaků a za jasného můžeme spatřit první výhledy na Mt. Everest. Dnešní převýšení: 1000m nahoru, 100m dolů.

Den 5
Aklimatizační den v Namche. Aklimatizace je klíčovým faktorem pro další úspěch treku a minimalizaci zdravotních potíží a diskomfortu při výškové nemoci. Dnes budeme odpočívat a vyrovnávat případnou únavu spojenou ještě s přeletem do Asie a vystoupáme nad Namche k vyhlídce na Mt. Everest a k muzeím, která můžete navštívit.

Den 6
Druhý aklimatizační den v Namche. Nejlepší aklimatizace je aktivní aklimatizace, proto dnes vyrazíme na výlet k šerpským vesnicím nad Namche. Vystoupáme kolem "letiště" v Syangboche a čhörtenů k vesnici Khunde a na Hillaryho vyhlídku. Poté sejdeme do vesnice Khumjung na úpatí posvátné hory Khumbila. Místní klášter v sobě ukrývá lebku Yettiho. Projdeme kolem nejdelší zdi z kamenů mani v regionu Khumbu k hotelu Everest View a poté zpět do Namche. Po cestě si za jasného dne užijeme výhledy na Everest, Lhotse, Ama Dablam a další vrcholy.

Den 7
Dnes se vydáme na cca 5h trek do Tengboche (3 790 m.n.m.). Cesta vede pozvolně nádherným úsekem, kde můžeme potkat i zástupce místní fauny. Po té, co přejdeme řeku, začne cesta prudce stoupat lesem až do sedla k Tengboche, odkud jsou nádherné výhledy na horské velikány. Pokud budeme mít štěstí, můžeme se zúčastnit ceremonie v místním klášteře nebo si dát dobrotu z místní pekárny. Dnešní převýšení: 750m nahoru, 350m dolů.

Den 8
Dnes půjdeme cca 3-4h do Dingboche (4 350 m.n.m.). Sestoupíme skrze nádherný les do údolí řeky Imja Khola a budeme pokračovat přes letní pastviny do Dingboche, kde se nám otevřou nádherné výhledy. Dnešní převýšení: 580m nahoru, 70m dolů.

Den 9
Aklimatizační den v Dingboche, výlet do Chukungu (5-6h). Cesta vedoucí pozvolna nahoru kolem řeky je doprovázena nádhernými výhledy na okolní hory, zejména Ama Dablam. Kolem Chukungu budeme moci pozorovat drsnou krajinu, které dominují morény a ledovce. Vrátíme se stejnou cestou zpět do Dingboche. Dnešní převýšení: 490m

Den 10
Dnes půjdeme cca 5-6h do Lobuche (4 950 m.n.m.). Vystoupáme k čhörtenům nad Dingboche, odkud budeme pokračovat zvolna po straně údolí do Dugly, kde se posílíme před další cestou. Výhledy na krajinu a hory v této části trasy jsou ohromující. Z Dugly, malého osídlení na kraji ledovce se vydáme nahoru do sedla s památníky zemřelým horolezcům a poté podél ledovcové morény do Lobuche. Dnešní převýšení: 500m

Den 11
Dnes nás čeká vzrušující den, kdy dosáhneme základního tábora Mt. Everestu (5 360 m.n.m.). Ráno se vydáme podél morény ledovce Khumbu do osídlení Gorak Shep (5 164 m.n.m.), (250m nahoru, 2,5h), kde se ubytujeme a naobědváme. Odpoledne vyrazíme na 4-5h dlouhý výlet s převýšením 200m k základnímu táboru Mt. Everestu, zvláštnímu místu na ledovci Khumbu, kde se horolezci připravují zejména v dubnu a květnu na výstup na vrchol Mt. Everestu. Okolní ledovcová krajina s ledopádem a horskou stěnou je velmi působivá, ale usuďte sami, jestli byste zde vydrželi strávit týdny před výstupem. Na noc se vrátíme zpět do Gorak Shep, odkud při troše štěstí můžeme pozorovat barevné divadlo, která vytváří zapadající slunce na okolních vrcholech.

Den 12
Vstaneme ještě za tmy a vyrazíme vstříc jednomu z nejúžasnějších výhledů na Mt. Everest, Lhotse, Nuptse, ledovec Khumbu a okolní hory z vrcholu Kala Pattar (5 550 m.n.m.), nejvyššího bodu našeho treku (1,5h nahoru). Odsud můžeme pozorovat východ slunce nad Mt. Everestem, jehož paprsky nás zahřejí po chladném nočním výstupu. Poté se vrátíme do Gorak Shep (1h) a odtud vyrazíme scénickou cca 4 hodinovou cestou s výhledy na Ama Dablam přes Lobuche do Dzongly (4 830 m.n.m.) (převýšení: 470m dolů, 120m nahoru).

Den 13
Dnes vyrazíme brzy ráno na náročnější přechod průsmyku Cho La (5 420 m.n.m.) a dolů do osídlení Dragnag (4 695 m.n.m.) - cca 6h. Po přechodu rovného úseku za Dzonglou začneme prudce stoupat mezi balvany k ledovci, přes který musíme přejít do sedla Cho La, ověšeného modlitebními vlaječkami. Tato část trasy poskytuje nádherné výhledy na Ama Dablam za zády i chladnou krásu ledovce samotného. Po sdílení radosti z dosažení sedla nás čeká prudký sestup dolů kamenitým terénem do Dzongly, kde si dopřejeme zaslouženého odpočinku. Dnešní převýšení: 590 m nahoru, 725m dolů.

Den 14
Ráno nás čeká krátký 2-3h dlouhý přechod ledovcové morény do osídlení Gokyo (4 750 m.n.m.), ležícího v malebném prostředí vedle tyrkysového jezera. Zde se ubytujeme, naobědváme a můžeme odpočívat nebo vyrazit objevovat okolí - podél ledovce k 5. jezeru a výhledům na Cho Oyu, Lhotse, Makalu a ostatní, nebo směrem k sedlu Renjo La, odkud jsou nádherné výhledy na jezero a Gokyo samotné, nebo, bude-li odpoledne dobré počasí, na vrchol Gokyo Ri pozorovat fascinující západ slunce.

Den 15
Brzy ráno, kdy bývá nejjasnější počasí, vyrazíme na výšlap na vrchol Gokyo Ri (5 357 m.n.m.) (převýšení 557m). To, že tento namáhavý výstup stojí za to, uvidíte, jakmile spatříte údolí Gokya a jeho jezera, ledovec Ngozumpa a panorama himalájských velikánů včetně Mt. Everestu. Po tom, co zde strávíme čas obdivováním výhledů, sestoupíme zpět do Gokya a budeme pokračovat 4-5h (převýšení 712m dolů) pustou krajinou a kolem jezer do Dole (4 038 m.n.m.), kde přenocujeme.

Den 16
Dnešní sestup z Dole do Namche Bazaar nám zabere cca 6h. Půjdeme údolím, skrze rododendronový les i nám již známou vesnici Khumjung s výhledy na Ama Dablam a na závěr sestoupíme do Namche, kde si můžeme odpočinout a osvěžit se.

Den 17
Náš poslední den treku (7-8h) nás povede skrz Phakding přímo do Lukly, kde můžeme oslavit úspěšné zakončení treku v místní hospůdce.

Den 18
Ráno opustíme hory a poletíme krátkým letem zpět do Káthmándú, kde se ubytujeme v hotelu a můžeme odpočívat nebo navštívit některé z atrakcí Káthmándú.

Den 19
Následující dny si po čase stráveném v horách prohlédneme i něco z nepálské kultury. Zároveň tyto dny slouží jako časová pojistka v případě zpožděných nebo zrušených letů z Lukly. Navštívíme Pashupatinath Temple - nejstarší hinduistický chrám v Káthmándú, kde se (podobně jako v indickém Varanasí) konají pohřební hranice, a buddhistickou stúpu Boudhanath, kolem které proudí modlící se dav. Prozkoumáme i okolí s bohatou tibetskou kulturou a buddhistickými kláštery.

Den 20
Ráno se přesuneme do královského města Bhaktapur, pocházejícího ze 7. století. Projdeme se po středověkých náměstích ozdobených chrámy, po úzkých uličkách mezi cihlovými domy a po náměstí hrnčířů a kdo bude chtít, může navštívit muzea s tradičním uměním a řemesly.

Den 21
Odlet z Káthmándú.

Den 22
Přílet do Prahy.