Kolumbie- novoroční restart v Karibském ráji a "Ztracené město"

Kolumbie

za

42 900

/osoba (1 570 €)

Termíny

  • od 14. 01. 2021 - do 28. 01. 2021 (kód: 2101KOKOPZ01)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Jakub Hutera

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty ID cesty: 2001KOKOPZ01
Hledáte na světě místo, kde byste si mohli na samotném začátku nového roku dokonale odpočinout od stresů a shonu našeho evropského světa, nechat se myšlenkově inspirovat prastarou moudrostí a načerpat tu nejpozitivnější energii pro vykročení vstříc novým výzvám a cílům? Rádi byste přitom navštívili zemi, která je masivním turismem takřka nepolíbená, avšak skrývá kulturní poklady a přírodní bohatství v takové rozmanitosti a koncentraci jako málokterá země na světě? Pokud k tomu rádi pronikáte do tajemství lidské historie a zajímá vás odkaz domorodých kultur, pak se s námi vydejte do severní Kolumbie do nitra jejích dvou nejkrásnějších národních parků Tayrona a Sierra Nevada de Santa Marta - na cestu plnou odpočinku, tropické pohody, rozjímání, hledání a objevování mystéria harmonického soužití člověka s přírodou, o které se zde po několik století snažila vyspělá indiánská civilizace lidu Tayrona.
 
Potomci tayronských kněží zvaní mamo tvrdí, že nádhera zdejší oblasti, kterou oni sami chápou jako „srdce světa“ - člověka léčí – a to tím, že jej uschopňuje zamilovat se do života! Jenom je podle nich třeba proniknout do jeho tajemství, k jehož rozluštění jejich filosofie nabízí klíč, který vede skrze obnovu lidského vztahu k Zemi, ostatním lidem i k sobě samému.
Termín pro začátek roku tedy není vybrán náhodně! Tahle část Kolumbie je opravdu nabitá symbolikou obnovy a hledání nového počátku. ... A navíc oplývá takovým klidem a pohodou, že lze jen stěží hledat na světě příhodnější místo pro skutečný restart.
Odpočinete si zde u azurových vod Karibského moře, načerpáte sílu a motivaci v monumentálním a idylicky nádherném pohoří Sierra Nevada de Santa Marta a proniknete do tajemství starých kamenných indiánských měst. Dostanete se do kontaktu s indiány Wiwa a Arhuaco i do blízkosti jejich posvátných míst; necháte se okouzlit romantickou atmosférou pobřežní džungle, úsměvem přívětivých lidí a především dotekem temperamentní energie kolumbijského Karibiku.
 
A pokud budete mít chuť vypravit se do hlubin pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, zajistíme vám exkluzivní pětidenní trek kolumbijskou džunglí po indiánské stezce do tzv. „Ztraceného města“ (Ciudad Perdida) – tajemného tayronského města, které španělští conquistadoři nikdy neobjevili … Údajně proto, že nepronikli k onomu tajemství „srdce světa“. Vy se sem ovšem vypravíte se zkušeným a znalým indiánským průvodcem, takže je dost dobře možné, že vy zde objevíte něco skutečně hodnotného. ;-)
 
Každopádně, ať už se rozhodnete vypravit do „Ztraceného města“ nebo strávit většinu času v bezprostřední blízkosti podmanivé krásy zdejšího moře, prožijete dva týdny v pozemském ráji! A co to s vámi udělá, to se už uvidí :-) ...
 
 
Když na konci 15. století k břehům severní Kolumbie připluli první Španělé, ti o tom, že objevili pozemský ráj, vůbec nepochybovali. Nádhera místní krajiny tvořené monumentálním pohořím Sierra Nevada de Santa Marta na pozadí a pobřeží plné perel, ovoce a pestrobarevného ptactva v pohádkově malebné džungli kolem skutečně probouzí lidskou imaginaci. Zdejší Indiáni byli velmi mírumilovní a žili v nebývalé synergii organizováni v kmenových svazech kolem svých přírodních svatyň a obřadních center. Tayronská města však oplývala obrovským množstvím zlata, což se indiánům po příjezdu Španělů stalo osudným. Jejich skvostná města byla vypleněna, zlato uloupeno, část domorodců byla zotročena či pobita, avšak spousta z nich utekla hluboko do hor, kde jejich potomci střeží tayronský odkaz dodnes.
Tajemný půvab této oblasti rovněž přetrval po celá staletí a reflexe její podmanivé krásy a jedinečnosti vedla k tomu, že zde roku 1964 kolumbijská vláda zřídila dva národní parky – Parque Nacional Natural Tayrona a Parque Nacional de Sierra Nevada de Santa Marta, které se díky velmi efektivní ochraně a úctě, kterou v lidech místní krajina probouzí, těší přívlastku pozemského ráje dodnes.
 
Oba národní parky tvoří unikátní ekosystémový komplex, který díky náhlému vysokému převýšení situovanému v rovníkové zóně sestává ze všech ekologických pásem a termických pater, které si lze jen představit - od idylických pláží a nížinné tropické džungle, přes vysokohorské lesy a louky, smaragdově zelené stráně až po skalnaté a ledovcem pokryté vrcholky hor tyčící se až do výše 5000 metrů. Jedná se tedy o ideální prostor k dokonalému odpočinku v romantickém prostředí panenské přírody s možností celé řady aktivit jako je koupání, potápění, surfování, výlety na člunu či pozorování přepestré a a mnohdy i velmi vzácné flory a fauny. Mořská část Národního přírodního parku Tayrona je domovem 350 živočišných druhů a jenom při pobřeží se nachází více než 770 druhů flory. Pláže jsou lemovány orchidejemi, zátokami, lagunami a sladkovodními kanály s mangrovníky. Okolní prales je plný pestrobarevného ptactva, mnoha druhů opic, ale též například pěti druhů kočkovitých šelem. Vysokohorské louky zvané páramos patří k nejmalebnějším krajinným fenoménům na světě a impozantní panoramatické výhledy ze strání Sierra Nevada de Santa Marta jsou doslova snem krajinného fotografa.
Celá tato oblast je plná mysticky působících starobylých indiánských památek kultury Tayrona, jako je například kamenné město a obřadní centrum Chairama anebo Teyuma, které vešlo do obecného povědomí jako „Ztracené město“, neboť zůstalo po celá staletí ukryté hluboko v džungli. Je však rovněž osídlena samotnými potomky tayronské civilizace, jejichž vesnice a posvátná místa probouzejí v návštěvnících respekt a touhu po harmonii. Indiáni čtyřech kmenů – Kogi, Arhuaco, Wiwa a Kankuamo se považují za strážce celého tohoto jedinečného ekosystému, který oni sami označují za „střed či srdce světa“. Jsou přesvědčeni, že prostřednictvím svých rituálů a svého způsobu života udržují celý kosmos v harmonickém chodu a že tímto chrání celou naši planetu před katastrofou, do které ji ženou lidé současné globální civilizace. Jejich kněží/šamani zvaní mamo si v literatuře vysloužili přezdívku „lámové Jižní Ameriky“ a setkání s nimi je mimořádným zážitkem.
Tito potomci indiánské kultury Tayrona vstoupili do povědomí světové veřejnosti na přelomu 80. a 90. let díky dokumentu reportéra BBC Alana Ereiry nazvaného „The Heart of the World“. Film tehdy vznikl na přání samotných kogijských mamů, kteří se jeho prostřednictvím snažili sdělit světu naléhavé poselství. Tito indiáni, kteří sami sebe nazývají „staršími bratry“ a kteří žili do té doby takřka izolovaně od okolního světa hluboko v horách Sierra Nevada de Santa Marta, se v něm snaží nám - „mladším bratrům“ - jak eufemicky nazývají příslušníky moderní společnosti, doslova promluvit do duše. Vyzývají nás k přehodnocení ničivého způsobu života a k nalezení svého „původního spojení s Alunou“ – duší naší společné „Matky Země“. Tvrdí, že oblast obou těchto národních parků je jednou velkou svatyní, posvátným prostorem, kde toto spojení jejich předkové nalezli a kde jej může nalézt i jejich „mladší bratr“, pokud jej bude hledat s úctou a upřímným srdcem. Tento odkaz je zde stále živý a lze jej vnímat na každém kroku. Proto se cesta do těchto míst může stát nejen velmi příjemnou dovolenou v tajemné exotice, nýbrž i velmi inspirativní cestou k mytickým počátkům světa i k sobě samému.
 
Naší cestu zahájíme návštěvou dvou velmi energických a kulturně bohatých karibských měst Cartagena de las Indias a Santa Marta, která patří k nejstarším Španěly založeným městům v Americe a která svou vřelostí očarují každého cizince. Vychutnáme si pověstně „nejkrásnější západ slunce v Kolumbii“ v rybářské vesnici Taganga a spolu s typickou karibskou kuchyní ochutnáme i atmosféru nočního kolumbijského života.
Strávíme několik dní na pláži Los Naranjos, která je obklopena džunglí a jedinečně situovaná podél delty pohádkově čisté řeky Piedras, čímž je ideální jak pro koupání, tak pro osobní zklidnění, meditaci či procházky po okolí. Navštívíme jedno z největších kamenných indiánských měst předkolumbovské Ameriky Chairama, které v současnosti tvoří přírodní svatyni v džungli na kopci nad mořem. Seznámíme se s historií celé této magické oblasti a postupně pronikneme do hlubin Národního přírodního parku Tayrona. Budeme si moci vychutnat nejen všechny hlavní pláže tohoto „pozemského ráje“ - La Piscina, Arenilla, Cañaveral, Cabo San Juan, Arrecifes, nýbrž i jeho odlehlá a takřka liduprázdná zákoutí. Zajistíme vám zde možnost šnorchlování a potápění, pronájem kajaku, výlet na motorovém člunu po zdejších lagunách, výlet po říčních kanálech do nitra pobřežní džungle či projížďku na koních.
Pro ty, kteří dají přednost aktivnějšímu odpočinku a budou chtít proniknout až k samotnému srdci kultury Tayrona, bude zorganizována pětidenní výprava do tzv. Ztraceného města – monumentální archeologické lokality uprostřed horské džungle a to s indiánským anglicky hovořícím průvodcem.
V poslední části cesty zavítáme do nitra pohoří Sierra Nevada de Santa Marta a osobně se seznámíme s potomky tayronské civilizace – indiány kmene Wiwa a s jejich životní filosofií i odkazem, který střeží pro nás coby své „mladší bratry“. Podělí se s námi o svůj způsob života a ukáží nám místa s panoramatickými výhledy, které se na dlouho otisknou v našich myslích a uschopní nás podívat se i na svůj život i na celý nadcházející rok se zdravým nadhledem a lehkostí v srdci. :-)
 
CENA ZAHRNUJE
 
Veškerou místní dopravu
Ubytování v 3 hvězdičkových hotelech v městech Cartagena a Santa Marta, ve 4 hvězdičkových ekohotelech v Národním parku Tayrona, 1 noc v horské chatě v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta a 1 noc v indiánské vesnici kmene Wiwa.
Česky mluvící průvodce
Vstupy do obou národních parků
Vstupy do prostoru muzeí, památek a archeologických lokalit
Místní průvodce
Příspěvek indiánské vesnici kmene Wiwa
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenky Praha – Cartagena de las Indias a zpět (ceny letenek se pohybuji mezi 20 000- 27000 Kč dle doby nákupu)
Fakultativní pětidenní trek do „Ztraceného města“ - příplatek 4500 Kč.
Zapůjčení potápěčského a šnorchlovacího vybavení – do 1000 Kč
Pronájem kajaku – do 1000 Kč
Fakultativní výlety na koních; na motorových člunech za mořskou faunou či po pralesních kanálech – do 1500 Kč
Individuální cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat u naší CK za cca 1200 Kč)
Příplatek za jednolůžkový pokoj 12 900 Kč
 
Doporučené kapesné 400 Kč na den.
 

 

Den 1
Odlet z Prahy do Cartagena de las Indias. Přílet, ubytování a večeře v historické části města.

Den 2
Prohlídka historické části jednoho z nejstarších španělských měst v Americe. Projdeme si starobylá náměstí (plazas), zejména Plaza de los Coches, Plaza Santo Domingo či Plaza de la Aduana; ochutnáme vynikající kolumbijskou karibskou kuchyni a zavítáme na věhlasné tržiště lidových řemesel karibského pobřeží v bývalé pobřežní pevnosti Cuartel de las Bóvedas. Navštívíme Museo del Oro Zenú – muzeum zlata s unikátními sbírkami předkolumbovského zlatnictví indiánských kultur Zenú, Tayrona a Muisca. Idylický západ slunce si vychutnáme v masivní pobřežní pevnosti Murallas de Cartagena, která v 17. a 18. století bránila město před korzáry a piráty.

Den 3
Přesun autobusem podél pobřeží do nejstaršího města Kolumbie Santa Marta. Ubytování v příjemné čtvrti kousek od pláže a prohlídka jeho historické části. Možnost strávit odpolední siestu na pláži anebo procházkou v malebných uličkách. V podvečer si uděláme výlet do přilehlé rybářské vesnice Taganga, která skýtá pověstně nejkrásnější scenérii západu slunce v Kolumbii, večer zažijeme noční život města Santa Marta v pravém karibském stylu.

Den 4
Přesun do bezprostřední blízkosti Národního Přírodního Parku Tayrona; ubytování v útulném ekohotelu na okraji pobřežní džungle poblíž pláže Los Naranjos. Je zde možnost vychutnat si klid a symfonii zvuků okolní džungle s šumem Karibského moře. V okolí ekohotelu se nachází udržované stezky, po kterých můžete chodit na procházky a vychutnat si rozmanitost přepestré flory a fauny. V těsné blízkosti se nachází řeka ústící do moře, jejíž teplé proudy zejména v podvečer skýtají rovněž příjemnou koupel. Je zde spousta zákoutí vhodných pro meditaci. Na každém kroku zde člověk vnímá duchovní odkaz kultury Tayrona a cítí se podněcován k harmonii.

Den 5
Jednodenní výlet k mystické archeologické lokalitě tzv. pueblita Chairama – seznámíme se s historií předkolumbovské kultury Tayrona v jednom z nejpůsobivějších míst uprostřed pobřežní džungle, kde se až do 16. století tato pozoruhodná civilizace úspěšně rozvíjela. Místo je ideální pro osobní zklidnění a prožívání ticha v prostoru plném velmi pozitivní energie. Večer návrat do ekohotelu u pláže los Naranjos.

Den 6
6 - 10 den vyžití dle vašeho výběru: 1. alternativa Relaxace v Los Naranjos a proniknutí do pobřežní části Parku Tayrona První dva dny budeme pokračovat v relaxaci v Los Naranjos či okolí. Můžeme odpočívat na pláži, v hamace na terase našeho ekohotelu anebo u přilehlé delty řeky Piedras. Okolní džungle rovněž skýtá ideální prostor pro relaxaci, meditaci a dobití energie. V následujících třech dnech podnikneme do pobřežní části Parku Tayrona. Poznáme prakticky všechny jeho pláže a zakusíme kouzlo každé z nich. Vychutnáme si romantické scenérie na pláži Cañaveral a Arrecifes; vykoupeme se v křišťálových vodách na plážích Arenilla a La Piscina, které jsou rovněž ideální pro šnorchlování a pozorování korálů a mořské fauny. Poznáme turisty nejvíc navštěvovanou pláž Cabo San Juan s její velmi společenskou atmosférou, ale zrovna tak i velmi poklidná a téměř liduprázdná zákoutí národního parku, kde budeme moci zůstat jen sami se sebou a pohádkovou krajinou kolem. 2. alternativa: Výprava do „Ztraceného města“ kultury Tayrona Jedná se o pětidenní trek s anglicky hovořícím indiánským průvodcem kmene Wiwa (jednoho ze čtyř místních etnik potomků kultury Tayrona) k monumentálnímu kamennému městu uprostřed džungle v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Trek vede pobřežní džunglí postupně směrem do hor Sierra Nevada de Santa Marta. Skýtá nezaměnitelné scenérie a panoramatické výhledy a seznámí člověka s unikátní a mnohdy endemickou florou a faunou této jedinečné ekosyst

Den 11
Společný den obou skupin na jedné na plážích Národního parku Tayrona. Pro absolventy výpravy do „Ztraceného města“ zde bude možnost dokonalého fyzického odpočinku po treku. Pro ty, kteří budou mít zájem, zajistíme výlet na člunu po pralesních kanálech lemovaných mangrovníky s jedinečnou možností pozorovat místní faunu – zejména papoušky, opice, krokodýly apod.

Den 12
Přesun do indiánské vesnice kmene Wiwa. Výlet s indiánským průvodcem k legendami opředenému vodopádu Matuna s možností koupání. Dech beroucí scenérie a výhledy. Večer strávený ve vesnici indiánů Wiwa, kde nás wiwajští mamos seznámí se svou filosofií vycházející z kultury Tayrona. Ubytování v indiánských chýších, spaní po indiánsku v hamakách.

Den 14
Den strávený ve společenství wiwajských indiánů v jejich vesnici. Nahlédneme do jejich způsobu života, poznáme jejich vesnici i její okolí, tradiční kuchyni i řemeslné umění, seznámíme se s jejich příběhy i mystickou krajinu kolem. V podvečer se přesuneme dálkovým autobusem do Cartageny, kde si odpočineme před odletem. Pro jedince s přebytkem energie zde bude možnost jejího vybití v městském centru nádherné a pulzující Cartageny.

Den 15
Odlet do Prahy.