Peru - Po stopách Synů Slunce

Peru

za

47 900

/osoba (1 753 €)

Termíny

  • od 21. 05. 2020 - do 06. 06. 2020 (kód: 2005PEPEPZ01)
  • od 03. 09. 2020 - do 19. 09. 2020 (kód: 2009PEPEPZ01)

Typ cesty: Poznávací cesty

Průvodce: Jakub Hutera

Objednejte prosím pro každou osobu jednotlivě

Kategorie: Poznávací cesty ID cesty: 2005PEPEPZ01
Kdo by netoužil alespoň jednou v životě zavítat do pohádkově nádherného Peru? Do země druhých nejvyšších hor světa, hlubokých kaňonů, náhorních rovin i malebně svěžích údolí? A koho by nelákalo přitom nakouknout do Bolívie - “jihoamerického Tibetu“ s jeho drsně přitažlivou vysokohorskou krajinou? Vydejte se s námi po stopách nejlépe organizované indiánské říše předkolumbovské Ameriky – po stopách říše Inků, jejíž velkolepá a harmonická estetika se v těchto horách rozvinula coby oslava Slunce a Života. Po stopách, jež nás zavedou až k jejím potomkům, kteří se za „syny slunce“ považují dodnes.
 
Navštívíme veškerou klasiku jihoperuánských a severobolívijských And, kterou touží každý návštěvník těchto zemí vidět. Poznáme hlavní město říše Inků Cuzco s jeho unikátní koloniální architekturou postavenou na kamenných základech inckých budov, masivní ceremoniální pevnost Saqsaywaman, Posvátné údolí Inků s jeho památkami i indiánskými vesničkami a samozřejmě legendární Machu Picchu. Zavítáme na rákosové ostrůvky osídlené indiány Uru na jezeře Titicaca – nejvýše položeném splavném jezeře světa a budeme pozorovat vznešený let obřích kondorů v jednom z nejhlubších kaňonů světa Colca. Nebudou chybět ani klasická andská města jako je Puno na andském altiplanu, „bílé město“ Arequipa i hlavní město Bolívie La Paz s jeho jedinečnou lanovkovou hromadnou dopravou. Dostaneme se však i za hranici vyšlapaných turistických tras!
 
Výhodou této cesty budou dva vnitrostátní přelety na začátku a konci pobytu a zkrácená doba ve městech, čímž ušetříme čas na to, abychom se podívali i na méně navštěvovaná, ale o to zajímavější místa. Budeme tak moci navštívit tzv. Sedmibarevnou horu, chrám kosmického andského božstva Wiraqucha v pueblu Raqchi či ruiny incké citadely Machu Pitumarca. Budeme moci uctít jednu z nejposvátnějších andských hor Ausangate nebo se v téměř pětitisícové nadmořské výšce projít podél břehů magického jezera Sibinacocha. Prioritou této cesty bude větší pohoda a čas na kvalitní vstřebání zážitků s méně divokými přesuny, pročež budeme moci strávit více než jednu noc na mystickým klidem naplněných místech, ze kterých se turistům nikdy nechce spěchat. Spočineme tak například na Ostrově Slunce posvátného jezera Titicaca a zakusíme sílu místa, kde se podle víry andských indiánů Slunce zrodilo. Zrovna tak si kvalitněji vychutnáme pobyt v klasických místech Posvátného údolí Inků jako jsou malebná indiánská městečka Pisac a Ollantaytambo.
 
Tato cesta je tedy určena především zájemcům o autentický zážitek a intenzivní prožitek. Proto se i vedle obřích kamenných monumentů incké architektury setkáme s potomky této bájné andské civilizace – kečuánskými a aymarskými indiány a to nejen coby s obchodníky posedávajícími podél turistických cest, nýbrž především s veselými a srdečnými lidmi, jejichž kultura nás může nesmírně obohatit. Seznámíme se s tajemstvím jejich pestrobarevného tkalcovství i s jejich tradičními rytmy a tanci. Ochutnáme nepřebernou variaci původních andských brambor a nebude chybět ani příležitost vyzkoušet tradiční andskou specialitu – pečené morče. Indiánští přátelé nás rovněž naučí jak adekvátně společensky popíjet fermentovaný kukuřičný nápoj čiču, ukáží nám jak efektivně žvýkat lístky koky a také jak správně uctít Apu - duchy velehor. Nahlédneme tak do způsobu života původních obyvatel And a dozvíme se spoustu věcí z jejich historie, kosmologie a spirituality. Velkým plusem této cesty bude česky hovořící průvodce ovládající kečujštinu a v základech i aymarštinu – dva hlavní domorodé jazyky And, což nám ze strany místních lidí zaručí větší otevřenost a důvěru, než jakou k turistům běžně projevují.
 
I přes náročnost terénu andských velehor zde budou zajištěny pohodlné přesuny na všechna klíčová místa programu. Pokud si ovšem budete chtít dopřát a vyzkoušet pravou andskou turistiku, prostor pro lehčí hiking se v našem programu určitě najde. Ovšem i bez náročných treků budeme neustále obklopeni nádhernou a impozantní přírodou andských velehor, které samy o sobě nabíjí neskutečnou vitalitou a pozitivní energií. Proto lze tuhle cestu pojmout jako regenerační a rekreační pobyt pro tělo i ducha; jako aktivní dovolenou s významným rozšířením kulturního obzoru s prostorem pro relaxaci na čerstvém vzduchu jedněch z nejúchvatnějších hor světa.
 
CENA ZAHRNUJE
 
Ubytování se snídaní – 11 dní v tříhvězdičkových hotelech, 5 dní v rustikálních hotelech peruánského turistického standardu typu „hospedaje"
Doprava soukromými turistickými minibusy, turistickým vlakem na Machu Picchu, lodí na jezeře Titicaca
Vstupy na památky a do archeologických lokalit
Místní průvodce
Příspěvek domorodým vesnicím
Česky mluvícího průvodce
Zákonné pojištění CK
 
CENA NEZAHRNUJE
 
Letenka Praha – Lima a zpět, vnitrostátní přelety Lima – Cuzco, Arequipa - Lima
Pojištění storna letenky
Soukromé cestovní pojištění včetně pojištění storna zájezdu (můžeme zajistit za 1190 Kč)

Fakultativní vyjížďku na koních v kaňonu Colca – cca 500 Kč

Fakultativní projížďku lanovkou v La Paz – cca 100 Kč
Příplatek za jednolůžkový pokoj 9 500 Kč
Nápoje, obědy a večeře na 8 dní pobytu
 
Doporučené kapesné cca 500 Kč na den.
 

 

Den 1
Odlet Praha – Lima. Přílet do Limy a vnitrostátní přelet do Cuzca – bývalého hlavního města říše Inků. Ubytování v městském centru, společná večeře v typicky pestrém peruánském stylu. Odpočinek po cestě.

Den 2
Prohlídka historické části malebného města Cuzco. Navštívíme Plaza de Armas – hlavní náměstí s velkolepou barokní architekturou postavenou na základech inckých kamenných budouv. Projdeme se křivolakými uličkami, zejména ulicí Hatun rumiyuq s arcibiskupským palácem vystavěným na paláci inckého panovníka Inka Ruky; zavítáme do čtvrti San Blas s koncentrací lidových řemeslníků a umělců a zejména pak do prostoru bývalého chrámu Slunce – Qurikancha. Návštívíme též Muzeum Inků, které nás seznámí s historií této říše a připraví na naše putování po inckých památkách.

Den 3
Návštěva Tambomachay – půvabného místa odpočinku inckých vládců plného předkolumbovských kanálů a kamenných akvaduktů. Návštěva incké pevnosti Puka Pukara, svatyně Kenko a zejména pak monumentální obřadní incké pevnosti Saqsaywaman. Navečer přesun do nedalekého městečka Pisac s možností bohatého kulturního vyžití i nočního života.

Den 4
Dopoledne procházka pestrobarevným indiánským tržištěm; vychutnáme si jej za tradičního nedělního troubení na obří ulity shromážděním varayoků (warayuq) – kečujských autorit svolávajících k bohoslužbě v indiánském stylu. Odpoledne se necháme vyvést do prostoru předkolumbovského města P‘isaq, odkud se nám rozprostře panoramatický výhled na Posvátné údolí Inků. Večer se můžete s průvodcem vypravit do tradiční kečujské chicheríe, ochutnat tradiční kukuřičný kvašený nápoj chicha (čiča) a pobavit se s velmi vřelými a pohostinnými domorodci.

Den 5
Přesun do Ollantaytambo – městečka založeného inkou Pachakutim, který zde nechal zbudovat impozantní obřadní centrum a které se během španělské conquisty stalo útočištěm rebelského inky Manqu Inky. Navštívíme nádhernou archeologickou lokalitu a projdeme se útulnými uličkami s dodnes zachovalou kamennou architekturou. Odpoledne si uděláme výlet do vesnice kečujského puebla Willuq a posvačíme opět s družnými potomky incké říše, jejichž způsob života se za poslední staletí mnoho nezměnil.

Den 6
Přejezd horským vlakem zvaným yana-machu do osady Aguas Calientes a návštěva světově proslulého Machu Picchu – bájného města Inků zasazeného v pohádkově dech beroucí krajině východních svahů And. Večer možnost koupání v termálních lázních.

Den 7
Zavítáme do kečujské obce Pitumarca, která je přezdívána „hlavním městem andského tkalcovství“. Seznámíme se zde nejen s jeho pohostinnými obyvateli proslulými svými pestrobarevnými oděvy, ale dozvíme se i spoustu věcí o tomto řemeslu. Navštívíme malebné ruiny incké citadely Machu Pitumarca tyčící se nad vysokohorským údolím řeky Urubamby a zasazené v impozantní krajině kordillery Vilcanota. Večer strávíme s veselými a pohostinnými kečujskými indiány tohoto milého puebla.

Den 8
Výlet k tzv. „sedmibarevné“ či „duhové“ hoře Winikunka – ocitneme se v nadmořské výšce 5200 metrů a z tohoto unikátního místa si vychutnáme i pohled na mohutnou horu Ausangate (6385 m – 5. nejvyšší hora peruánských And), která v Peru patří k jedněm z nejuctívanějších apu ( apu v kečujštině označuje hory chápané jako živé entity mající přímý vliv na životní cykly v dané oblasti, domorodci s nimi komunikují prostřednictvím obřadů). Naučíme se zde obětovat a žvýkat kokové lístky a dozvíme se hodně o spiritualitě andských indiánů. Zavítáme rovněž k vysokohorskému jezeru Sibinacocha (4860 m.n.m.), obklopenému několika dalšími apu se zasněženými vrcholky, jehož posvátná atmosféra nám pomůže tuto spiritualitu andských horalů blíže pochopit.

Den 9
Přejezd přes peruánské altiplano do města Puno. Po cestě se zastavíme v pueblu Raqchi a navštívíme zbytky chrámu hlavního andského božstva Wiraqochi. Po příjezdu do Puna zavítáme k břehům jezera Titicaca a podnikneme výlet na rákosové ostrůvky obydlené indiány Uru, kteří se s námi podělí o ukázku svých tradičních řemesel i způsob výroby totorových (rákosových) lodí, tajemství formace a údržby rákosových ostrovů a celkově o tajemství způsobu svého života na tomto vysokohorském jezeře. Večer procházka po historickém centru města Puno, popř. posezení v jedné z místních hospůdek.

Den 10
Přejezd na bolívijskou stranu jezera Titicaca do městečka Copacabana. Prohlédneme si toto skromné aymarské městečko, ochutnáme bolivijskou kuchyni a navštívíme indiánské katolické poutní místo - nádhernou basiliku Virgen de la Candelaria vystavěné v maurském renesančním stylu. Pokud budeme mít chuť, můžeme si vyšlápnout na Calvario (asi 45 minut pěšky) – kopec-rozhlednu, odkud je krásný výhled na jezero Titicaca a velehorskou krajinu kolem. Jinak můžeme navštívit tradiční aymarské tržiště nebo si udělat procházku kolem jezerního přístavu. V pozdní odpoledne se přesuneme motorovým člunem na Isla del Sol – Ostrov Slunce, kde se ubytujeme v útulném rustikálním hotelu, který se pro nás stane na 2 noci příjemnou základnou pro relaxaci a dokonalé vychutnání klidu a míru tohoto fascinujícího místa.

Den 11
Pobyt na ostrově Slunce – následující program bude fakultativní, aby se zde vytvořil prostor pro relaxaci i osobní prožitek místa. Bude možné se připojit k průvodci, ale vzhledem k jednoduché orientaci na ostrově je možné realizovat i individuálně: Návštěva Pumí skály – posvátného místa, kde se podle andských legend zrodilo Slunce. Návštěva ruin chrámu zvaného „labyrint“, odkud údajně vzešel manželský pár prvních inků – zakladatelů incké dynastie a incké říše Manqu Qhapaq a Mama Uqllu. Možnost dokonalé relaxace, osobních procházek po klidem naplněném ostrově v nadmořské výšce 3812 metrů. Jedná se o dokonalé místo k zastavení, zklidnění, vstřebání dosavadních zážitků, srovnání myšlenek, rozjímání s nádhernými výhledy na zasněžené monumentální vrcholky And. Navečer možnost připojit se k průvodci a strávit večer s místními obyvateli – aymarskými indiány a seznámit se s jejich příběhy i životní filosofií.

Den 12
Návštěva Tiwanaku – ceremoniálního a někdejšího politicko-náboženského centra předkolumbvské říše Tiwanaku, která předcházela Inckou říši a podle některých teoretiků inspirovala její pozdější vznik i charakter. Tohle místo je považováno za posvátné a dodnes je aymarskými indiány (někdy přezdíváni „jihoamerickými Tibeťany“) užíváno k velkolepým obřadům (např. slavnost slunovratů apod.). Zde bude rovněž ideální příležitost se o této unikátní indiánské kultuře dozvědět víc. Pokud budeme mít štěstí, setkáme se s aymarským knězem, který nás s významem tohoto místa seznámí více do hloubky.

Den 13
Den v La Paz – patrně nejvýše položené velkoměsto na světě (administrativní hlavní město Bolívie a sídlo bolivijské vlády). Projdeme si historické centrum s mohutnými koloniálními stavbami a zavítáme na věhlasné tržiště čarodějnic. Ubytováni budeme v kulturní a umělecké čtvrti Sopocachi plné hospůdek, restaurací, kaváren a kulturních center, která nám poskytne ideální prostor i pro individuální program. Kdo bude mít zájem, může vyzkoušet jednu z největších světových pozoruhodností La Pazu – a sice veřejnou dopravu, kterou zde tvoří bohatá síť lanovky skýtající nezaměnitelné výhledy na toto velkoměsto z ptačí perspektivy i na gigantické vrcholy And v jeho okolí.

Den 14
Brzy ráno odjezd zpět do Peru. Zamíříme až do Yanque – půvabného horského městečka na okraji věhlasného kaňonu Colca. Po cestě budeme projíždět útroby bolivijského a peruánského altiplana s nezaměnitelnými scenériemi. Cesta bude zpestřována zastávkami u nádherných lagun i míst s nádhernými výhledy. Mimořádným zážitkem bude průjezd Národní rezervací Salinas y Aguadas blancas s hojností vysokohorské fauny – vikuně, andští jeleni, plameňáci apod.

Den 15
Výlet do kaňonu Colca – jednoho z nejhlubších kaňonů světa (3270 metrů hluboký) – nám poskytne fantastické vyvrcholení našeho putování Andami. Pohled na vzácné obří kondory andské – patrně největšího létavého ptáka na světě – v nás probudí opravdový respekt k tomuto majestátnímu pohoří i k lidem, kteří jej obývají, zápasí s jeho živelností a zároveň jej oslavují, ale kteří s ním především v téže úctě žijí a a vytrvale jej chrání před zneužitím a zničením. Navečer se vrátíme do Yanque, kde strávíme večer ve společenství kečujských indiánů.

Den 16
Dopoledne si prohlédneme horské městečko Yanque. Odpoledne se přesuneme do Arequipy – tzv. „bílého města“ s impozantní koloniální architekturou s charakteristicky bílými fasádami. Prohlédneme si historické centrum a navečer oslavíme závěr naší cesty důstojnou večeří z bohatého výběru vynikající peruánské kuchyně.

Den 17
Odlet z Arequipy do Limy. Odlet z Limy do Prahy