Nejkrásnější místa LADAKHU

Indie

za

38 900

/osoba (1 424 €)

Termíny

  • od 06. 08. 2020 - do 17. 08. 2020 (kód: 2008INLAPZ01)
  • od 06. 08. 2020 - do 22. 08. 2020 (kód: 2008INLAPZ02)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Kateřina Halaštová

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty
Zájezd do magické krajiny nepodobné žádné jiné na světě. Schoulený mezi šestitisícovými vrcholy, sevřený skalami, Ladakh přezdívaný též Malý Tibet je introvert mezi indickými státy - otevírá se lidem jen na pár měsíců v roce, než sem znovu přijde zima a sníh. Ladacká kultura je tibetská, proto nenabízí hutnou intenzivnost Indie s jejími divokými barvami, hlukem, výraznými chutěmi a vůněmi, ale naopak možnost spočinout v klidu, tichu a rozjímání. Jedná se o vysokohorskou poušť, slunce zde svítí 300 dní v roce a voda a zeleň je vzácná. Je to krajina opuštěných hor, bělostných klášterů vysoko na skalách, tibetských vlaječek třepotajících se ve větru, tyrkysových jezer a zelených oáz. Turistů je zde stále pomálu a atmosféra je tudíž příjemná a komorní.
 
Zájezd vás provede nejkrásnějšími a nejvyhlášenějšími ladackými lokalitami – podíváme se do starobylých klášterů Lamayuru nebo Alchi, projdeme se po písečných dunách v údolí Nubra, pokocháme se výhledy z několika pětitisícových sedel, projdeme se po březích třpytivých vysokohorských jezer Pangong a Tso Moriri a užijeme si také uličky a památky hlavního města Lehu.
 
MOŽNOST PRODLOUŽENÍ O MARKHA VALLEY TREK
Nejoblíbenější ladacký trek malebným údolím ledovcové řeky Markha. Možnost dotknout se hor opravdu zblízka a poznat místní obyvatele. Nejvyšším bodem je sedlo Gongmaru La (5 200 mnm) s nádhernými panoramatickými výhledy na šestitisícovky v čele se zasněženou Kang Yatze. Půjdeme pomalým tempem, abyste se mohli dobře aklimatizovat na nadmořskou výšku a pobyt v horách si užít. Spát budeme v domech místních obyvatel (nebo ve vybavených stanech), kteří pro nás připraví také lokální večeři, snídani o obědový balíček. Trek je středně náročný - až na závěrečný výstup do sedla se stoupá pozvolna, nicméně občas je potřeba přebrodit řeku a nelze čekat infrastrukturu a komfort jako v Evropě. Pokud vám nevadí suché záchody, základní ubytování a prosté jídlo, budete tímto stále ještě autentickým trekem nadšeni. 
 
Cesta je připravena pro malou skupinu 6-8 účastníků. Prodloužení o trek se uskuteční od 4 účastníků.
 
CENA ZAHRNUJE
 
Klasická poznávací cesta:
Letenku Praha - Dillí - Praha
Lokální přelet z Dillí do Lehu a zpět
Ubytování na 9 nocí se snídaní
Transport v rámci uvedeného programu
Vstupné vrámci uvedeného programu
Česky hovořící průdvodkyni po celou dobu
Lokálního průvodce, kde je to třeba
Zákonné pojištění CK proti úpadku
 
Cesta prodloužená o trek navíc zahrnuje:
Doprava na výchozí místo treku
Vstupné do národního parku Hemis
Lokálního průvodce
Česky hovořící průvodkyni
Nocleh včetně snídaně, večeře a obědového balíčku
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Víza do Indie / Můžeme zajistit za poplatek 1.000,- Kč
Ubytování v jednolůžkovém pokoji / možné zajistit zapoplatek 8.900,- Kč
Soukromé cestovní pojištění/ můžeme sjednat za cca 1.200,-- Kč
Program a stravu mimo uvedeného
 

 

Den 1
Odlet z Prahy do Dillí.

Den 2
Přesun letadlem z Dillí do Lehu - už samotný let a přistání mezi himalájskými štíty je zážitkem. Z letadla uvidíte kromě ladackých šesti a sedmitisícovek i pohoří Karákoram, kterému vévodí zlověstná K2. Po příletu do Lehu se taxíkem přesuneme na ubytování, kde si odpočinete po dlouhé cestě, aby se vaše tělo dobře aklimatizovalo na vysokou nadmořskou výšku. Odpoledne se projdeme po centru města, ukážeme si buddhistickou gompu i muslimskou mešitu a hlavní třídu, kde pod vlajícími tibetskými vlaječkami prodávají místní ženy domácí zeleninu, ovoce i pletené výrobky.

Den 3
Ráno se vypravíme minibusem nebo džípem směrem na západ. Pojedeme minibusem nebo džípem podél toku řeky Indus. Zastavíme se na vyhlídce nad soutokem dvou různobarevných řek Zanskar a Indus. Na břehu Indu poté navštívíme starobylou vesničku Alchi, kde se ve stínu meruňkových stromů nachází nejstarší chrámový komplex v Ladaku z 11. století, se sochami v nadživotní velikosti, neobyčejnými dřevořezbami a malbami. Poobědváme tradiční ladacké jídlo ve zdejší vyhlášené restauraci a krajinou připomínající povrch Měsíce, která prý kdysi v pravěku byla dnem jezera, se vypravíme až do kouzelného městečka Lamayuru. Vysoko na skalách tu stojí Yungdrung - jeden z nejstarších klášterů v Ladaku, opředený mnohými legendami.

Den 4
Ráno se vydáme zpět do Lehu, kde poobědváme, odpočineme si po cestě a odpoledne se vydáme prozkoumat jeho hlavní atrakce. Třeba majestátní královský palác, který nezapře podobnost s palácem v tibetské Lhase a také pevnost Tsemo s maličkým chrámem a nejkrásnějším výhledem na Leh a přilehlé šestitisícové hory v čele se Stok Kangri.

Den 5
Po snídani vyrazíme na výlet do zeleného údolí Nubra. Silnice nejprve stoupá serpentinami do jednoho z nejvyšších motorizovaných sedel na světě Khardung La (5 359 m.n.m), kde se nám otevře nádherný výhled směrem do Pákistánu na pohoří Karakoram. Za sedlem nás čeká průjezd impozantním kaňonem (který připomíná Grand Canyon) až do městečka Diskit (celá cesta trvá cca 5h). V podvečer se pak přesuneme na zdejší hlavní atrakci – písečné duny s možností projížďky na velbloudech pod sedmitisícovými horami!

Den 6
Z krajiny písečných dun a oáz vyrazíme na cca 6h dlouhou jízdu k překrásnému vysokohorskému jezeru Pangong (4 300 m.n.m.), které leží na hranicích s Tibetem. Pojedeme opuštěným horským údolím podél ledovcové řeky Shyok – jistě zahlédneme i divoké koně pasoucí se na zelených pláních. U jezera Pangong si pak uděláme malou procházku. Tisíc odstínů modré a odrazy zasněžených vrcholků ve vodní hladině činí z tohoto jezera top ladackou atrakci.

Den 7
Nádhernou krajinou rozeklaných hor se vydáme na další cestu. Vyšplháme se na další pětitisícové sedlo Chang La (5 360 mnm), odkud se otevírají výhledy na další část ladackých hor. Posilníme se horkým čajem a údolím plným zelených oáz, pitoreskních políček a klášterů na skalách se vypravíme až do vesničky Hemis. Poobědváme v místní restauraci a následně si prohlédneme největší buddhistický klášter v Ladakhu, mistrovsky ukrytý mezi skalami. Byl založen v roce 1630 a spravuje více než 200 poboček po celých Himalájích. Je to nejbohatší klášter v regionu. Zároveň se zde každoročně koná vyhlášený festival.

Den 8
Přes Tanglang La (5 328 m.n.m) - nejvyšší sedlo slavné Leh Manali Highway – s výhledy na další šestitisícové vrcholy a přes malebné vesničky se vydáme k vysokohorskému jezeru Tso Moriri (4 595 m) (cca 6h). Po cestě uvidíte nomádské vesničky a pastevce, kteří se starají o svá stáda ovcí a koz. Ubytujeme se v jediné osadě na březích toho jezera – v malé vesničce Korzok. Po obědě a odpočinku po cestě si uděláme procházku po březích tohoto okouzlujícího jezera a užijeme si západ slunce s výhledem na duhové hory i zasněžené vrcholy v okolí jezera – např. majestátní Mentok Kangri (6 250 m.n.m)

Den 9
Dopoledne se rozloučíme s nomádskou krajinou a vypravíme se zpět do Lehu (cca 7h). Po cestě se můžeme zastavit ve fotogenických klášterech Thiksey (nejfotografovanější klášter v Ladakhu) nebo Shey, odkud se nabízejí výhledy na masiv šestitisícovek Stok Kangri a Kang Yatze a na vesničky podél řeky Indus.

Den 10
Poslední den si necháme na nákup suvenýrů, rozloučení s Ladakhem i památkami a pobyt zakončíme západem slunce na moderní stúpě Shanti, jedné z dominant města, kterou vybudovali Japonci na oslavu a podporu světového míru. Výhled na město je odsud opravdu nezapomenutelný.

Den 11
V ranních hodinách odlet do Dillí a dále do Prahy.

Den 12
Přílet do Prahy.